ΜΠΑΣΚΕΤ

Κύπελλο: Προκρίθηκε το Ρέθυμνο και περιμένει Άρη ή Ηρακλή

Στον πρώτο αγώνα της Β’ φάσης του Κυπέλλου το Ρέθυμνο κέρδισε εκτός έδρας τον Παπάγου με 81-62 και προκρίθηκε στην επόμενη αγωνιστική, όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Άρης – Ηρακλής.

Ακολούθησε το PRESSARIS και στο Instagram, για ακόμα πιο άμεση ενημέρωση στα θέματα του Άρη!

Με τρία συνεχόμενα τρίποντα το Ρέθυμνο προηγήθηκε με σκορ 7-19. Η ομάδα της Κρήτης βρέθηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο να έχει προβάδισμα δύο φορές με νταμπλ σκορ, 15-30 και 17-34. Με επί μέρους σκορ 9-2 ο Παπάγου μείωσε στην τρίτη περίοδο σε 40-51, ωστόσο το Ρέθυμνο διατηρώντας υψηλό ποσοστό στα τρίποντα πήρε τη νίκη με το τελικό 62-81.

Στη 2η αγωνιστική της Β’ φάσης το Ρέθυμνο θα υποδεχτεί είτε τον Άρη είτε τον Ηρακλή στις 16 Οκτωβρίου ξανά σε αγώνα νοκ άουτ.  Θα ακολουθήσει και 3η αγωνιστική με δύο ομάδες να προκρίνονται στα προημιτελικά του θεσμού.

Δεκάλεπτα: 13-24, 31-45, 48-67, 62-81

Διαιτητές: Θεονάς, Τσώνος, Μαυρέλης

Παπάγου (Διαμαντόπουλος): Παπαζήσης 2, Κοντολάτος, Τρίχας 3(1), Κυρίτσης 12(1), Χρυσός 6, Ρεγκούζας 2, Αγγελόπουλος, Τσιτσιγιάννης 10(1), Σωφρονάς 9(1), Μπαδέκης 15(3), Κώτσης 1, Καρακατσάνης.

Ρέθυμνο (Ζιάγκος): Γκάρετ 3(1), Ουίλιαμς 13(2), Χριστοδούλου 5(1), Χάγκτον 9, Κουρέπης, Μαραγκάκης 3(1), Καμπερίδης 1, Γαρέζος 3(1), Χάρις 9(3), Γκόρντον 3, Ραζής 6, Φράνκαμπ 26(6).