Κατέθεσε ψυχή και σώμα, ήττα και αποκλεισμός του Άρη από τον ΠΑΟ (76-65)

Με ηγέτη τον φανταστικό Τολιόπουλο, χωρίς δυνάμεις και με μία εχθρική διαιτησία ο Άρης αποκλείστηκε από τον πανάκριβο ΠΑΟ με ψηλά το κεφάλι και 76-65…σε ένα ματς γεμάτο εντάσεις, νεύρα, φάουλ και τεχνικές ποινές!

Κέντρικ Ναν με 20 πόντους και Ντίνος Μήτογλου με 10 οι πρώτοι σκόρερ των πράσινων. Τολιόπουλος με 21 ποντους και Χάρελ με 11 οι πρώτοι σκόρερ των κιτρινόμαυρων.

Πολύ δυνατά  ξεκίνησε ο Άρης στο πρώτο τρίλεπτο και προηγήθηκε με 5-9. Ο ΠΑΟ προσπάθησε να ισορροπήσει το ματς αλλά ο Άρης προηγήθηκε με 11-12 στο 5ο λεπτό. Ένα σερί 6-0 επέτρεψε στον ΠΑΟ να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με ένα προβάρισμα τριών πόντων και 19-16.

Ο ΠΑΟ ξέφυγε με 23-16, αλλά ο Άρης μείωσε στο 12 σε 26-21, έχοντας πολλά φάουλ εναντίον από το πρώτο λεπτό. Το σκορ έγινε 30-21 στο 14ο λεπτό με τον Τολιόπουλο να είναι και πάλι ο ηγέτης του Αρη σε ένα ματς με πολύ ανοχή από τους διαιτητές. Ο Ματίας Λεσόρ αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή! Κέρδισε το αντιαθλητικό, αλλά το ξέσπασμά του οδήγησε και στην αποβολή του, 5:41 για το ημίχρονο σε μια καλή εξέλιξη για τον Άρη! Η διαφορά παρέμενε κοντά στους δέκα πόντους και μάλιστα υπήρχε και η κούραση από τα συνεχόμενα ματς. Ο Τολιόπουλος είχε 17 πόντους και ο Άρης μείωσε σε 41-29 στο 18ο λεπτό. Το 44-33 ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Ο Άρης προσπάθησε να βρει τρόπο να μειώσει τη διαφορά και το σκορ ήταν 51-42 στο 25ο λεπτό. Ο Τολιόπουλος πάλευε μόνος και χρειαζόταν βοήθεια. Ο Ναν ήταν ο πρώτος σκόρερ του ΠΑΟ και το σκορ ήταν στο 28ο λεπτό 55-44. Το δεκάλεπτο έληξε με 58-44 και ο Άρης ζητούσε ένα θαύμα…

Ο ΠΑΟ είχε ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης και ο Άρης ζητούσε ένα θαύμα. Το σκορ έγινε 68-53 στο 35ο λεπτό και φυσικά ο Άρης δεν είχε τις δυνάμεις για  να παλέψει. 4:53 για το τέλος, ο Παναθηναϊκός στο +15, δείχνει να  κερδίζει το ματς. Ο Τολιόπουλος εχει έναν πόντο στο β’ μέρος, ο Χάρελ είναι στους 11, από εκεί και πέρα όμως ο Καστρίτης δεν βλέπει άλλον ικανό να απειλήσει τους πράσινους. Μάλιστα, μείωσε ακόμη περισσότερο τη διαφορά στο τέλος, όντας μαχητικός για 40 λεπτά σε μια ακόμη αναμέτρηση!

Ο Καστρίτης και οι παίκτες κατέθεσαν ψυχή με μια εχθρική διαιτησία και αποκλείστηκε με ψηλά το κεφάλι…

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Τσολάκος, Κατραχούρας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-16, 44-33, 58-44, 76-65

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 5 (1), Μπαλτσερόφσκι 5, Σλούκας 6 (0/5 σουτ, 6/6 βολές, 3 ασίστ), Γκραντ 10 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ναν 20 (6/11 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 λάθη), Λεσόρ 6 (5 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο 5, Γκριγκόνις 4 (0/3 τρίποντα), Ερνανγκόμεθ 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μήτογλου 10 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μαντζούκας.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σλαφτσάκης, Σταρκ 5 (1), Σανόγκο 3 (1), Τολιόπουλος 21 (5/6 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 2/2 βολές), Κατσίβελης, Μπλούμπεργκς 7 (1), Μποχωρίδης 5 (1), Περσίδης, Ντε Σόουζα 7 (5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Χάρελ 11 (2/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Καλόγηρος, Μπάνκστον 6 (5 ριμπάουντ).

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού AKTOR: 19/38 δίποντα, 5/20 τρίποντα, 13/30 βολές, 37 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 12 επιθετικά), 13 ασίστ, 10 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 12 λάθη , 14 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 16/31 δίποντα, 9/29 τρίποντα, 6/9 βολές, 36 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 9 επιθετικά), 16 ασίστ, 10 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 17 λάθη , 28 φάουλ