Κυπελλούχος η ΑΕΚ, κέρδισε 61-57 τον Προμηθέα

Σε έναν κάκιστο -από άποψη θεάματος- τελικό, η ΑΕΚ κέρδισε τον Προμηθέα Πάτρας στα “Δύο Αοράκια” (61-57) και κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδας για πέμπτη φορά στην ιστορία της.

Stoiximan.gr: Το Παιχνίδι σου Καλύτερο με Live Streaming και Cash-out (ισχύουν όροι & προϋποθέσεις)!

Οι παίκτες της ΑΕΚ είχαν ανελλιπώς το προβάδισμα από το δεύτερο δεκάλεπτο κι έπειτα, στην τελευταία περίοδο όμως, οι παίκτες του Μάκη Γιατρά επέστρεψαν -με μπροστάρη τον Λεωνίδα Κασελάκη- και έφτασαν στο σημείο να διεκδικούν επί ίσοις όροις τη νίκη.

Ο 30χρονος φόργουορντ έχασε όμως το σουτ που θα έστελνε το παιχνίδι στην παράταση, για να γραφτεί εν τέλει ο επίλογος με μία βολή του Χάρη Γιαννόπουλου αμέσως μετά.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σχινάς – Αναστόπουλος – Καρακατσούνης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-12, 26-29, 38-43, 57-61.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Χολ 9 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λίποβι 7 (1), Αγραβάνης 2 (1/11 σουτ, 6 ριμπάουντ), Μαυροκεφαλίδης 11 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ), Κασελάκης 15 (5/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Μάτζαρης 3 (1), Κατσίβελης, Φίλερ 2, Τζόουνς.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Ρέι 16 (1), Τσάλμερς 3, Τολιόπουλος 3 (1), Ματσιούλις 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Γιάνκοβιτς 4, Χρυσικόπουλος 2, Ζήσης 11 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ),  Ρογκαβόπουλος, Γιαννόπουλος 6 (1), Σλότερ 5 (4 ριμπάουντ), Γκραντ 2.