«Θρίλερ» στο Ρύσιο, ήττα με 62-56 για τον Άρη ELGEK

Μετά από ένα ματς-θρίλερ στο Ρύσιο, ο Άρης ELGEK γνώρισε την ήττα από την τοπική Αναγέννηση με 62-56 και πλέον έφτασε τους τέσσερις βαθμούς στο πρωτάθλημα, έχοντας συνολικά μία νίκη και δύο αρνητικά αποτελέσματα.

Στον αγωνιστικό τομέα, οι γηπεδούχες προηγήθηκαν γρήγορα με 10-3, όμως, οι «κίτρινες» απάντησαν άμεσα, μειώνοντας σε 14-12. Ωστόσο, τα κορίτσια της Ελένης Καφαντάρη ξέφυγαν και πάλι με οχτώ πόντους (24-16), για να κλείσουν τελικά το προηγούμενο δεκάλεπτο, προηγούμενες με 24-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι νεοφώτιστες συνέχισαν να «πυροβολούν» και ανέβασαν τον πήχη της διαφοράς και πάλι στο +8 (35-27), παίρνοντας λύσεις από τις δύο πρώην αθλήτριες του Άρη, Ναυσικά Σταυρίδου και Φαίδρα Σκιαδοπούλου. Το σκηνικό παρέμεινε ίδιο μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, όταν και η Αναγέννηση Νέου Ρυσίου πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 40-33.

Στην επανάληψη, οι «κίτρινες» μείωσαν αρχικά σε 43-41 με βολές της Μούλη, για να φέρουν το ματς στα ίσια (48-48), χάρη σε τρίποντη «βόμβα» της Χατζάκου και εν συνεχεία να περάσουν για πρώτη φορά μπροστά με 48-51 (τρίποντο από την Κυλαζίδου αυτή τη φορά!).

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, τα κορίτσια του Βασίλη Μασλαρινού προηγήθηκαν με 50-56, όμως, οι γηπεδούχες ‘έτρεξαν’ ένα σερί 10-0, που τις επέτρεψε να πάρουν αυτές εκ νέου τα ηνία (60-56) 26΄΄πριν το φινάλε. Ο προπονητής του Άρη ELGEK κάλεσε τάιμ-άουτ, όμως, δεν άλλαξε τίποτα στον εναπομείναντα χρόνο για τις «κίτρινες», ενώ η Σταυρίδου με δύο ελεύθερες βολές διαμόρφωσε το τελικό 62-56.
Μετά από ένα ματς-θρίλερ στο Ρύσιο, ο Άρης γνώρισε την ήττα από την τοπική Αναγέννηση με 62-56 και πλέον έφτασε τους τέσσερις βαθμούς στο πρωτάθλημα, έχοντας συνολικά μία νίκη και δύο αρνητικά αποτελέσματα.

Στον αγωνιστικό τομέα, οι γηπεδούχες προηγήθηκαν γρήγορα με 10-3, όμως;, οι «κίτρινες» απάντησαν άμεσα, μειώνοντας σε 14-12. Ωστόσο, τα κορίτσια της Ελένης Καφαντάρη ξέφυγαν και πάλι με οχτώ πόντους (24-16), για να κλείσουν τελικά το προηγούμενο δεκάλεπτο, προηγούμενες με 24-21.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, τα κορίτσια του Βασίλη Μασλαρινού προηγήθηκαν με 50-56, όμως, οι γηπεδούχες ‘έτρεξαν’ ένα σερί 10-0, που τις επέτρεψε να πάρουν αυτές εκ νέου τα ηνία (60-56) 26΄΄πριν το φινάλε. Ο προπονητής του Άρη κάλεσε τάιμ-άουτ, όμως, δεν άλλαξε τίποτα στον εναπομείναντα χρόνο για τις «κίτρινες», ενώ η Σταυρίδου με δύο ελεύθερες βολές διαμόρφωσε το τελικό 62-56.

Δεκάλεπτα: 24-21, 40-33, 50-51, 62-56

Διαιτητές: Λόρτος-Σιταρίδης

Αναγέννηση Ν.Ρ. (Καφαντάρη): Μαραγκού, Σαμαρά, Αυτζή 12(3), Γράψα, Μούρτου 4, Σταυρίδου 16(7/11β., 3/8δ., 1/2τρ., 7ρ., 6κλ.), Μπαμπικέρ, Ταυροπούλου 2, Γκαβριλόφσκα 12(1/1β., 4/9δ., 1/1τρ., 10ρ.), Καζατζή 2, Σκιαδοπούλου 14(5/9δ., 6ρ.), Αθανασιάδου.

Άρης ELGEK (Μασλαρινός): Κυλαζίδου 5(1), Σύρρα 8(2/2β., 3/5δ.), Χατζάκου 8(2), Όλιβερ 17(7/8β., 5/10δ., 20ρ.), Κατωπόδη 9, Τράντα, Μούλη 8, Κωτούλα 1, Σταμπουλίδου.