Κάζο για τη Λάτσιο, ήττα (1-3) από την Ουντινέζε (videos)

Δεν πήγε καλά το μεσημέρι της Κυριακής για την Λάτσιο, η οποία υπέστη βαριά εντός έδρας ήττα από την Ουντινέζε και δεν έπιασε Γιουβέντους και Ρόμα.

Η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι σε περίπτωση νίκης θα πήγαινε στους 17 βαθμούς μαζί με Bianconeri και Giallorossi, όμως καμία σχέση. Η Ουντινέζε, με τρεις Αργεντίνους στο βασικό σχήμα, έριξε τρία γκολ στους Ρωμαίους στο Olimpico και ξεκόλλησε από τις τελευταίες θέσεις.

Στο 18’ από στρώσιμο του Ρομπέρτο Περέιρα το σουτ του Αρσλάν κόντραρε και πήγε στη γωνία του Στρακόσα και στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους από εκπληκτική αντεπίθεση και συνδυασμό των Πουσέτο – Ντε Πάουλ, ο πρώτος με πλασέ με το αριστερό τελείωσε τη φάση για το 0-2.

Στην επανάληψη, η Λάτσιο δεν βρήκε ποτέ το γκολ που θα την έβαζε στο ματς. Αντίθετα, το βρηκε στο 71’ η Ουντινέζε με βολέ του Φορεστιέρι, ενω το μόνο που κατάφεραν να κάνουν οι Laziali ήταν να μειώσουν στο 74’ για το τελικό 1-3 με πέναλτι που κέρδισε και μετέτρεψε σε γκολ ο Ιμόμπιλε.