“Αυτοκτόνησε”, αλλά τουλάχιστον πήρε έναν (πολύτιμο) βαθμό!

Την ήττα με 3-2 σετ (15-25, 21-25, 25-17, 25-17, 15-9) γνώρισε ο Άρης στην Αθήνα από τον Παναθηναϊκό.

Οι «κιτρινόμαυροι» του Σπύρου Φίνου παρά το γεγονός ότι προηγήθηκαν με 2-0 σετ δεν κατάφεραν να φύγουν από την Κυψέλη με το ροζ φύλλο αγώνα, επιστρέφουν όμως από μία «καυτή» έδρα με ένα πόντο που ίσως αποδειχτεί χρυσάφι για τη συνέχεια των πλέι άουτ.

Σίφουνας ο Άρης στο πρώτο σετ πήρε από την αρχή το προβάδισμα. Έφτασε πρώτος στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-4), έφτασε τη διαφορά στους έξι (16-10) και τελικά με συνοπτικές διαδικασίες έκανε το 1-0 με το επιβλητικό 25-15.

Οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι – χέρι στο δεύτερο σετ μέχρι το 11-11. Σε εκείνο το σημείο οι παίκτες του Σπύρου Φίνου πήραν μπροστά έφτασαν στο +4 (15-11, 16-12), στο +5 (18-13) και τελικά πήραν και το δεύτερο σετ με 25-21.

Μουδιασμένα μπήκαν οι «κιτρινόμαυροι» στο τρίτο σετ. Ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε αυτό το γεγονός πήρε «κεφάλι» στο σκορ από τους πρώτους πόντους, το οποίο διατήρησε και στη συνέχειά του κατακτώντας τελικά το σετ με 25-17.

Καρμπόν με το τρίτο σετ, και το τέταρτο του αγώνα. Ο Άρης χωρίς να έχει τη φρεσκάδα των δύο πρώτων σετ βρέθηκε από την αρχή του να κυνηγάει το σκορ. Ο Παναθηναϊκός αποφασισμένος κατάφερε πήρε το σετ με 25-17 , έκανε το 2-2 και έστειλε το παιχνίδι στο τάιμ μπρέικ.

Στο πέμπτο σετ οι γηπεδούχοι, έχοντας την ψυχολογία με το μέρος τους κατάφεραν να επικρατήσουν με 15-9 και τελικά να επιστρέψουν από την κόλαση στον παράδεισο. Το αποτέλεσμα αυτό διατρηρεί τον Άρη στην κορυφή με 26 βαθμούς και αφήνει τον Παναθηναϊκό στους 25.

ΑΡΗΣ (Φίνος): Παπαδημητρίου, Κυριακίδης, Γκαρά (λ.), Χατζηπαραδείσης, Ντίνας, Χαριτωνίδης, Αρμενάκης, Γκόρτσανιουκ, Ντάμποβιτς, Ίλιτς, Τσοπάνογλου, Γάτσης.