Κυρίαρχος Ολυμπιακός νίκησε τον Παναθηναϊκό για το προβάδισμα τίτλου! (video)

Με σημείο αναφοράς την άμυνά του και πολυφωνία στην επίθεση, ο Ολυμπιακός νίκησε άνετα 75-52 τον Παναθηναϊκό, στο ΣΕΦ, παίρνοντας προβάδισμα (2-1) για τον τίτλο!
Με περισσότερη ενέργεια από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά, όπου κυριάρχησαν στο παρκέ, οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν άνετα 75-52 του Παναθηναϊκού και πλέον απέχουν μία νίκη (2-1) για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Πλουραλισμός στην επίθεση από τους Πειραιώτες, οι οποίοι είχαν για κορυφαίο τον Σλούκα με 14 πόντους και 7 ασίστ. Καλή παρουσία και από τους Φαλ και ΜακΚίσικ με 11π. ο καθένας, ενώ ο Βεζένκοφ –παρά τον τραυματισμό του- αγωνίστηκε για 20 λεπτά, έχοντας 7π. και 4 ριμπάουντ. Με πρόβλημα αποχώρησε ο Παπανικολάου.
Από τους «πράσινους», ξεχώρισαν οι Γκριγκόνις και Λι με 13π. και 11π. αντίστοιχα. Πρόωρα αποχώρησε από το ντέρμπι ο Πονίτκα, έπειτα από χτύπημα στη μύτη.

Ο τέταρτος τελικός είναι προγραμματισμένος για την ερχόμενη Πέμπτη (15/6, 21:15), στο ΟΑΚΑ.