”Καθάρισε” τους Τίμπεργουλβς με 33 πόντους ο Γιάννης (videos)

”Καθάρισε” τους Τίμπεργουλβς με 33 πόντους ο Γιάννης.

Οι Μιλγουόκι Μπακς επικράτησαν 112-107 των Μινεσότα Τίμπεργουλβς.

Οι Μπακς ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι και στο πρώτο 12λεπτο είχαν μια βραχεία κεφαλή στο σκορ, 31-27. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές στη συνέχεια και όχι μόνο ροκάνισαν τη διαφορά, αλλά πήραν και προβάδισμα, πηγαίνοντας στο ημίχρονο προηγούμενοι με 57-51.

Στην τρίτη περίοδο πήρε μπρος ο Giannis και ένα δικό του σερί τα «ελάφια» έχτισαν μια μεγάλη διαφορά, φτάνοντας στο τέλος του δωδεκαλέπτου στο +17 και το 87-70. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, οι «λύκοι» έκαναν μια μεγάλη αντεπίθεση και μείωσαν τη διαφορά στους 6 πόντους. Οι εύστοχες δύο βολές του Αντετοκούνμπο και η ψυχραιμία στο φινάλε έδωσαν μια πολύτιμη νίκη στους Μπακς.

Ο Έλληνας φόργουρντ πέτυχε 33 πόντους, μάζεψε 13 ριμπάουντ και έδωσε 5 ασίστ, μένοντας στο παρκέ για 41 λεπτά. Συμπαραστάτης του ήταν ο Λίλαρντ, με 21 πόντους, 9 ριμπάουντ και 10 ασίστ.

Από τους «λύκους» ξεχώρισαν ο Έντουαρντς με 28 πόντους και ο Τάουνς με 22 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 27-31, 57-51, 70-87, 107-112.