Κόντρα στον ΠΑΟΚ οι «κίτρινοι» στα πλέι οφ!

Ο ΠΑΟΚ θα είναι ο αντίπαλος του Άρη στα ημιτελικά του ιδιότυπου φάιναλ φορ για τις θέσεις 5-8, το οποίο θα φιλοξενηθεί στη Λαμία, με το νικητή της τετράδας να παίρνει το εισιτήριο για την Ευρώπη! Οι «κίτρινοι» τερμάτισαν 6οι στην κανονική περίοδο, πίσω από τη Λαμία, που θα είναι «οικοδέσποινα» στα πλέι οφ των θέσεων 5-8.

Η Λαμία κατέκτησε… πανεύκολα τα δύο σετ που χρειαζόταν απέναντι στον Φοίνικα Σύρου, όταν πλέον η ομάδα των Κυκλάδων (που είχε προηγηθεί 0-2 σετ) ενημερώθηκε για την ήττα του Ολυμπιακού, που της επέτρεπε να τερματίσει στη 2η θέση της κατάταξης.

Έτσι, ο Άρης πήρε τελικά την 6η θέση και θα πρέπει να ταξιδέψει στην πρωτεύουσα της Φθιώτιδας για να παίξει στα πλέι οφ των θέσεων 5-8. Αντίπαλος των «κίτρινων» στα ημιτελικά θα είναι ο 7ος της κανονικής περιόδου ΠΑΟΚ, ενώ στο άλλο ζευγάρι η «οικοδέσποινα» Λαμία θα διασταυρωθεί με τον 8ο Εθνικό Αλεξανδρούπολης.

Ο νικητής του φάιναλ φορ θα πάρει αυτόματα το εισιτήριο για τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις της ερχόμενης σεζόν. Το αν θα παίξει στο Κύπελλο Συνομοσπονδίας ή στο Τσάλεντζ Καπ, θα κριθεί έπειτα από νέο παιχνίδι, που θα δώσει με τον 4ο των πλέι οφ για τις θέσεις 1-4 (τα ζευγάρια των ημιτελικών θα είναι Ηρακλής – Παμβοχαϊκός και Φοίνικας Σύρου – Ολυμπιακός).

Όποιος επικρατήσει σ’ αυτόν τον αγώνα μεταξύ 4ου και 5ου θα αποκτήσει δικαίωμα συμμετοχής στο Κύπελλο Συνομοσπονδίας, ενώ ο ηττημένος θα συμμετάσχει στο Τσάλεντζ Καπ.