«Κατάρρευση» και ήττα για την ΑΕΚ πριν το παιχνίδι με τον Άρη (video)

Η ΑΕΚ ξέχασε στα… αποδυτήρια τη «γεμάτη» εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου, «κόλλησε» στην αντίπαλη άμυνα στην τρίτη περίοδο και υπέστη τη δεύτερη ήττα της στον 2ο όμιλο του Basketball Champions League και πρώτη ευρωπαϊκή στο «σπίτι» της. Η αθηναϊκή ομάδα πριν το ματς του Σαββάτου με τον Άρη, ηττήθηκε 66-73 από την Τέλεκομ Βόννης στο κλειστό των Άνω Λιοσίων, για την 3η αγωνιστική, με την γερμανική ομάδα να βελτιώνει το ρεκόρ της σε 2-1 και να παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας, «σπάζοντας» την τετραπλή ισοβαθμία.

Με 20 πόντους ο Γιάνις Στρέλνιεκς (αποχώρησε με τραυματισμό στα 58΄΄ για τη λήξη) οδήγησε την επίθεση της ΑΕΚ, η οποία είχε ξεφύγει στο 14΄ με 17 πόντους (29-12), αλλά στη συνέχεια κατέρρευσε… Από την Τέλεκομ Βόννης «έλαμψε» ο Τι Τζέι Σορτς με 24 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 36-23, 46-52, 66-73

Η ΑΕΚ πήρε ώθηση στην επίθεση μέσα από τη «δεμένη» άμυνά της, κράτησε στους 12 πόντους τους Γερμανούς στην πρώτη περίοδο (16-12 στο 10΄), ενώ με τον Στρέλνιεκς να μην μπορεί να αναχαιτιστεί από τους αντιπάλους στη δεύτερη, εκτόξευσε τη διαφορά στο +17 (29-12) στο 14΄ και πήρε τον δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +13 (36-23).

Στην τρίτη περίοδο, πάντως, οι ρόλοι αντιστράφηκαν… Η ΑΕΚ έχασε την παραγωγικότητα της και με την Τέλεκομ Βόννης να βρίσκει ρυθμό από τα 6.75, οι Γερμανοί όχι μόνο ροκάνισαν τη διαφορά, αλλά στο 30΄ βρέθηκαν στο +6 (46-52), έχοντας ολοκληρώσει την ανατροπή. Με την Ένωση να τα… έχει με την αστοχία της, οι φιλοξενούμενοι βασίστηκαν στις επιθετικές εμπνεύσεις του Σορτς, με τον τελευταίο να έχει την απάντηση σε κάθε προσπάθεια ανατροπής της ΑΕΚ και να οδηγεί την Τέλεκομ Βόννης στο «διπλό».

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γλίσιτς, Γιλμάζ, Μάτεγεκ
ΑΕΚ (Καντζούρης): Φρέιζιερ, ΜακΓκριφ 8, Μίτσελ 14, Παπαδάκης 1, Γουίλιαμς 10 (2), Κόναρης 3 (1), Μάντσεν 3, Περσίδης, Πετρόπουλος 2, Στρέλνιεκς 20 (4), Ξανθόπουλος 5 (1).

ΤΕΛΕΚΟΜ ΒΟΝΝΗΣ (Ίσαλο): Ντιλέινι 11 (1), Ερέρα 2, Μόργκαν 14 (4), Σορτς 26 (3), Γουόρντ 3, Μπανγκαλά, Κράτζερ 6, Μάλκολμ 4, Τάντα 3 (1), Γουίλιαμς 4 (1).