Κάταγμα και εκτός δράσης ο Μπαρνς

Επ’ αόριστον εκτός δράσης τέθηκε ο Σκότι Μπαρνς, καθώς υπέστη κάταγμα στο αριστερό χέρι στην εντός έδρας ήττα που γνώρισε τα ξημερώματα το Τορόντο από τους Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς με 120-105.

Ο 22χρονος γκαρντ/φόργουορντ τραυματίστηκε περίπου δύο λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου μέρους, καθώς το χέρι του χτύπησε στη στεφάνη σε προσπάθειά του για μπλοκ σε σουτ αντιπάλου. Μετά τον αγώνα οι Ράπτορς ανακοίνωσαν ότι έχει υποστεί κάταγμα στο τρίτο μετακάρπιο.

Πριν από τον αγώνα με τους Ουόριορς, στον οποίο είχε απολογισμό 10 πόντους και 6 ριμπάουντ σε 16 λεπτά συμμετοχής, ο Μπαρνς μετρούσε πέντε διαδοχικά νταμπλ-νταμπλ, σερί που ήταν το μεγαλύτερο στην καριέρα του. Στην τρέχουσα σεζόν ο Μπαρνς, ο οποίος επελέγη στο Νο 4 του ντραφτ του 2021 και αναδείχθηκε ρούκι της χρονιάς για την αγωνιστική περίοδο 2021-22, έχει σε 60 ματς (σε όλα βασικός) μέσο όρο 19.9 πόντους, 8.2 ριμπάουντ και 6.1 ασίστ. Στην καριέρα του μετράει 211 αγώνες (βασικός στους 210) με μέσο όρο 16.6 πόντους, 7.4 ριμπάουντ και 4.7 ασίστ.