Κόστισαν αστοχία και ριμπάουντ, ήττα του Άρη από τον Κολοσσό (60-69)

Ένα συναρπαστικό ματς έγινε ανάμεσα σε Άρη και Κολοσσό στην επιστροφή του Γκάλινατ. Με κορυφαίους τους Τολιόπουλο και Σταρκ γνώρισε την ήττα με 60-69, όντας κακός στην επίθεση. Από τον Άρη, ο οποίος είχε 9/39 τρίποντα(!), πρώτος σκόρερ ήταν ο Βασίλης Τολιόπουλος με 15 πόντους.

O Κολοσσός μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 2-7 και 5-9 στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Μάλιστα, η διαφορά πήγε στους 8 στο 7ο λεπτό με 5-13. Με ένα σερί 4-0 ο Άρης μείωσε σε 9-13. Ο Κολοσσός όμως αντέδρασε και έκλεισε το δεκάλεπτο με 11-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Άρης έχανε στο 12ο λεπτό με 11 πόντους και έπρεπε να αντιδράσει. Με ένα σερί 5-0 ο Άρης μείωσε σε 18-22 στο 14ο λεπτό. Μέσα και ο Γκάλινατ, που θέλει σαφώς χρόνο, αλλά ο Άρης βγάζει αντίδραση. Η διαφορά πέφτει στους 3 για πρώτη φορά με 22-24 και ο Άρης έψαξε την ανατροπή. Το ημίχρονο έληξε με τις 2 ομάδες να είναι κοντά. Το σκορ ήταν 32-34.

Ο Άρης προηγήθηκε με 35-34 στο 22ο λεπτό για πρώτη φορά ύστερα από ώρα.  Το ματς ήταν ντέρμπι και στο 24ο λεπτό ο πίνακας έδειχνε 40-40. Οι δυο ομάδες έμοιαζαν ισοδύναμες και καμία δεν μπορούσε να ξεφύγει στο 44-44, έξι λεπτά πριν το τέλος. Όμως, ο Κολοσσός βρήκε λύσεις και προηγήθηκε με 45-52 στο 28ο λεπτό. Ο Άρης μείωσε σε 50-52 και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε 53-54!

Ο Κολοσσός προηγήθηκε με 53-57 στο 32ο λεπτό, βάζοντας δύσκολα.  Ο Άρης ήταν πολύ άστοχος στα τρίποντα. Με βολές του Μποχωρίδη το σκορ έγινε 57-57 στο 35ο λεπτό.  Τα πάντα θα κρίνονταν στις λεπτομέρειες.  Ο Κολοσσός προηγήθηκε με 58-64 στο 38ο λεπτό.

Ο Άρης δεν μπόρεσε να καλύψει τη διαφορά και γνώρισε την ήττα από τον Κολοσσό.

Ο Κολοσσός Ρόδου επικράτησε, με τον Λούκα Μπραΐκοβιτς να κάνει εκπληκτικά πράγματα στο παρκέ και να οδηγεί την ομάδα του στο θετικό αποτέλεσμα.

Ο ψηλός του Κολοσσού σκόραρε 20 πόντους (8/11 δίποντα, 4/7 βολές), ενώ κατέβασε 14 ριμπάουντ, ολοκληρώνοντας ένα εντυπωσιακό νταμπλ-νταμπλ.

Στο 10-16 ανέβηκε ο Κολοσσός, στο 13-13 έπεσε ο Άρης στην κατάταξη του Top-6 της Stoiximan Basket League.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης, Θεονάς, Σκανδαλάκης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-19, 32-34, 53-54, 60-69

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σανόγκο 4 (7 ριμπάουντ), Τολιόπουλος 15 (3/12 τρίποντα), Μπλούμπεργκς 6 (5 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 4 (4 ριμπάουντ), Χάρελ 5 (9 ριμπάουντ), Σλαφτσάκης, Σταρκ 12 (2/5 τρίποντα), Κατσίβελης, Περσίδης 4, Ντε Σόουζα 6 (2 ριμπάουντ), Καλόγηρος, Γκάλινατ

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Σεγκούρα): Κολοβέρος 10 (2/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μπραΐκοβιτς 20 (8/11 δίποντα, 14 ριμπάουντ), Παπαγιάννης, Πετρόπουλος, Περάντες 9 (4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γκάουντλοκ 12 (2/6 τρίποντα), Χατζηνικόλας 3, Μπιλλής 5 (5 ριμπάουντ), Καμαριανός 2 (7 ριμπάουντ), Σίτου 3, Παπαδάκης 5