Κατάφερε να χάσει (72-69) στη Ρόδο με τρίποντο “μαχαιριά” στα 0,8″ πριν το τέλος!

Ο Άρης κατάφερε να χάσει στη Ρόδο! Πρόκειται περί κατορθώματος γιατί οι κίτρινοι δεν μπόρεσαν να επιβληθούν μέσα στο Βενετόκλειο, έδωσαν ελπίδες στον Κολοσσό και τελικά με το τρίποντο του Παπαντωνίου οχτώ δέκατα πριν το φινάλε γνώρισαν την ήττα με σκορ 72-69, ήττα που τους στέλνει στην 7η θέση και τον Ολυμπιακό, αφού ο ΚΑΟΔ κέρδισε στα Τρίκαλα…

Επιθετικά λειτούργησε καλά ο Άρης στο πρώτο ημίχρονο, αμυντικά όμως – εκεί που ήθελε να βάλει τις βάσεις για το αποτέλεσμα – είχε πρόβλημα. Οι κίτρινοι μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο πεντάλεπτο έκαναν σερί 8-0 και μετέτρεψαν το 12-10 σε 12-18 (9’), ελέγχοντας τον ρυθμό, όμως ο Κολοσσός είτε με τον Κακαρούδη, είτε με τον Πάντιτς μπόρεσε να κρατηθεί στο παιχνίδι. Το δεκάλεπτο έκλεισε το 16-18, στο 13’ οι Ροδίτες με δύο σερί τρίποντα προσπέρασαν με 24-23, αλλά ο Άρης απάντησε άμεσα. Πελεκάνος και Βεζένκοφ οδήγησαν επιθετικά την ομάδα (είχαν από 11 πόντους στο α’ μέρος) και οι κίτρινοι ξέφυγαν με 27-31 (17’) και 30-35 (18’), όμως ο Κολοσσός δεν τα παράτησε. Με συνεχόμενα καλάθια και φάουλ από Χόπκινς και Παπαντωνίου οι γηπεδούχοι κρατήθηκαν στο σκορ και ο Πάντιτς στο τελευταίο λεπτό έφερε το ματς σε ισοπαλία (39-39).

Ο Άρης έκανε τραγικό τρίτο δεκάλεπτο, δεχόμενος 24 πόντους. Δεν μπόρεσε να βρει λύσεις στο αμυντικό του πρόβλημα, μπήκε στον ρυθμό του Κολοσσού και μοιραία βρέθηκε χωρίς να το καταλάβει, να κυνηγάει στο σκορ. Στο 23’ το σκορ ήταν 49-43 για τους γηπεδούχους, που προηγήθηκαν με 61-53 στο 28’ και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 63-56.

Στην τελευταία περίοδο ο Άρης μπήκε πολύ δυναμικά, βελτίωσε την άμυνά του και κατάφερε να προηγηθεί κιόλας, όταν ο Χαρίσης έκανε το 65-66 στο 35’. Το παιχνίδι δεν μπόρεσε να το γυρίσει ούτε τότε ο Άρης που είχε το μομέντουμ. Στο 37’ ο Μούρτος έκανε το 67-69, έκτοτε όμως ο Άρης δεν σκόραρε! Ο Κακαρούδης ισοφάρισε σε 69-69 στο 38’ και το επόμενο καλάθι του αγώνα μπήκε μόλις οχτώ δέκατα πριν το φινάλε και ήταν τρίποντο από τον Παπαντωνίου, που έγραψε το τελικό 72-69. Οι κίτρινοι δεν μπόρεσαν καν να εκδηλώσουν επίθεση στον χρόνο που απέμενε…

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 39-39, 63-56, 72-69.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ: Παπαντωνίου 12 (1), Τσαρ 3 (1), Γεωργαλής 3, Χόπκινς 7, Σμιθ 6, Στεφανίδης 3 (1), Σίμπσον 10, Τσάμης 2, Κακαρούδης 14 (1), Πάντιτς 8, Νάντζφεϊ 4.

ΑΡΗΣ: Μποχωρίδης 18 (1/2β., 4/8δπ., 3/8τρ., 4ρ.), Χαντ, Πελεκάνος 17 (2/2β., 3/8δπ., 3/6τρ., 6ασ., 2κλ.), Γκίκας (0/1δπ., 0/4τρ.), Ασημακόπουλος 2 (5ρ.), Χαρίσης 8 (6ρ., 2ασ., 2κλ.), Λαρεντζάκης, Βεζένκοφ 16 (2/4β., 4/4δπ., 2/5τρ., 5ρ., 2κλ.), Σαρικόπουλος 2, Μούρτος 6 (4ασ.).