Κόστισαν αστοχία και έλλειψη ηγέτη, ήττα για τον Άρη από την Κλουζ (59-61)

Για μια ακόμη νίκη αλλά και με απουσίες υποδέχθηκε ο Άρης την Κλουζ για το Eurocup, έχοντας δύσκολο έργο. Το τελικό 59-61 ήρθε με την Κλουζ να παίρνει στις λεπτομέρειες τη νίκη.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη πάλεψε με αντίπαλο την Κλουζ και παρά τις απουσίες (Τολιόπουλος, Σλαφτσάκης, Μπλούμπεργκς) έφτασε κοντά στη νίκη, ωστόσο ο Γκάλινατ αστόχησε σε λέι απ και φόλοου στην τελευταία επίθεση των κίτρινων και η Κλουζ πήρε τη νίκη στη Θεσσαλονίκη με 61-59.

Η κιτρινόμαυρη ομάδα μπήκε πολύ δυνατά και προηγήθηκε με 13-2 στο 4ο λεπτό. Η Κλουζ αντέδρασε και κατάφερε να μειώσει σε 17-10 στο 5ο. Η διαφορά έπεσε ακόμη περισσότερο στους πέντε πόντους στο 7ο λεπτό, οπότε και ο πίνακας έδειξε 19-14. Η Κλουζ κατάφερε να καλύψει τη διαφορά στο δεκάλεπτο (22-19).

Ο Άρης έχασε τη διαφορά και έπρεπε να είναι προσεκτικός και χωρίς τον Τολιόπουλο. Η Κλουζ μείωσε για πρώτη στο δίποντο με 23-21 στο 13ο λεπτό. Οι δυο ομάδες παρέμεναν κοντά στο σκορ σε έναν κακό αγώνα. Μάλιστα, η Κλουζ προηγήθηκε με 27-29 για πρώτη φορά στο 18ο λεπτό. Το ημίχρονο άφησε ανοικτή την υπόθεση του προβαδίσματος.

Στη συνέχεια, ο Άρης θέλησε να ισορροπήσει το ματς και να πάρει ένα προβάδισμα, αλλά η Κλουζ είχε λύσεις. Μάλιστα, προηγήθηκε με 33-38 στο 22ο λεπτό. Ο Αρης έβγαλε ενέργεια με την κερκίδα και μείωσε με Κατσίβελη σε 39-42 στο 27ο λεπτό. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 46-49.

Τα πάντα θα κρίνονταν στην τελευταία περίοδο. Ο Αρης ήθελε ένα ξέσπασμα για να κλέψει τη νίκη. Μετά από μια μεγάλη διακοπή για τεχνικούς λόγους, ο Αρης ισοφάρισε στο 32ο λεπτό σε 49-49. Το 49-53 έγινε στο 35ο λεπτό 52-53 με Κατσίβελη. Το 57-55 στο 36ο λεπτό έδωσε ελπίδες νίκης στον Αρη! Ο Γκούζμαν έδωσε προβάδισμα ενός πόντου στην Κλουζ με 58-59, στα 25 δεύτερα! Ο Γκάλινατ έχασε δυο προσπάθειες στο τέλος για δίποντο και η Κλουζ πήρε τη νίκη με 59-61.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μογκούλκοκ, Μπαένα, Βαν ντεν Μπροκ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-19, 33-32, 46-49, 59-61.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σανόγκο 5 (7 ριμπάουντ), Καρ 6 (0/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Κατσίβελης 11, Φίλλιος, Μποχωρίδης 4, Περσίδης, Ντε Σόουζα 2, Χάρελ 10 (8 ριμπάουντ), Καλόγηρος, Μπάνκστον 6 (4 ριμπάουντ), Γκάλινατ 15 (3/5 τρίποντα, 6 λάθη).

ΚΛΟΥΖ (Σίλβασαν): Γκούζμαν 6 (6 ριμπάουντ), Μέγιερις 12 (6 ριμπάουντ), Λαπουστέ, Ροσνάφκσι, Σίλεϊ, Στιπάνοβιτς 13 (6 ριμπάουντ), Κατέ 7, Ματσίουτσα, Έντι 8 (3 ριμπάουντ), Τζόουνς 2, Ρίτσαρντ 10 (4 ριμπάουντ), Μοκόκα 1.