ΜΠΑΣΚΕΤ

Κάκιστος ο Άρης και τέταρτη σερί ήττα (58-62)!

Ο Άρης έβγαλε τα μάτια του στο Παλέ. Παρουσία 5.500 φιλάθλων παρουσίασε πολύ κακό μπάσκετ, έχασε 13 βολές και ακόμα κι όταν είχε την ευκαιρία να κερδίσει τον αγώνα ή να τον στείλει στη παράταση, έχασε μοναδική ευκαιρία, γνωρίζοντας την ήττα από τον ΠΑΟΚ με σκορ 58-62.

Stoiximan.gr: Το παιχνίδι σου καλύτερο με 300+ ειδικά στοιχήματα σε κάθε αγώνα του Άρη!

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν πολύ άσχημο για τον Άρη κυρίως επιθετικά. Οι κίτρινοι δεν μπόρεσαν να προστατεύσουν τη μπάλα, έκαναν έξι λάθη, έδωσαν στον ΠΑΟΚ τη δυνατότητα να σκοράρει 8 πόντους από αυτά τα λάθη και μοιραία βρέθηκαν πίσω από το ξεκίνημα, αφού ήταν και άστοχοι έξω από τα 6,75 μ. (1/5).

Στο 3’ το σκορ ήταν 2-11, η διαφορά διατηρήθηκε σε αυτά τα επίπεδα ως το 8’ (7-16) και στο 9’ οι κίτρινοι μείωσαν σε 11-16, αλλά ο Χάτσερ με τρίποντο διαμόρφωσε το 11-19 που ήταν και σκορ πρώτης περιόδου.

Οι φιλοξενούμενοι με τρίποντο του Ζάρα ξέφυγαν με 11-22, ωστόσο ο Άρης μέσα από καλές άμυνες και προσωπικές ενέργειες του Κάιζερ κατάφερε να επιστρέψει, μειώνοντας σε 20-24 (12’). Δυστυχώς, όμως, δεν μπόρεσε να κρατήσει τον ίδιο ρυθμό, στοιχείο που εκμεταλλεύτηκε ο αντίπαλός του και με καλύτερο περιφερειακό σουτ ξέφυγε και πάλι με 22-32 (14’). Ο Άρης δεν είχε καθαρό μυαλό επιθετικά, είχε πολλές κακές επιλογές (11 λάθη στο α’ μέρος), άστοχα σουτ και μοιραία βρέθηκε πίσω στο ημίχρονο με 31-40.

Οι κίτρινοι ανέβασαν την πίεσή τους στην άμυνα, δεν έδωσαν ελεύθερα σουτ στον ΠΑΟΚ, τον οδήγησαν σε λάθη (8 στο διάστημα αυτό) και σταδιακά επανήλθαν στο παιχνίδι. Στα μέσα της περιόδου μείωσαν στους 4 πόντους (38-42) και μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό του δεκάλεπτου ο Τολιόπουλος και ο Χάρις έτρεξαν ένα σερί 7-0 και προσπέρασαν με 45-44 (58’’) για το πρώτο προβάδισμα στον αγώνα, όμως με καλάθι του Μαργαρίτη η περίοδος έκλεισε στο 45-46.

Οι κίτρινοι δεν ξεκίνησαν με συγκέντρωση το τέταρτο δεκάλεπτο. Δέχθηκαν σερί 0-8, κάνοντας λάθη και κακές επιθέσεις και βρέθηκαν πίσω με 45-54 πριν καν συμπληρωθούν δύο λεπτά αγώνα στη τέταρτη περίοδο. Η διαφορά έφτασε στους 11 πόντους (45-56) με καλάθι του Τέπιτς και ο Άρης έδειχνε στο γήπεδο να μην έχει καθαρό μυαλό, ούτε τρόπο αντίδρασης. Στο 34’ ο Καρακατσούνης χρέωσε με ανύπαρκτο πέμπτο φάουλ (επιθετικό) τον Τζόουνς και ο Χάτσερ στην εξέλιξη έγραψε το 46-58 (35’).

Οι κίτρινοι αντέδρασαν με δύο σερί τρίποντα από Μποχωρίδη και Τολιόπουλο, μείωσαν σε 52-58 (3:49) και ξαναμπήκαν στο παιχνίδι, δίχως πάντως να έχουν καλή εικόνα. Το τρίποντο του Τολιόπουλου στα 2:06 έφερε το ματς σε απόσταση βολής (55-58), ο Γκάρετ και ο Σλαφτσάκης αστόχησαν σε δίποντο και τρίποντο και στα 1:09 ο Γκος κέρδισε φάουλ από τον Μποχωρίδη και έβαλε τη μία βολή (55-59).

Ο Νταλό στα 54’’ με 2/2 βολές μείωσε σε 57-59, ο Γκάρετ αστόχησε στην επίθεση ου ΠΑΟΚ και ο Μποχωρίδης στα 23’’ κέρδισε φάουλ και με 1/2 βολές έγραψε το 58-59. Ο Χάτσερ στα 22’’ με 1/2 βολές επίσης έκανε το 58-60 και στην τελευταία επίθεση του Άρη ο Μποχωρίδης έκανε λάθος και ο Γκος στα 7’’ με 2/2 βολές έκανε το 68-72.

Τα δεκάλεπτα: 11-19, 31-40, 45-46, 58-62.

ΑΡΗΣ (13/26β., 13/32δπ., 7/24τρ., 41ρ., 15ασ., 20λ., 3κλ., 3κοψ.): Φλιώνης (0/5δπ., 0/2τρ.), Μποχωρίδης 12 (3/7β., 3/6δπ., 1/4τρ., 5ρ., 2ασ., 6λ.), ΜακΓκι 6 (0/4β., 3/6δπ., 10ρ.), Μπελ, Χάρις 5 (4ρ.), Σλαφτσάκης 2, Τολιόπουλος 13 (1/2β., 0/1δπ., 4/9τρ., 4ρ.,3ασ.), Χρηστίδης 2, Τζόουνς 9 (7/8β., 1/4δπ., 0/1τρ.), Νταλό 5 (5ασ.), Κάιζερ 4.

ΠΑΟΚ (18/22β., 13/32δπ., 6/22τρ., 32ρ., 12ασ., 16λ., 8κλ., 2κοψ.): Χρυσικόπουλος 7 (5ρ.), Κόνιαρης 8 (1), Τέπιτς 9 (6ρ.), Γκος 8 (3/4β., 1/3δπ., 1/7τρ., 4κλ.), Τζέφερσον 4 (3ρ.), Ζάρας 5 (1), Μαργαρίτης 8 (7ρ., 4ασ.), Σχίζας, Γκάρετ 2, Χάτσερ 11 (4ασ.).