ΜΠΑΣΚΕΤ TOP

Κέρδισε Απόλλωνα και… Φλιώνη, ολοταχώς για την τέταρτη θέση!

Ο Άρης έπαιξε όσο χρειάστηκε για να κερδίσει τον Απόλλωνα Πατρών με σκορ 79-70 στο Αλεξάνδρειο για την 24η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League, έχοντας σε εξαιρετική μέρα τους Φλιώνη, Τζάκσον και Καββαδά.

Ο Δημήτρης Φλιώνης ήταν το πρόσωπο του Άρη στο πρώτο ημίχρονο. Τα έκανε όλα σωστά. Έβγαλε άμυνες πάνω στον Στιβ Μπαρτ, εκτέλεσε άριστα τα ελεύθερα σουτ που πήρε, έβαλε 10 πόντους, αλλά κυρίως η παρουσία του στο παρκέ έκανε καλύτερη όλη την ομάδα του Άρη.

Οι κίτρινοι έφυγαν πολύ γρήγορα. Προηγήθηκαν με 16-5 στο 7’, έφτασαν στο +13 (20-7, 23-10) περνώντας την μπάλα σε Καββαδά και Τζάκσον (12π. στο α’ δεκάλεπτο οι δυο σέντερ) και έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 25-14.

Ο Απόλλωνας εμφανίστηκε στο Παλέ για 2-3 λεπτά, όταν και με σερί 0-10 μετέτρεψε το 28-16 (11’) σε 28-26 (13’). Ο Πρίφτης κάλεσε τάιμ άουτ και τα πράγματα διορθώθηκαν άμεσα. Ο Άρης βρήκε λύσεις από τον Μούρτο αρχικά και έτρεξε ένα σερί 20-2 ως το φινάλε του ημιχρόνου για να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενος 48-28, ελέγχοντας πλήρως τον αγώνα και προσφέροντας πλούσιο θέαμα στον κόσμο του!

Οι Πατρινοί προσπάθησαν να επιστρέψουν στον αγώνα και το κατάφεραν εν μέρει εκμεταλλευόμενοι την δυστοκία του Άρη στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Μείωσαν σε 52-39 (24’), αλλά οι κίτρινοι με συνεχόμενες καλές άμυνες και καλάθια του Κάμινγκς προηγήθηκαν με 56-39 (26’). Ο Απόλλωνας δεν τα παράτησε και καλάθια των Μπάβτσιτς και Κουζέγλου μείωσε σε 56-44 (27’) αναγκάζοντας τον Πρίφτη να πάρει τάιμ άουτ. Οι κίτρινοι αντέδρασαν και έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +15 (65-50).

Ο Απόλλωνας μείωσε σε 65-54 στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, όμως οι κίτρινοι παρότι ήταν άστοχοι και με κακές επιλογές στην επίθεση, έβγαλαν άμυνες και με εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό – με τον Τζάκσον πρωταγωνιστή – έφτασαν στο 72-56 (37’) και καθάρισαν την υπόθεση νίκη…

Τα δεκάλεπτα: 25-14, 48-28, 65-50, 79-70.

ΑΡΗΣ: Φλιώνης 10 (3/4τρ., 4ρ., 2κλ.), Κάμινγκς 15 (5ασ., 2κλ.), Μούρτος 8 (7ρ., 2ασ.), Καββαδάς 12 (5ρ.), Ντραγκίσεβιτς 2 (5ρ.), Ξανθόπουλος 2, Τσαϊρέλης 4 (3ρ.), Ζάρας 8 (2/3τρ.), Χρηστίδης, Γιάνκοβιτς 3 (2ασ.), Τζάκσον 15 (1/4β., 7/8δπ., 3ρ., 2ασ., 3κοψ.).

ΑΠΟΛΛΩΝ: Στόκτον 2, Μπαρτ 21 (3), Κουζέλογλου 9 (8ρ.), Καλινόσκι 11 (1), Ρέινς, Χίκι 11 (1), Βεργίνης 1, Διαμαντάκος 2, Σλαφτσάκης, Μπάβτσιτς 13 (2).