Κέρδισε την Στεάουα και τον κακό εαυτό του (70-66), παραμένει πρώτος!

Ο Άρης έκανε τα εύκολα δύσκολα, αλλά πήρε αυτό που ήθελε από τον αγώνα με την Στεάουα. Κέρδισε με σκορ 70-66, παρότι βρέθηκε μπροστά με 19 πόντους και σίγουρα ο τρόπος με τον οποίο εξελίχθηκε ο αγώνας στο δεύτερο ημίχρονο είναι ένα μάθημα για όλη την ομάδα.

Το πρώτο ημίχρονο έδειξε με τον πιο κατηγορηματικό τρόπο ότι ο Άρης έχει ετοιμοπόλεμους όλους τους παίκτες του. Ο Δημήτρης Πρίφτης είχε προαναγγείλει ότι θα ανοίξει το ροτέισον, δίνοντας ευκαιρίες σε παίκτες που δεν είχαν μεγάλο χρόνο συμμετοχής και αυτοί ανταποκρίθηκαν στο έπακρο. Στο έβδομο λεπτό είχαν ήδη πάρει χρόνο συμμετοχής 10 παίκτες.

Αυτοί που ήρθαν από τον πάγκο σκόραραν τους 21 από τους 42 πόντους (Κοεέν 7π., Μούρτος 5π., Ζάρας 5π., Τσούπκοβιτς 4π.) και οι κίτρινοι χωρίς να αλλάξει καθόλου ο ρυθμός προηγήθηκαν με 15-6 (8’), 27-14 (12’) και δεν συνάντησαν κανένα πρόβλημα από τους Ρουμάνους, που δεν είχαν λύσεις στην εξαιρετική αμυντική λειτουργία του Άρη.

Η διαφορά έφτασε στους 19 πόντους (38-19 στο 18’) και το ημίχρονο έκλεισε στο 42-25 με την βαθμολογία στο σύστημα αξιολόγησης να δείχνει 42-14!

Η Στεάουα δεν τα παράτησε και με τον Μαρίνοβιτς να βρίσκει ρυθμό στην επίθεση (3/3τρ.) μπόρεσε και μείωσε την διαφορά στους 3 πόντους (45-42 στο 27’). Την ίδια ώρα ο Άρης δεν μπορούσε να πάρει σκορ από τον Μακ Νιλ, έχασε τον ρυθμό του στην επίθεση και οι Ρουμάνοι έφτασαν στο καλάθι (46-44)! Με 4/4 βολές από Μακ Νιλ και Κοέν το σκορ έγινε 50-44, όμως η Στεάουα είχε μπει στο παιχνίδι και μείωσε στον πόντο με το τέλος της τρίτης περιόδου (50-49). Οι κίτρινοι είχαν δεχθεί 25 στο πρώτο ημίχρονο και 24 στο τρίτο δεκάλεπτο!

Ο Ράσιτς είχε βρει ρυθμό και με σωστές επιλογές οδήγησε την Στεάουα στο να πάρει το προβάδισμα για πρώτη φορά στον αγώνα (54-55 και 54-57 στο 36’). Σε εκείνο το σημείο είχε έρθει η ώρα του Μακ Νιλ. Ο Αμερικανός με έξι σερί πόντους έβαλε τον Άρη και πάλι μπροστά (60-59 4.07) και έδειξε ότι είχε βρει ρυθμό… Η Στεάουα απάντησε με Νικοάρα και προηγήθηκε με 60-63, ο Μακ Νιλ χτύπησε άσχημα (2.03) και αποχώρησε με το σκορ στο 62-63, και ο Μούρτος ήταν αυτός που έβαλε τον Άρη μπροστά (1.14) με 64-63.

Ο Γουότερς με πολύ κακές επιλογές έδωσε τη μπάλα στους Ρουμάνους δύο φορές, όμως ευτυχώς για τους κίτρινους η Στεάουα δεν εκμεταλλεύτηκε αυτά τα λάθη. Στα 13,9’’ πριν το τέλος ο Κοέν με τρίποντο (μετά από κακή επίθεση πάλι) έγραψε το 67-63, δίνοντας σαφές προβάδισμα για τους κίτρινους! Ο Ισραηλινός έκοψε τον Νικοάρα, αλλά δόθηκε φάουλ στα 9,7’’ πριν το τέλος. Ο Ρουμάνος ήταν εύστοχος, μείωσε σε 67-65. Ο Γουότερς με 2/2 βολές (8’’) έκανε το 69-65, ο Ράσιτς στα 6’’ μείωσε σε 69-66 και ο Γουότερς ξανά στα 4,4’’ με 1/2 βολές έκανε το 70-66 και το τρίποντο του Ικόβλεφ δεν βρήκε στόχο…

Τα δεκάλεπτα: 23-12, 42-25, 50-49, 70-66.

ΑΡΗΣ: Ξανθόπουλος 1 (4ασ.), Πελεκάνος 9 (1), Τσούπκοβιτς 4, Γουάιτ 15 (4/7β., 4/5δπ., 1/2τρ., 4ρ., 2κοψ.), Γουότερς 3 (4ασ., 3λ.), Ζάρας 5 (1), Χάγκινς 6 (5ρ.), Κοέν 12 (2/2β., 1/3δπ., 2/2τρ., 2κοψ.), Μούρτος 7 (4ρ.), Σίμτσακ, Μακ Νιλ 8 (2/2β., 3/11δπ., 0/4τρ., 6ρ., 3ασ.).

ΣΤΕΑΟΥΑ: Σζιγιάρτο 2, Έιμις 7 (1), Νικοάρα 10, Λι 14, Ράσιτς 12 (1), Κούπερ 3, Ικόβλεφ 8 (1), Μαρίνοβιτς 10 (3).