Κατακυρώθηκε στο Μάλι το ματς με την Τυνησία που τέλειωσε πριν το 90’ στον όμιλο του Καμαρά

Η CAF απέρριψε την ένσταση της Τυνησίας για το ματς που ολοκληρώθηκε στο 89:45 και το Μάλι πήρε τη νίκη οριστικά.

Απορρίφθηκε από την αρμόδια επιτροπή της Αφρικανικής Συνομοσπονδίας (CAF) η ένσταση της Τυνησίας για αντικανονική ολοκλήρωση του αγώνα με το Μάλι την Τετάρτη για το Κύπελλο Εθνών Αφρικής.

Ο διαιτητής από τη Ζάμπια σφύριξε τη λήξη του αγώνα αρχικά στο 85’ και εν συνεχεία οριστικά στο 89:45 (!) χωρίς κανέναν προφανή λόγο και με το σκορ στο 1-0 υπέρ του Μάλι. Περίπου μισή ώρα μετά το πρόωρο φινάλε, οι ομάδες ειδοποιήθηκαν για να επιστρέψουν στον αγωνιστικό χώρο και να παίξουν τα εναπομείναντα λεπτά, ωστόσο οι Τυνήσιοι αρνήθηκαν και διεκδίκησαν την επανάληψη ολόκληρου του παιχνιδιού.