“Καρμπόν” με Κηφισιά, αυτός ο Άρης… δεν στρίβει!

Παιχνίδι “καρμπόν” με αυτό της Κηφισιάς έγινε στο Ρέθυμνο, ο Άρης έδειξε ότι δεν έμαθε από τα λάθη του ή ότι δεν μπορεί να παίξει διαφορετικά και γνώρισε άλλη μια πολύ βαριά ήττα, με σκορ 68-50. Ήταν τόσο τραγική η εμφάνιση της ομάδας του Βαγγέλη Αλεξανδρή, που το τελικό -18 δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα, γιατί ο Άρης βρέθηκε πίσω μέχρι και 29 πόντους!

Οι κίτρινοι έκαναν πάλι τραγικό ξεκίνημα. Στο 4′ το σκορ ήταν ήδη 9-2 για τους γηπεδούχους, ενώ δύο λεπτά αργότερα η διαφορά είχε διψήφιο νούμερο (14-4). Ο Άρης προσπάθησε να αντιδράσει κυρίως με τον Μιχάλη Πελεκάνο (έπαιζε με ίωση), αλλά το Ρέθυμνο είχε βρει καλό ρυθμό και με κορυφαίο τον Κάρτερ έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενο με 22-11.

Ο Άρης είχε τρομακτικό πρόβλημα στην επιθετική του λειτουργία. Σημείωσε μόλις 11 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και δυστυχώς δεν άλλαξε η απόδοσή του. Άλλους 11 πόντους στην δεύτερη περίοδο και με 22 συνολικά βρέθηκε να χάνει στο ημίχρονο με 21 πόντους διαφορά (43-22), χωρίς κανείς να καταλάβει τι είχε συμβεί!

Αν κάποιος περίμενε αντίδραση από τους κίτρινους, αυτή δεν ήρθε ποτέ. Η κατρακύλα της ομάδας του Αλεξανδρή δεν είχε όρια… Το Ρέθυμνο χωρίς να πιάσει σπουδαία απόδοση, έβαλε τα σουτ, άνοιξε τον ρυθμό και βρέθηκε μπροστά με 58-29 (28′) και 60-31 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο υπόλοιπο του αγώνα, όταν όλα είχαν κριθεί, οι κίτρινοι μείωσαν απλώς την διαφορά κάτω από τους 20 πόντους, χωρίς φυσικά να διαγραφεί η τραγική εικόνα που παρουσίασαν.

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 43-22, 60-31, 68-50.

ΡΕΘΥΜΝΟ: Καλλινικίδης 2, Γουάιτ, Αγγελόπουλος 5 (1), Τσαρούχας, Τσόχλας 2, Ντούβνιακ 19 (4/4β., 3/8δπ., 3/5τρ., 4ασ.), Κόμματος 6 (2), Κάρτερ 14 (1/1β., 5/5δπ., 1/4τρ.), Λάτοβιτς 11 (3/5τρ.), Πέτγουεϊ 7 (8ρ., 2κλ., 2κοψ.), Σιζόπουλος 2.

ΑΡΗΣ: Πάσαλιτς 10 (2/2β., 1/3δπ., 2/5τρ., 3ασ., 3κλ.), Πελεκάνος 10 (4/5β., 3/8δπ., 3ρ., 2κλ.), Ασημακόπουλος 9 (8ρ.), Καραποστόλου 2 (3ασ.), Χαρίσης, Μποχωρίδης 8, Σαρικόπουλος 7 (7ρ.), Βεργίνης 2, Δήμας 2, Τσακαλέρης.