Ισόπαλες Ξάνθη-ΑΕΛ (1-1), νίκη του Παναιτωλικού

Ισόπαλες με σκορ 1-1 αναδείχθηκαν Ξάνθη και ΑΕΛ, σε φιλικό προετοιμασίας, που διεξήχθη στα Πηγάδια.

Το τελικό σκορ, διαμορφώθηκε από δύο εύστοχα πέναλτι. Η Ξάνθη προηγήθηκε με τον Έρικ Γέντρισεκ στο 42ο λεπτό της αναμέτρησης και η θεσσαλική ομάδα ισοφάρισε στο 58′ με τον Φατιόν.

Στο τέλος του ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για ακυρωθέν γκολ του Αμπντάλα ως οφσάιντ, ενώ το δεύτερο ημίχρονο άργησε να ξεκινήσει λόγω διαβουλεύσεων στα αποδυτήρια της ΑΕΛ.

Επίσης, δεν έλειψαν τα σκληρά μαρκαρίσματα, με τον διαιτητή της αναμέτρησης, Απόστολο Τζουμαλάκη (ΕΠΣ Σερρών), να δείχνει πέντε κίτρινες κάρτες.

ΞΑΝΘΗ: Ζίβκοβιτς, Σιλά, Μπαξεβανίδης (78′ Θυμιάνης), Μελιόπουλος (63′ Φλίσκας), Κασάδο, Ντε Λούκας (63′ Καντά), Καμαρά (46′ Κοβάσεβιτς), Ντουρίτσκοβιτς, Γέντρισεκ (80′ Φασίδης), Κίκε (84′ Ορφανίδης), Κάστρο.

ΑΕΛ: Κρίστινσον, Σαχίτι, Γκόλιας, Γρομητσάρης, Χούμπτσεφ, Ντέλετιτς, Φατιόν, Μιλοσάβλιεβιτς, Κούνιτς, Πίτι, Αμπνταλά. Έπαιξαν και οι: Σουλούκος, Καρανίκας, Μπάλλας, Νούνιτς, Γκόσκοβιτς, Λεοζίνιο, Φριόβι.

Με πρωταγωνιστή και σκόρερ τον Μοράρ, ο Παναιτωλικός νίκησε 2-1 την Κέρκυρα σε φιλικό παιχνίδι, που έγινε το απόγευμα του Σαββάτου (18/8) στο Αγρίνιο.

Ο Μοράρ με εκτέλεση φάουλ στο 42’ άνοιξε το σκορ και ο ίδιος ποδοσφαιριστής στο 52’ έκανε το 2-0 με πλασέ μετά από κάθετη μπαλιά του Πάουλο. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με κεφαλιά του Βέρτζου στο 79’.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Κυριακίδης (72’ Θεοδωρόπουλος), Άργκους (72’ Μαλής), Χαντάκιας (72’ Γιαννιώτης Δ.), Μαρινάκης (72’ Κόκκορης), Τσοκάνης (λ.τ. 32’ Ρότσα, 72’ Παρράς), Έρικσον (72’ Αγρόδημος), Λιάβας (72’ Νταλακούρας), Πάουλο (72’ Τσιγγάρας), Ντίας (72’ Βακράκος), Μανά (72’ Βασιλούδης), Μοράρ (55’ Μπελεβώνης).

ΑΟΚ: Αθανασόπουλος (46’ Κουτζαβασίλης), Σπίνουλας, Ιωάννου (74’ Λάμπογλου), Μότα (55’ Θεοδωράκης), Βέρτζος, Παναγιωτίδης (46’ Κρητικός Ν.), Αναστασόπουλος (46’ Αναστασίου), Νίκιτς (74’ Ινάσιο), Κόντος (74’ Γεωργακόπουλος), Ζορμπάς, Τουράμ (64’ Κρητικός Στ.).