ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ

Κορίτσαροι έτοιμοι για τίτλο! Ο Άρης στον τελικό του βόλεϊ, κέρδισε 3-1 σετ τον ΑΟ Θήρας! (photos)

Ο Άρης βρίσκεται στον τελικό του πρωταθλήματος βόλεϊ γυναικών! Κέρδισε σε έναν συγκλονιστικό αγώνα τον ανταγωνιστικό ΑΟ Θήρας με 3-1 σετ και με 2-1 νίκες πήρε το εισιτήριο για τον τελικό, εκεί όπου περιμένει το νικητή του ζευγαριού Ολυμπιακός – Μακεδόνες!

Stoiximan.gr: Θα επιστρέψει ως πρώτος ο Άρης στη Superleague;

Ο Άρης κέρδισε με ανατροπή, καθώς έχασε το πρώτο σε με 25-13, αλλά αντέδρασε και με τη βοήθεια του κόσμου πήρε αυτό που ήθελε. Ισοφάρισε  σε 1-1 παίρνοντας το δεύτερο σετ με 25-23 και τα δύο επόμενα ήταν εξίσου ανταγωνιστικά, όμως βάφτηκαν κιτρινόμαυρα. Οι παίκτριες του Γιάννη Τσαϊρέλη τα κέρδισαν με 26-24 και 27-25 και πανηγύρισαν την πρόκριση στον τελικό του πρωταθλήματος.

Ο Ολυμπιακός νωρίτερα έκανε το 1-0 στη σειρά με τους Μακεδόνες κερδίζοντας με 3-0 σετ (25-23, 25-20, 25-12) και τη Δευτέρα εφόσον κερδίσει θα βρεθεί επίσης στον τελικό.

Κορυφαία της αναμέτρησης η Λαμπριάννα Πήττα. Η νεαρή κεντρική με 18 πόντους και 5 μπλοκ ήταν αυτή που έδωσε το έναυσμα για την αντεπίθεση των “κιτρινόμαυρων” μετά το πρώτο χαμένο σετ. Πρώτη σκόρερ ήταν η Σιμόν μ 19 πόντους, ενώ η Αλεξάκου είχε 15.
Ο ΑΟ Θήρας, μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα και κατέκτησε εύκολα το πρώτο σετ απέναντι στον αγχωμένο Άρη. Στο τέταρτο σετ, είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει καθώς προηγήθηκε με 24-25, όμως ο Άρης αντέδρασε και με 3-0 σερί πήρε το σετ με 27-25 και τη νίκη με 3-1. Η Μέρκοβα με 21 πόντους ήταν η πρώτη σκόρερ του αγώνα, η Πότοκαρ είχε 14 και η Μεταξά 10 με 7 μπλοκ.
Τα σετ: 3-1 (13-25, 25-23, 26-24, 27-25)
*Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 7 άσσους, 51 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 7 άσσους, 52 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.
ΑΡΗΣ (Τσαϊρέλης): Αλεξάκου 15 (15/38 επ., 55% υπ.), Γκλιγκόροβιτς 1 (1/1 επ.), Καραφουλίδου 3 (2/5 επ., 1 άσσος), Πήττα 18 (11/17 επ., 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Σιμόν 19 (13/35 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Χουντιμά 11 (8/27 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 44% υπ.) / Χίτζιου (λ, 60% υπ.), Πετρινόλη (λ), Γουγούση, Καθάριου 1 (1/2 επ.).
ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Πότοκαρ): Γενιτσαρίδη 11 (11/24 επ., 17% υπ.), Εμμανουηλίδου 9 (8/10 επ., 1 μπλοκ), Μέρκοβα 21 (17/44 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Μεταξά 10 (3/6 επ., 7 μπλοκ), Ξανθοπούλου 6 (4 άσσοι, 2 μπλοκ), Πότοκαρ 14 (13/35 επ., 1 άσσος, 45% υπ.) / Αρτακιανού (λ, 49% υπ.), Καλανταρίδου, Κοσμίδου, Τσοχατζή.