Κάντο όπως πέρυσι στην Πάτρα!

Ευρισκόμενοι σε καλό μομέντουμ και προερχόμενοι από εκτός έδρας νίκες, Απόλλωνας Carna και Αρης θα τεθούν αντιμέτωποι το Σάββατο (14/2, 17:00) για 15η φορά στο πλαίσιο της Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Η ιστορία των αναμετρήσεων στην Πάτρα από το 1992 εμφανίζει απόλυτη ισορροπία αφού οι δύο ομάδες μετρούν από επτά νίκες. Ο Άρης είχε αρχίσει με τρεις νίκες στα πρώτα παιχνίδια των δύο ομάδων ενώ μετράει και τρεις νίκες στις τελευταίες τέσσερις επισκέψεις του στην Αχαϊκή πρωτεύουσα.

Το αντίστοιχο περσινό παιχνίδι ήταν συγκλονιστικό. Ο Άρης έδειχνε να “καθαρίζει” τη νίκη στο 24ο λεπτό όταν προηγήθηκε με 18 (54-36) όμως οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν και εκμεταλλευόμενοι τα πολλά λάθη των “κίτρινων” (25) επέστρεψαν στο παιχνίδι ισοφαρίζοντας στο 38ο (73-73). Με το σκορ στο 76-78 ο Απόλλωνας είχε την ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στην παράταση όμως το σουτ του Μπολντς ήταν άστοχο και οι Άρης πανηγύρισε τη νίκη με σκορ 78-76.  Κορυφαίος των κίτρινων ήταν ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ με 23 πόντους ενώ τον είχε ακολουθήσει σε απόδοση ο Αθηναίου με 18.