Καθίζηση στο τέλος και ήττα για τον Ολυμπιακό στο Τελ Αβίβ

Η κατάρρευση της άμυνας στην τέταρτη περίοδο και αφού ο Λαρεντζάκης ήταν σχεδόν… αβοήθητος επιθετικά, υποχρέωσε τον Ολυμπιακό στην ήττα (90-84) από τη Μακάμπι, στο Τελ Αβίβ.

Το κάκιστο τέταρτο δεκάλεπτο, ειδικά στην άμυνα, κόστισε στους «ερυθρόλευκους» την ήττα 90-84 από τη Μακάμπι, μέσα στο Τελ Αβίβ, με αποτέλεσμα να υποχωρήσουν στο 6-3.

Οι παίκτες του Μπαρτζώκα επέτρεψαν επιμέρους σκορ 27-15 στην «ομάδα του λαού» στην τέταρτη περίοδο, με τους 11π. πρώτους να ήταν του Λαρεντζάκη και τους άλλους 4π. από τον Σλούκα, ενώ το ματς είχε κριθεί. Το χειρότερο απ’ όλα ήταν πως οι Πειραιώτες είχαν τον έλεγχο του ματς για περίπου 27 λεπτά, φτάνοντας ακόμη και στο +11 (52-63).

Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν ο Λαρεντζάκης με 21 πόντους, με τον Βεζένκοφ να κάνει νταμπλ-νταμπλ με 17π. και 10 ριμπάουντ, τον Σλούκα να είχε 15π. και τον Παπανικολάου 13π. Μάλιστα, ο Κάναν αποβλήθηκε, κάνοντας δύο αντιαθλητικά φάουλ στο ματς!
Από την άλλη, η «ομάδα του λαού» ανέβηκε στο 5-4, με τον Μπόλντγουιν να ήταν κορυφαίος με 22 πόντους.
Τα δεκάλεπτα: 22-20, 43-45, 63-69, 90-84