Καλή χρονιά χάρις στον… Κλάβαν για τη Λίβερπουλ!

Η Λίβερπουλ πήγαινε για γκάφα… περιωπής κόντρα στην Μπέρνλι, όμως χάρη σ’ ένα γκολ του Κλάβαν στις καθυστερήσεις πηρε τη νίκη (1-2) και ξεκίνησε με το δεξί το 2018.

Είναι βέβαιο. 100%, δεν τίθεται καμία αμφιβολία επ’ αυτού: οι μεταγενέστερες ποδοσφαιρικές γενιές θα εξετάσουν την Λίβερπουλ του Κλοπ προκειμένου ως το απόλυτο αγωνιστικό παράδειγμα της παραδοξότητας και, κατά πάσα πιθανότητα, άκρη δε θα βρίσκουν.

Και πώς να βρουν, άλλωστε; Μπορεί ο χρόνος να άλλαξε, όμως οι «Κόκκινοι» έμοιαζαν σήμερα στο εκτός έδρας ματς με την Μπέρνλι κολλημένοι στις παιδικές ασθένειες του 2017: στο πρώτο ημίχρονο του ματς η ομάδα του Κλοπ δεν ήταν ακριβώς χάρμα ιδέσθαι και αν ο Άρφιλντ στο 38 σημάδευε λίγο καλύτερα, θα είχε μείνει πίσω στο σκορ.