Ισοπαλία στη Μαδρίτη και… πρωταθλήτρια η Μπαρτσελόνα!

Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν ανώτερη από την Ατλέτικο στο ντέρμπι της ισπανικής πρωτεύουσας, ωστόσο η ομάδα του Σιμεόνε απέσπασε την ισοπαλία (1-1) και πλέον η Μπαρτσελόνα δεν χάνει το πρωτάθλημα με τίποτα…

Με το φετινό πρωτάθλημα να οδεύει εκ του ασφαλούς προς την Βαρκελώνη, το ντέρμπι της Μαδρίτης στο «Σαντιάγο Μπερναμπέου» είχε σημασία κυρίως τη δεύτερη θέση της La Liga (67 η Ατλέτικο, 63 η Ρεάλ, 62 η Βαλένθια) και ασφαλώς για το γόητρο, την ώρα που οι δύο σύλλογοι έχουν ρίξει το βάρος στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, ωστόσο Ζινεντίν Ζιντάν και Ντιέγο Σιμεόνε παρέταξαν σχεδόν όλους τους «ετοιμοπόλεμους» βασικούς ποδοσφαιριστές τους στην ενδεκάδα.

Οι δύο συνεχόμενες φορές πρωταθλητές Ευρώπης ήταν καταφανώς ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, το οποίο όμως ολοκληρώθηκε χωρίς σκορ, χάρη στην ετοιμότητα του Σλοβένου διεθνή τερματοφύλακα Γιαν Όμπλακ και των… δοκαριών του, τα οποία σταμάτησαν τον Μάρκο Ασένσιο στο 11′ και τον Μαρσέλο στο 42′, με τον Ντιέγο Κόστα να χάνει την καλύτερη ευκαιρία των «Ροχιμπλάνκος» (29′), όταν ο Κέιλορ Νάβας σταμάτησε το σουτ του από πλάγια θέση.

Στο 53ο λεπτό, ο τρομερός Κριστιάνο Ρονάλντο, με δεξί σουτ στην κίνηση μετά από σέντρα ακριβείας του ορεξάτου Γκάρεθ Μπέιλ, άνοιξε το σκορ, με το 20ο τέρμα στις 10 τελευταίες εμφανίσεις του σε όλες τις διοργανώσεις και παράλληλα το 650ο της τεράστιας καριέρας του. Η χαρά των γηπεδούχων κράτησε μόνο τέσσερα λεπτά, καθώς ο Γάλλος επιθετικός Αντουάν Γκριεζμάν ισοφάρισε με κοντινό πλασέ (57′), έπειτα από απόκρουση του Νάβας σε προσπάθεια του Βιτόλο.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης λίγο έλειψε να κάνει το… μεγάλο ριφιφί στο 59′, όταν ο Κοσταρικανός γκολκίπερ της Ρεάλ έσωσε την εστία του σε σουτ του Κόκε με εξαιρετικές προϋποθέσεις μέσα από την περιοχή, ο Ζινεντίν Ζιντάν αντικατέστησε τον Κριστιάνο Ρονάλντο με τον Καρίμ Μπενζεμά στο 63′ και η επιθετικότητα της ομάδας του αναχαιτίστηκε στις «Συμπληγάδες» των Ντιέγο Γοδίν-Στέφαν Σάβιτς, ο Γιαν Όμπλακ απογειώθηκε για να σταματήσει την πολύ δυνατή εκτέλεση φάουλ του αρχηγού Σέρχιο Ράμος στο 90+1′ και το 1-1 παρέμεινε μέχρι το σφύριγμα της λήξης από τον Καταλανό διαιτητή Χαβιέ Εστράδα Φερνάντεθ.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ρεάλ Μαδρίτης (Ζιντάν): Νάβας, Καρβαχάλ, Ράμος, Βαράν, Μαρσέλο, Κρόος, Κόβασιτς (72′ Μόντριτς), Ασένσιο (72′ Ίσκο), Λούκας Βάθκεθ, Μπέιλ, Ρονάλντο (63′ Μπενζεμά)
Ατλέτικο Μαδρίτης (Σιμεόνε): Όμπλακ, Χουανφράν, Γοδίν, Σάβιτς, Λούκας, Σαούλ Νίγκεθ, Τόμας Παρτέι (82′ Γκαμεϊρό), Βιτόλο (61′ Κορέα), Κόκε, Γκριεζμάν, Ντιέγο Κόστα (71′ Γκάμπι)