Κυρίαρχοι οι έφηβοι του Άρη, κέρδισαν τον ΠΑΟΚ (76-70) και κατέκτησαν τον τίτλο στη Θεσσαλονίκη!

Οι έφηβοι του Άρη έπαιξαν άμυνα που τσάκιζε κόκκαλα και επιβλήθηκαν του ΠΑΟΚ με σκορ 76-70 στην τελευταία αγωνιστική του φάιναλ φορ της Θεσσαλονίκης, κατακτώντας για άλλη μια χρονιά τον τίτλο και την πρόκριση στο πανελλήνιο πρωτάθλημα!

Stoiximan.gr: Το παιχνίδι σου καλύτερο με 300+ ειδικά στοιχήματα σε κάθε αγώνα του Άρη!

Ο Άρης κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο. Με όπλο την άμυνά του κατάφερε να περιορίσει την δράση των κορυφαίων παικτών του ΠΑΟΚ επιθετικά. Από το ξεκίνημα πήρε διαφορά ασφαλείας, προηγήθηκε με 17-6 και 19-12 στο πρώτο δεκάλεπτο και έφτασε στο +16 (34-18) λίγο πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο που βρήκε την ομάδα του Δημήτρη Μπουσβάρου μπροστά με 40-27.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν πιο ισορροπημένο από δύο προηγούμενα, ωστόσο ο Άρης δίχως να δυσκολευτεί ιδιαίτερα κράτησε την υπέρ του διαφορά και μπήκε με σαφές προβάδισμα στο φινάλε του αγώνα. Προηγήθηκε με 46-30 και 49-34 και έκλεισε στο +12 (56-44) με πρωταγωνιστή τον Κώστα Βλάσιο.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να επιστρέψει, μείωσε στους 7 πόντους δύο φορές (56-49, 59-52), αλλά οι κίτρινοι με σερί 10-0 καθάρισαν τον αγώνα. Έφτασαν στο +17 (69-52) στο 36’, αλλά ολοκλήρωσαν με… άγχος τον θρίαμβό τους, γιατί έκαναν πολλά αβίαστα λάθη στο τελευταίο δίλεπτο του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 19-12, 40-27, 56-44, 76-70.

Διαιτητές: Τζιοπάνος Ν.-Αγραφιώτης Ι.-Λουλουδιάδης

ΑΡΗΣ (Μπουσβάρος-Κουβάτσης): Νετζήπογλου 16, Σιδηροηλίας 10(2), Αργυρόπουλος, Κουρτίδης 20(3), Βλάσιος 21(2), Σπόντης, Ανδρέου, Φρύδας, Κοτρώτσιος 2, Βάνης 7(1).

ΠΑΟΚ(Ροδάς-Ντίκας): Μητρόπουλος, Τουλούπης 13(2), Κλωνάρας 25(2), Κυφωνίδης 4, Βακουφτσής 5(1), Χαρίτογλου 11(1), Πετανίδης Κ. 11, Ιατρίδης 1.