Θριαμβευτικά στα προημιτελικά του Champions League η Μπενφίκα

Απέναντι στην ομάδα που μετρούσε μόλις μία νίκη στις οκτώ τελευταίες ρεβάνς που έδωσε σε διοργανώσεις της UEFA, την Μπριζ, κι έχοντας στις αποσκευές της το υπέρ της 2-0 στο Βέλγιο, η Μπενφίκα δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα να διαλύσει στο «Ντα Λουζ» με 5-1 τους απερχόμενους πρωταθλητές της Jupiler League και να πάρει θριαμβευτικά το πρώτο «εισιτήριο» για τους προημιτελικούς του Champions League.

Η «σεμνή τελετή» στην πορτογαλική πρωτεύουσα είχε τελειώσει από το πρώτο 45λεπτο, όταν οι «Αετοί» πέτυχαν δύο γκολ στα τελευταία λεπτά (γκολ και ασίστ από τον Γκονσάλο Ράμος), ενώ ο Ράφα Σίλβα άνοιξε το σκορ με το τέταρτο του γκολ σε ισάριθμα ματς που αγωνίστηκε στη διοργάνωση.

Στο δεύτερο μέρος ο Γκονσάλο Ράμος με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην πρόκριση των «Λουζιτανών», ενώ λίγο αργότερα ο Ζοάο Μάριο με το πέναλτι που εκτέλεσε κατάφερε να σκοράρει και στα πέντε τελευταία ματς της ομάδας του στο Champions League, πιάνοντας την αντίστοιχη επίδοση του σπουδαίου Εουσέμπιο, ο οποίος μετρούσε 5 σερί ματς με γκολ από τον Μάιο του 1963 μέχρι τον Σεπτέμβριο του 1964.

Το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε ο Νέρες στο 78ο λεπτό, ενώ το μόνο που κατάφερε η Μπριζ ήταν να πετύχει το «γκολ της τιμής» με το φοβερό αριστερό βολέ του Μέιγερ στο 87΄.