Κυρίαρχος ο Άρης, υπέταξε τη Λάρισα με Τζούστον-Κέλι-Κάουαν και βλέπει εξάδα, ακόμα και πεντάδα (82-70)!

Με τρομερή άμυνα, πολυφωνία στην επίθεση και κορυφαίο τον Τζούστον ο Άρης υπέταξε τη Λάρισα  με 82-70 και βλέπει ξεκάθαρα εξάδα με τον κόσμο να μη σταματάει στην κερκίδα. Επιστροφή στα πλέι οφ μετά από 5 χρόνια!

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έχει πλέον αποφύγει τους Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό στα playoffs ενώ μπορεί να ελπίζει και στην 5η θέση (θα εξαρτηθεί από τον αγώνα κόντρα στον Απόλλωνα την επόμενη αγωνιστική).

Τραγική η διαιτησία σε ένα εύκολο ματς με τους Πουρσανίδη και Τσαρούχα να είναι πολύ κακοί… Κορυφαίοι οι Τζούστον, Κέλι και Κάουαν!

Πολύ δυνατά μπήκε ο Άρης και κατάφερε να προηγηθεί με 6-0 και 13-4 στα πρώτα πέντε λεπτά. Η Λάρισα με την είσοδο του Ζάρα μείωσε σε 17-12, αλλά ο Άρης είχε πολλές λύσεις και προηγήθηκε με 24-14, αφού δε μέτρησε το τρίποντο Ζάρα στην εκπνοή. Οι κίτρινοι ήταν πολύ δυνατοί σε άμυνα και επίθεση, παίρνοντας ένα σοβαρό προβάδισμα. Πολύ σημαντική εξέλιξη για ένα δύσκολο ματς.

Ο Άρης μπήκε αποφασισμένος και στην δεύτερη περίοδο με τον Κάουαν ηγέτη. Προηγήθηκε με 26-17 και 31-19 στο 15ο λεπτό, αλλά η Λάρισα μείωσε προσωρινά σε 31-24. Η Λάρισα κατάφερε να μείωσε σε 32-26, 4 λεπτά πριν το ημίχρονο με τη διαιτησία να έχει φορτώσει αδικαιολόγητα τους κίτρινους με φάουλ. Ο Άρης όμως έπαιξε ομαδικά και ήλεγχε τον ρυθμό, προηγούμενος με 42-30 στο 18ο λεπτό! Η Λάρισα έκανε το 44-30, 44-35, αλλά ο Άρης είναι πιο καλός και έχει ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης.

Η Λάρισα μπήκε δυνατά και μείωσε σε 44-39 στα 2 πρώτα λεπτά, αλλά ο Άρης πήγε στο συν 9 με 48-39. Η διαιτησία συνέχισε την εχθρικά σφυρίγματα, αλλά ο Άρης δεν έχανε το προβάδισμα και προηγήθηκε με 54-45 στο 27ο λεπτό! Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 56-48 με την ανοχή της διαιτησίας!

Όλα κρίθηκαν στην τελευταία περίοδο! Με κορυφαίο τον Τζούστον ο Άρης πάει στο συν 12 με 60-48 και παίρνει καθοριστικό προβάδισμα στο 32ο λεπτό! Το 60-51 έγινε 67-53 και ο Άρης κλείδωνε μια νίκη εξάδας στο 34ο λεπτό! Η Λάρισα με ένα σερί 5-0 μείωσε σε 67-58, οπότε ο Καστρίτης ζήτησε συγκέντρωση! Ο Κάουαν με τρίποντο πήγε στο 70-58 και χρειαζόταν διαχείριση στα τελευταία πέντε λεπτά! Στο 37ο λεπτό ο πίνακας έδειχνε 75-63 και φυσικά όλα είχαν τελειώσει, με τον Άρη να καλύπτει και την ήττα του πρώτου γύρου!

Το τελικό αποτέλεσμα έφερε χαμόγελα και ελπίδες για την 6η θέση, με τον κόσμο να αποθεώνει παίκτες και προπονητές!

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης Γ, Τσαρούχα, Σταματόπουλος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-14, 44-35, 56-48, 82-70

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Κάουαν 20 (3/7 τρίποντα, 7/7 βολές, 7 ασίστ), Λόκετ 11 (4/6 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Νετζήπογλου 2, Γουίλιαμς 3 (1), Κέλι 14 (7/12 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Τζούστον 19 (7/9 δίποντα), Καμάρας, Σχίζας 7 (1), Πουλιανίτης 6 (3 ασίστ)

ΛΑΡΙΣΑ (Τακιανος): Χάντσον 6 (2/10 δίποντα), Κρουμπάλι 5 (1/3 δίποντα), Καράμπελας 7, Μάριτς 13 (5/9 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Μούντι 14 (2/7 τρίποντα), Τσαϊρέλης 6, Ζάρας 7 (1), Παπαντωνίου 3, Μπέρζινς 9 (3)