Ιδανικός αυτόχειρας ο Άρης, ήττα ντροπής από τον Χολαργό (58-59)

Ιδανικός αυτόχειρας ο Άρης απώλεσε διαφορά 17 πόντων και γνώρισε οδυνηρή ήττα από τον Χολαργό στο Αλεξάνδρειο με σκορ 59-58, μένοντας χωρίς νίκη στο γήπεδό του στο πρωτάθλημα.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο πεντάλεπτο (8-6), ο Άρης βρήκε λύσεις με τον Γκάρι Μπελ στην επίθεση (9π. στο α’ δεκάλεπτο) και μέσα από την εξαιρετική άμυνά του κατάφερε να τρέξει ένα σερί 8-0 στο φινάλε της περιόδου και το 14-10 έγινε 22-10, διάστημα στο οποίο οι κίτρινοι κυριάρχησαν στα ριμπάουντ (13-5) και είχαν 10 πόντους από δεύτερες επιθέσεις.

Με τον Σλαφτσάκη να δίνει λύσεις σε επίθεση και άμυνα (πάνω στον Γιάνκοβιτς που είχε 4π. στο α’ μέρος) και τον ΜακΓκι να αξιοποιείται αρκετά και να βάζει και τις βολές (4/5 στο α΄) οι κίτρινοι έφτασαν στο +17 (31-14) στο 16’. Κάπου εκεί ο Χολαργός αντέδρασε, εκμεταλλευόμενος και κάποιες κακές επιλογές των κίτρινων, και μείωσε σε 31-22 (18’) πριν το ημίχρονο κλείσει στο 36-27 για τον Άρη, που τα έκανε όλα καλά εκτός από την ευστοχία του στα δίποντα (6/19).

Οι κίτρινοι ξεκίνησαν το δεύτερο ημίχρονο με το μυαλό τους κάπου αλλού, όχι πάντως στον αγώνα. Ο Χολαργός με σερί 0-7 έφτασε το ματς στο καλάθι (36-34 στο 23’) και το παιχνίδι έγινε ξανά ντέρμπι. Ο Καστρίτης κάλεσε τάιμ άουτ, ο Άρης αντέδρασε και με κορυφαίο τον Σλαφτσάκη προηγήθηκε με 41-34 (26’), όμως ο Χολαργός εκμεταλλεύτηκε λάθος επιλογές του Μποχωρίδη και προσπέρασε με 41-42 μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό της τρίτης περιόδου, όμως το “γκολ-φάουλ” του Μπελ έβαλε και πάλι τους κίτρινους σε ρόλο οδηγού (44-42 στο 30’).

Ο Άρης είχε όλο το άγχος του κόσμου πάνω του στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, προηγήθηκε με 50-45 (35’), αλλά δεν μπόρεσε να ξεφύγει, ειδικά όσο ο Μποχωρίδης ήταν χωρίς σκορ… Στο 36’ το σκορ ήταν 50-48 με τρίποντο του Φιτζπάτρικ και με τον ίδιο παίκτη ο Χολαργός στα 1:33 πριν το τέλος πέρασε μπροστά με 54-55 (2/2β.). Ο Φλιώνης ήταν αυτός που έδωσε ζωή στον Άρη σε μια “σκοτωμένη” επίθεση και τον έβαλε ξανά μπροστά με 56-55 στα 1:09 πριν το τέλος.

Ο Λυκογιάννης κάλεσε τάιμ άουτ, αλλά ο Λοβ έκανε λάθος πάσα στα 59’’ και ο Άρης πήρε την κατοχή, όμως ο Λάκι Τζόουνς έκανε επίσης λάθος και ο Λοβ στον αιφνιδιασμό διαμόρφωσε το 56-57 (36’’). Ο Μποχωρίδης στα 23’’ κέρδισε φάουλ από τον Αγκμπελέσε, ήταν ψύχραιμος και έβαλε τον Άρη και πάλι μπροστά με 58-57, αλλά ο Αγκμπελέσε με καλάθι στα 3’’ έκανε το 58-59. Ο Βεργίνης πήρε την τελευταία προσπάθεια, είχε ελεύθερο τρίποντο, αλλά αστόχησε και έτσι ο Χολαργός πήρε τη νίκη…

Τα δεκάλεπτα: 22-10, 36-27, 44-42, 58-59.

ΑΡΗΣ (14/17β., 13/32δπ., 6/23τρ., 34ρ., 12ασ., 15λ., 5κλ., 2κοψ.): Φλιώνης 5 (1), Μποχωρίδης 4 (1/5δπ., 02τρ., 4ασ.), ΜακΓκι 10 (4/5β., 3/8δπ., 6ρ.), Μπελ 14 (2/2β., 3/4δπ., 2/6τρ., 2ασ.), Χάρις, Σλαφτσάκης 8 (1/2β., 2/3δπ., 1/2τρ., 6ρ.), Βεργίνης 8 (1/2δπ., 2/7τρ.), Τζόουνς 4 (2/2β., 1/3δπ., 5ρ., 2ασ.), Νταλό 2, Κάιζερ 3 (5ρ.).

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (10/13β., 14/30δπ., 7/16τρ., 28ρ., 15ασ., 17λ., 8κλ, 7κοψ.): Κώττας 2, Φιτζπάτρικ 5 (1), Γιάνκοβιτς 6 (5ρ., 4ασ.), Τάλτον 7 (2/2τρ., 4ασ.), Χόκινς 7 (1), Καμπερίδης, Σπυριδωνίδης 5 (1), Σκουλίδας 3 (1), Οκερέαφορ, Αγκμπελέσε 10 (4/4β., 3/5δπ., 8ρ., 3κοψ.), Λοβ 14 (3/3β., 4/6δπ., 1/1τρ., 5ρ., 4ασ.).