Θύμα έκπληξης η Λεβερκούζεν, έξω απ’ τον 1ο γύρο του κυπέλλου

Λίγο πριν αρχίσει τις υποχρεώσεις της στο Champions League, η Λεβερκούζεν έπεσε θύμα μεγάλης έκπληξης στο κύπελλο από την Έλβερσμπεργκ.

Δύο κατηγορίες χωρίζουν την Έλβερσμπεργκ και τη Λεβερκούζεν, όμως ο 1ος γύρος του DFB-Pokal δεν φανέρωσε αυτήν την απόσταση. Η ομάδα της 3.Liga έκανε την έκπληξη απέναντι σε αυτήν του Champions League και με το 4-3 πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Ο αγώνας είχε φρενήρη ρυθμό και ήδη στα πρώτα 37 λεπτά οι γηπεδούχοι είχαν μπροστά με 3-2. Ο Άνταμ Χλόζεκ χρειάστηκε μόλις 5 λεπτά για να σκοράρει στο ντεμπούτο του, όμως στη συνέχεια δεν κατάφερε πολλά πράγματα.

Η Έλβερσμπεργκ αύξησε το προβάδισμα με τον Κέβιν Κόνραντ στο 74′ και το μόνο που κατάφερερ η ομάδα του Γκέραρντ Σεοάνε ήταν να μειώσει με τον Πάτρικ Σικ στο τέλος.