Κοριτσάρες! Ο Άρης προκρίθηκε στους “16” του Challeng Cup κι έγραψε ιστορία

Η ομάδα Βόλεϊ Γυναικών του Άρη κέρδισε με 3-1 την ΑΣΚΟ Στιλβόλεϊ, στο πλαίσιο της δεύτερης μεταξύ τους αναμέτρηση, παίρνοντας την πρόκριση στους «16» του Challenge Cup – Women.

Όπως αναφέρει ο κιτρινόμαυρος σύλλογος:

Οι «κιτρινόμαυρες» με τη νίκη αυτή πέτυχαν την πρώτη ευρωπαϊκή πρόκριση στην ιστορία του Βόλεϊ Γυναικών του ΑΡΗ.

Στα του αγώνα, ο ΑΡΗΣ «μπήκε» νωχελικά στην αρχή του πρώτου σετ, βρισκόμενος πίσω στο σκορ με 0-4 και την ΑΣΚΟ Στιλβόλεϊ να προηγείται μέχρι περίπου τα μισά του σετ (8-10). Στη συνέχεια, οι «κιτρινόμαυρες» αύξησαν την πίεση και έπαιξαν αρκετά συγκεντρωμένα αποκτώντας ένα καλό προβάδισμα (17-14), το οποίο διεύρυνε (21-14) και κατέκτησε το πρώτο σετ με 25-17.

Το δεύτερο σετ ήταν αρκετά αμφίρροπο, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο (22-21), με τον ΑΡΗ να παραμένει συγκεντρωμένος στο πιο κρίσιμο σημείο και κατ’ επέκταση να κατακτά και το δεύτερο σετ με 25-21.

Στο τρίτο σετ, η αυστριακή ομάδα πήρε γρήγορα προβάδισμα με 6-9, το οποίο διεύρυνε (11-18) και κατέκτησε το σετ με 15-25. Στο τέταρτο και τελευταίο σετ, ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε πολύ δυναμικά, παίρνοντας πολύ γρήγορα «κεφάλι» στο σκορ με 11-4. Στα μισά του σετ, η ΑΣΚΟ Στιλβόλεϊ αύξησε την πίεση και μείωσε τη διαφορά στον πόντο (16-15), ωστόσο οι «κιτρινόμαυρες» διατήρησαν τα ηνία του παιχνιδιού και κατέκτησαν το σετ με 25-22 και πήραν και τη νίκη με 3-1.

Πλέον οι «κιτρινόμαυρες» περιμένουν να μάθουν τον επόμενο αντίπαλό τους. Αυτός θα προκύψει από το ζευγάρι Χέρτσεγκ Νόβι (Μαυροβούνιο) – Αστερίξ (Βέλγιο). Στο πρώτο παιχνίδι οι Βελγίδες επικράτησαν 3-1 σετ εκτός έδρας και είναι το ξεκάθαρο φαβορί για τη πρόκριση.

Ο Α.Σ. ΑΡΗΣ συγχαίρει τη γυναικεία ομάδα Βόλεϊ και το όλο το επιτελείο για την πρόκριση και τους εύχεται να συνεχίσουν με πολλές ακόμη νίκες το ευρωπαϊκό ταξίδι.

*Οι πόντοι του ΑΡΗ προήλθαν από 8 άσσους, 48 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και της Λιντζ προήλθαν από 4 άσσους, 45 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-17, 25-21, 15-25, 25-22) σε 90′.

ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Τάνη, Απλαδά 6 (1/6 επ., 5 μπλοκ), Τσούμπα 32 (29/71 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σίλβα 8 (4/6 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Καϊσέδο 6 (5/16 επ., 1 άσσος, 42% υπ. – 21% άριστες), Μπέτσεβα 14 (9/26 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 32% υπ. – 23% άριστες) / Θεοδοσίου (λ, 57% υπ. – 43% άριστες), Πιτσιγκώνη, Κεραμιτσοπούλου, Αποστολίδου, Σαλαγκούδη 1 (1 άσσος).

ΛΙΝΤΖ (Φακούντο Μοράντο): Πάβλοβα 8 (6/16 επ., 2 μπλοκ), Μας 6 (4/14 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπότκιν 21 (16/48 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ, 46% υπ. – 12% άριστες), Βέρα 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χόχενάουερ 5 (5/21 επ.), Κεκαουόχα 15 (13/35 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 13% άριστες) / Χάγκερ (λ, 40% υπ. – 7% άριστες).