Κατέρρευσε η ΑΕΚ, πάτησε… γκάζι το Περιστέρι και έκανε το 1-0!

Καθάρισε την προβληματική ΑΕΚ στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά της φετινής Basket League το Περιστέρι!

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη προηγήθηκε μέχρι και με διαφορά 19 πόντων στο πρώτο ημίχρονο, η ΑΕΚ επέστρεψε και πέρασε μπροστά στην τρίτη περίοδο, αλλά κατέρρευσε στο τελευταίο δεκάλεπτο όταν δεν πέτυχε ούτε ένα καλάθι εντός πεδιάς, με το Περιστέρι bwin να παίρνει τελικά άνετη νίκη με 87-73 και να κάνει το 1-0 στη σειρά!

Κορυφαίος για τους νικητές ο απίθανος Ντένμον (29π, οι 22 από αυτούς στο πρώτο ημίχρονο), με τους Φρανσίσκο (15π.), Μπίλαν (11π.) και Μωραΐτη (11π.) να είναι επίσης διψήφιοι, ενώ για την ΑΕΚ «διασώθηκαν» Φλιώνης και Γουίλιαμς, οι οποίοι σκόραραν από 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 51-41, 64-63, 87-73

Με τους Λεμάρ, Μίτσελ να βρίσκουν στόχο, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 5-0 στο πρώτο λεπτό του παιχνιδιού. Προβάδισμα που… θύμωσε τον Ντένμον, ο οποίος πήρε το Περιστέρι από το… χέρι (18 πόντοι στο πρώτο δεκάλεπτο) και του έδωσε τα ηνία στο σκορ στο 5’ με 13-11. Ελάχιστα αργότερα, η Ενωση ισοφάρισε σε 13-13, ο Ντένμον, όμως, με τη βοήθεια του Κόουλμαν, «απάντησαν» με σερί 14-0 και έστειλαν τους γηπεδούχους στο 8’ στο +14 (27-13).

Η τριπλέτα Φλιώνη, Ουίλιαμς, Οριόλα μείωσε για την ΑΕΚ στο 10’ (27-20), στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, εντούτοις, το Περιστέρι ξέφυγε ξανά με +10 (30-20), διαφορά που εκτοξεύθηκε στο 16’ στο +19 (47-28).

Εχοντας κινητήριο μοχλό τον Φλιώνη, η ΑΕΚ δεν εγκατέλειψε τη μάχη. Με επιμέρους σκορ 13-2 μείωσε, δευτερόλεπτα πριν ολοκληρωθεί η δεύτερη περίοδος, στους 8 πόντους (49-41) και έκανε την ολική ανατροπή στο πεντάλεπτο του τρίτου δεκαλέπτου με το… καυτό χέρι του Ουίλιαμς. Με τον Αμερικανό γκαρντ να «πυροβολεί» ποικιλοτρόπως (12 πόντοι), η Ενωση έγινε «αφεντικό» στο παρκέ στο 25’ με +3 (59-56).

Προβάδισμα που εξανέμισε το Περιστέρι στο επόμενο επτάλεπτο. Με τους Ντένμον, Χάμερ, Φρανσίσκο, Μωραϊτη να «εκτελούν», πήρε το προβάδισμα στο 32’ με +7 (70-63), με την ΑΕΚ να δείχνει ανήμπορη να αντιδράσει και «καθάρισε», ουσιαστικά, το ματς.

Διαιτητές: Κορομηλάς, Πουρσανίδης, Τσολάκος

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Βασίλης Σπανούλης): Μπίλαν 11, Φρανσίσκο 15 (1), Ραντάνοφ 6, Ντένμον 29 (4), Κασελάκης 3 (1), Κόουλμαν 6, Μωραϊτης 11 (1), Πουλιανίτης, Χουγκάζ, Χάμερ 6.

ΑΕΚ (Ηλίας Καντζούρης): Λεμάρ 7 (1), Φλιώνης 17 (2), Γιάνκοβιτς 8, Μάιλς 4, Μίτσελ 4, Κόνιαρης, Ξανθόπουλος, Οριόλα 9 (1), Μάντσεν, Παπαδάκης 7 (1), Ουίλιαμς 17 (3).