ΜΠΑΣΚΕΤ TOP

Κρίμα κι άδικο! Ήττα (95-94) στην Πάνορμο με εγκληματική διαιτησία!

Από τα πιο τρελά παιχνίδια στην ευρωπαϊκή ιστορία του Άρη έγινε στην Πάνορμο. Οι κίτρινοι είχαν δυο φορές τη νίκη στη τσέπη τους, αλλά ο Όρελικ με την συνδρομή των διαιτητών έδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην Μπάνβιτ. Το τελικό 95-94 στην παράταση είναι πολύ απλά κρίμα κι άδικο για τους κίτρινους που κατέβαλαν τεράστια προσπάθεια…

Ο Άρης δεν είχε συγκέντρωση απέναντι στην άμυνα της Μπάνβιτ από το ξεκίνημα και το πλήρωσε. Τα επτά λάθη στο πρώτο δεκάλεπτο έδωσαν την ευκαιρία στους Τούρκους να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και να πάρουν το προβάδισμα. Προηγήθηκαν με 13-6 στο 7’, αλλά ο Άρης με όπλο το περιφερειακό του σουτ (4/5τρ. στην α’ περίοδο) μείωσε στο καλάθι (16-14 στο 9’) όμως και πάλι δικά του λάθη έδωσαν το δικαίωμα στη Μπάνβιτ να ξεφύγει.

Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 21-16 και με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου δύο σερί λάθη από Ντραγκίσεβιτς και Καββαδά έδωσαν την ευκαιρία στην τουρκική ομάδα να ξεφύγει. Το σκορ έγινε 26-16 (12’) και 31-20 (13’) με τρίποντο του Κορκμάζ, την ώρα που ο Άρης προσπαθούσε να βρει συγκέντρωση και να προστατεύσει τη μπάλα.

Η καλή επιθετική μέρα του Ντραγκίσεβιτς και το σταθερά καλό περιφερειακό σουτ έβαλαν τον Άρη και πάλι στο παιχνίδι. Οι κίτρινοι με σερί 10-2 μείωσαν σε 33-30 (17’), αλλά τα λάθη τους ήταν αυτά που έδιναν… ζωή στην Μπάνβιτ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 40-30 (18’) και 43-32 (19’), αλλά ο Άρης με συνεχόμενα καλάθια του Καββαδά έκλεισε το ημίχρονο στο 45-38.

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη αδίκησε τον εαυτό της, καθώς με τα 13 λάθη που είχε στο πρώτο ημίχρονο δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει τα εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας: 11/17 δίποντα, 5/9 τρίποντα.

Οι κίτρινοι μπήκαν πολύ καλά στο τρίτο δεκάλεπτο, μείωσαν στο καλάθι (45-43 στο 22’) με τρίποντο του Τζένκινς, αλλά δεν μπόρεσαν να ισοφαρίσουν ή να πάρουν το προβάδισμα. Στο 25’ το σκορ ήταν 52-48 και ένα λεπτό μετά έγινε 52-50 με τον Κάμινγκς να σκοράρει επτά σερί πόντους, βρίσκοντας τον εαυτό του μετά το κακό πρώτο ημίχρονο, ενώ ο Καββαδάς στο 27’ ισοφάρισε για πρώτη φορά μετά το ξεκίνημα σε 52-52! Θίοντορ και Κορκμάζ πήραν τις επιθέσεις στο φινάλε της περιόδου και τις έκαναν καλάθια, για να δώσουν προβάδισμα με 62-57 στη Μπάνβιτ, αλλά οι κίτρινοι ήταν πλέον μέσα στο παιχνίδι.

Ανατροπή στην ανατροπή…

Ο Άρης συμπλήρωσε πολύ γρήγορα τα ομαδικά φάουλ στην τελυταία περίοδο, ο Ξανθόπουλος φορτώθηκε με τέσσερα φάουλ και η Μπάνβιτ πήγε νωρίς στις βολές. Ο Κάμινγκς με τρίποντο μείωσε σε 66-62 (33’) και ο Τζένκινς με δύο σερί καλάθια έριξε τη διαφορά στον πόντο (67-66 στο 35’), ενώ ο Κάμινγκς με τρίποντο στα 2:27 πριν το τέλος έβαλε τους κίτρινους μπροστά με 73-75! Στα 2:14 ο Κούλιγκ έχασε δύο βολές από το φάουλ σκοπιμότητας που έκανε ο Σίμτσακ και στα 1:26 ο Τζένκινς με εύστοχο σουτ έγραψε το 73-77 δίνοντας διαφορά δύο κατοχών στον Άρη! Ο Κάμινγκς με 1/2 βολές έκανε το 73-78 (53’’), ο Κούλιγκ μείωσε στα 42’’ πριν το τέλος σε 75-78 και τα 19’’ ο Ζάρας αστόχησε σε τρίποντο. Ο ίδιος παίκτης έκανε φάουλ στον Θίοντορ στα 14’’ αυτός μείωσε σε 77-78.

Στα 7’’ ο Τζένκινς κέρδισε βολές, τις έβαλες και έγραψε το 77-80. Ο Τζένκινς έκανε πολύ γρήγορα φάουλ στον Θίοντορ, στα 6’’ πριν το τέλος. Ο Αμερικανός έβαλε την πρώτη, έχασε επίτηδες την δεύτερη (78-80), ο Τσαϊρέλης πήρε ριμπάουντ αλλά πατούσε γραμμή, είχε γίνει όμως φάουλ στον Καββαδά που δεν δόθηκε και η κατοχή πήγε στην Μπάνβιτ.

Στα 1,1’’ πριν το τέλος ο Όρελικ πέτυχε το καλάθι, ισοφάρισε σε 80-80, αλλά κέρδισε και φάουλ από τον Κάμινγκς! Το… τραγικό λάθος του Αμερικανού δεν το πλήρωσαν οι κίτρινοι καθώς ο Λιθουανός έχασε την βολή και το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Τρελό σερί στην παράταση, αλλά…

Στο έξτρα πεντάλεπτο η Μπάνβιτ ήταν καλύτερη, είχε και την ψυχολογία με το μέρος της και προηγήθηκε με 88-82 στο 43’ βάζοντας τις βολές, ενώ ο Άρης είχα χάσει και τον Κάμινγκς και τον Ξανθόπουλο με πέντε φάουλ.

Στα 1:53 πριν το τέλος της παράτασης ο Όρελικ με τρίποντο έστειλε τη διαφορά στους 9 πόντους (91-82), αλλά τίποτα δεν είχε κριθεί… Το σκορ έγινε με βολές του Κορκμάζ 93-84, αλλά ακολούθησε ένα εντυπωσιακό σερί 0-10 του Άρη που εκμεταλλεύτηκε συνεχόμενα λάθη της Μπάνβιτ και με τρίποντο του Ντραγκίσεβιτς προσπέρασε με 93-94 στα 26’’ πριν το φινάλε!

Ο Μούρτος έπαιξε εξαιρετική άμυνα στον Θίοντορ, του έκοψε το σουτ, αλλά η κατοχή δόθηκε στην Μπάνβιτ και στα 1,7’’ πριν το τέλος ο Όρελικ και πάλι ήταν αυτός που πήρε τη μπουκιά από το στόμα του Άρη. Με εύστοχο σουτ έγραψε το 95-94, αφήνοντας στον Άρη πολλά παράπονα από το διαιτητικό τρίο για όλες τις αποφάσεις στα κρίσιμα σημεία…

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 45-38, 62-57, 80-80 (κ.α.), 95-94.