Κύπελλο: Πέταξε εκτός τον Ηρακλή η Κοζάνη, ξεπέρασαν το εμπόδιο της Καλαμαριάς τα Χανιά

Με δύο εξ αναβολής αναμετρήσεις συνεχίστηκε σήμερα η 3η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας!

Στο ουδέτερο γήπεδο της Κομοτηνής, αφού το ΔΑΚ Κοζάνης δεν πληρούσε τις απαραίτητες προϋποθέσεις για να φιλοξενήσει τον αγώνα, η Κοζάνη επικράτησε 2-1 του Ηρακλή, παίρνοντας την πρόκριση για τον 4ο γύρο χάρη σε ένα νικητήριο γκολ του Τζημόπουλου στο 84ο λεπτό!

Οι τυπικά γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο 15ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πάνου, πριν ο Ηρακλής ισοφαρίσει στο 35′ με τον Κούστα. Στο δεύτερο ημίχρονο η Κοζάνη ήταν ανώτερη, έχασε ευκαιρίες και τελικά πήρε τη νίκη-πρόκριση, με «χρυσό σκόρερ» τον Τζημόπουλο, στο 84′!

Τη νίκη με το ίδιο σκορ (2-1) πανηγύρισαν και τα Χανιά κόντρα στον Απόλλωνα Πόντου. Οι Θεσσαλονικείς άνοιξαν το σκορ στο 5ο κιόλας λεπτό με τον Μπλάνκο, πριν οι Κρητικοί φτάσουν στην ισοφάριση με τον Λεμονή, στο 45’+4′! Ανώτερη η ομάδα των Χανιών στη συνέχεια του αγώνα, με τον Μαζουλουξή να σκοράρει στο 63′, για το τελικό 2-1!

Πλέον, τα μόνα παιχνίδια που απομένουν για να ολοκληρωθεί η 3η φάση του φετινού Κυπέλλου Ελλάδας Novibet είναι τα Ζάκυνθος-Νίκη Βόλου (20/9) και Αιολικός-Αναγέννηση Καρδίτσας (27/9)

Το πανόραμα του Κυπέλλου Ελλάδας Novibet:

Τετάρτη 13/9
Πανθρακικός – Εθνικός 0-1 (29′ Αντωνίου). Διεκόπη στο 43′.
Απόλλων Παραλιμνίου – Αλεξανδρούπολη 3-0 (8′-35′ Παναγιωτόπουλος/57′ Κατσαμάγκας)
Μακεδονικός – Αιγάλεω 0-4 (28′-69′ Νταβιώτης, 72′ Ζυγκερίδης, 90+4′ Μαραθωνίτης)
Ηλιούπολη – Λεβαδειακός 1-2 (112′ Μάντιτς/92′-118′ Κουϊρουκίδης)
Αστέρας Σταυρού – Γιούχτας 1-3 (37′ Φράγκος/9′ Πολυχρόνης, 60′ Ροβίθης, 66′ Κίσσας)
ΑΟ Χανιώτης – Τηλυκράτης 0-1
Παναργειακός – Παμβουπρασιακός 3-4 πεν (1-1 κ.δ. 60′ Πρίκας/43′ Μπίσα)
Ιωνικός – Athens Kallithea 0-3 (14′-60′ Λουκίνας, 19′ Ματίγια)
ΟΦ Ιερέπατρας – Καμπανιακός 0-3 (α.α.)
Αχαρναϊκός – Παναχαϊκή 3-2 πεν. (0-0 κ.δ.)

Κυριακή 17/9
Χανιά – Απόλλων Πόντου 2-1 (45’+4′ Λεμονής, 63′ Μαζουλουξής – 5′ Μπλάνκο)

Κοζάνη – Ηρακλής 2-1 (15′ Πάνος, 84′ Τζημόπουλος – 35′ Κούστα)

Τετάρτη 20/9
Ζάκυνθος – Νίκη Βόλου (16:00)

Τετάρτη 27/9
Αιολικός – Αναγέννηση Καρδίτσας (15:00)

Προκρίνονται άνευ αγώνα στην τέταρτη φάση: Καλαμάτα, Πιερικός, Μικρασιατικός, Διαγόρας Ρόδου, Αλμωπός Αριδαίας, ΑΕΛ