Κιτρινόμαυρη… παλίρροια στη Χαλκίδα και νίκη με 88-77!

Παλίρροια προκάλεσε στη Χαλκίδα ο Άρης και “έπνιξε” τον Ίκαρο, κερδίζοντας με σκορ 88-77 μετά από ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο στο οποίο βρέθηκε μπροστά με 19 πόντους διαφορά! Οι κίτρινοι πέτυχαν την τρίτη σερί νίκη τους και οδεύουν ολοταχώς για την διεκδίκηση της 6ης θέσης.

Για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα ο Άρης ήταν καταιγιστικός στο ξεκίνημα του αγώνα! Οι κίτρινοι προηγήθηκαν με 9-0 στο 2’, έφτασαν ένα λεπτό αργότερα σε διψήφια διαφορά (12-2 στο 3’) και με καταιγισμό τρίποντων (5/6) στην πρώτη περίοδο, προϊόν των εξαιρετικών συνεργασιών (10 ασίστ – 0 λάθη στο α’ δεκάλεπτο) έφτασαν πολύ άνετα και δίκαια στο +18 (25-7) τρία λεπτά πριν το φινάλε της περιόδου! Ο Μποχωρίδης (11π. στο διάστημα αυτό) με τρίποντο έγραψε το 36-16 και στο 15’ διαφορά έφτασε του 22 πόντους με τρίποντο του Μούρτου (41-19).

Ο Άρης ήταν απόλυτος κυρίαρχος στον αγωνιστικό χώρο με τον Πελεκάνο να κάνει ότι θέλει (16π.) και παρότι ο Ίκαρος μείωσε προ στιγμήν στους 13 πόντους (46-33 στο 19’), ακολούθησαν δύο σερί τρίποντα από τον Βεζένκοφ για το 52-33, που ήταν σκορ ημιχρόνου!

Στο πρώτο μέρος ο Άρης είχε 7/7 βολές, 9/14 δίποντα, 9/17 τρίποντα, 21 ριμπάουντ, 15 ασίστ και μόλις 4 λάθη, στατιστική για… Όσκαρ!

Ο Ίκαρος ήταν λογικό να αντιδράσει και το έκανε στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, όταν με σερί 7-0 μείωσε σε 52-40 (22’), όμως ο Άρης αντέδραε ψύχραιμα. Με όπλο και πάλι την ευστοχία από τα 6,75μ. οι κίτρινοι ξέφυγαν με 60-44 (24’) και 52-68 (28’), έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 72-58 (30’) και από εκεί και πέρα έπρεπε να κάνουν τα απολύτως απαραίτητα για να μην βάλουν τον Ίκαρο στο παιχνίδι.

Αυτό και έκαναν έως και το 37’ όταν οι γηπεδούχοι μείωσαν στους 8 πόντους (73-81). Ο Άρης ήταν ψύχραιμος, με 3/4 βολές από Γκίκα και Πελεκάνο η διαφορά διατηρήθηκε σε επίπεδα ασφάλειας (73-84 στο 38’) και ο Γκίκας στο 39’ έδωσε τη χαριστική βολή κάνοντας το 75-88…

Τα δεκάλεπτα: 19-36, 33-52, 58-72, 77-88.

ΙΚΑΡΟΣ: Ρόμπερσον 8 (2), Γούνταλ 5 (1), Άσκα 20 (8ρ.), Μανωλόπουλος 8 (2), Σάτον 17 (6ρ.), Γκαγκαλούδης 17 (3), Σπανός, Βουγιούκας, Δεμερτζής, Ρίτσαρντς 2.

ΑΡΗΣ: Μποχωρίδης 19 (7/9β., 3/4δπ., 2/4τρ., 5ασ.), Πελεκάνος 25 (4/4β., 6/9δπ., 3/5τρ., 3ρ., 2ασ.), Γκίκας 8 (6ασ.), Ασημακόπουλος, Χαρίσης 6 (12ρ., 2κοψ.), Λαρεντζάκης, Βεζένκοφ 14 (1/4δπ., 4/7τρ., 10ρ., 3ασ., 2κλ.), Σαρικόπουλος 4, Μούρτος 12 (3/4β., 3/5δπ., 1/2τρ., 4ρ., 2ασ.).