ΜΠΑΣΚΕΤ TOP

Κακός ο Αρης, με λάθη και αστοχία ηττήθηκε από τον ΠΑΟΚ (88-66)

Την ήττα γνώρισε ο Αρης από τον ΠΑΟΚ στην έδρα του με 88-66, όντας κακός στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, αφήνοντας πίσω το καλό του πρόσωπο με τον ΠΑΟ.

Δυνατά ξεκίνησε ο Αρης στο πρώτο δεκάλεπτο και κατάφερε να προηγηθεί με 2-5 και 5-12. Ο Γιάννης Καστρίτης και οι παίκτες του έπαιρναν ώθηση από την άμυνα και κράτησαν χαμηλά τον ΠΑΟΚ στα πρώτα 7 λεπτά. Όμως, το 11-17 έγινε 21-21 στην πρώτη περίοδο και ο Αρης έχασε το προβάδισμα που είχε.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο o Αρης μπήκε πολύ νωθρά έχοντας μοναδικό σημείο απειλής τον Γκούντγουιν. Ο ΠΑΟΚ έκανε ένα σερί 7-0 και προηγήθηκε με 28-21 στο 12ο λεπτό. Στη συνέχεια μείωσε προσωρινά ο Τολιόπουλος σε 28-24, αλλά ο ΠΑΟΚ ξέφυγε ξανά με 40-28, εκμεταλλευόμενος τα λάθη του Αρη, που ήταν πολύ άστοχος. Βέβαια, οι διαιτητές έδιναν εύκολα φάουλ σε βάρος του Αρη, αλλά το ημίχρονο έληξε με 47-35 χωρίς η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη να είναι καλή σε άμυνα και επίθεση. Ουσιαστικά, μόνο ο Γκούντγουιν πάλευε.

Οι κίτρινοι προσπάθησαν να αλλάξουν το επιθετικό τους πρόσωπο και με ένα σερί 0-9, έκαναν το 50-37, 50-46 με ένα σε σερί 0-9. Στο 25ο λεπτό. Όμως, το πεντάλεπτο, που ακολούθησε ήταν καταστροφικό στην άμυνα με τον Αρη να δέχεται ένα συνολικό μπλακ άουτ 15-5, βρέθηκε να χάνει 15 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο.

Το τέταρτο δεκάλεπτο δεν άφηνε πολλά περιθώρια στον Αρη να γυρίσει μια τέτοια διαφορά με τόσο κακό αγωνιστικό πρόσωπο. Στο 32ο λεπτό το σκορ έδειχνε 71-50 με τον Γκούντγουιν ουσιαστικά να παλεύει μόνος του. Τα τελευταία λεπτά μάλλον τυπική σημασία είχαν με Αρη να επηρεάζεται αρνητικά και από τον παράγοντα έδρα. Το σκορ έγινε 83-60 στο 36ο λεπτό με τον Αρη να είναι πολύ κακός.  Το τελικό 88-66 θα πρέπει να προβληματίσει έντονα τον Γιάννη Καστρίτη και τους παίκτες του.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Συμεωνίδης, Τσολάκος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-21, 47-35, 65-50, 88-66

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Φράνκε 12 (2/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5/7 βολές, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ράιλι 5 (1/9 σουτ, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μαργαρίτης 12 (3/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/4 βολές), Σαλούστρος 3 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Ρένφρο 5 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντάρκο-Κέλι 11 (3/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές), Τσιακμάς 1, Χαντς 16 (2/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πόλι 12 (3/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα), Σλαφτσάκης 2, Χρηστίδης 6 (3/4 δίποντα), Καμπερίδης 3 (1)

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Χόρχλερ 3 (1), Γκούντγουιν 13 (5/8 δίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Νότεϊ 6 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Νετζήπογλου 6, Χάγκινς 12 (3/11 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σανόγκο 8 (3/3 δίποντα, 2/4 βολές, 10 ριμπάουντ), Τολιόπουλος 10 (1/3 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 2/2 βολές), Σχίζας 6, Καββαδάς 2, Φίλλιος, Σιδηροηλίας