Θρίαμβος της Ρωσίας στο… ελληνικό φιλικό με την Σερβία

Σε… παράσταση για έναν ρόλο εξελίχτηκε η φιλική αναμέτρηση της Ρωσίας με την Σερβία, στην Μόσχα, που έληξε με το εντυπωσιακό 4-0 και είχε έντονο «ελληνικό» ενδιαφέρον.

Και αυτό γιατί στους γηπεδούχους ήταν ο Γιούρι Λοντίγκιν, που έμεινε εντέλει εκτός αποστολής από τον Βαλερί Καρπίν, ενώ στην πλευρά των φιλοξενούμενων αγωνίστηκαν οι Φίλιπ Μλαντένοβιτς, Μιγιάτ Γκατσίνοβιτς και Αντρίγια Ζίβκοβιτς…

Τόσο ο αμυντικός του Παναθηναϊκού όσο και οι μέσοι των ΑΕΚ και ΠΑΟΚ, μάλιστα, ξεκίνησαν στο βασικό σχήμα της Σερβίας, για να αντικατασταθούν ο πρώτος στο 57’ και οι άλλοι δύο στην ανάπαυλα της αναμέτρησης!

Για την… ιστορία, τα γκολ των νικητών πέτυχαν οι Μίραντσουκ με πέναλτι στο 21’ και στο 55’, Οσιπένκο στο 32’ και Σεργκέεφ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ενώ οι ηττημένοι έμειναν με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Γκάγιτς στην φάση του πέναλτι.