Κύπρος: Διατηρήθηκε κοντά στην κορυφή ο ΑΠΟΕΛ

Ο ΑΠΟΕΛ έμεινε κοντά στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα, επικρατώντας 1-0 στην έδρα της Δόξας Κατωκοπιάς για την 11η αγωνιστική του κυπριακού πρωταθλήματος και κυνηγά την Πάφο.

Στο πρώτο ημίχρονο η κατοχή και οι φάσεις ήταν ολοκλήρου στον ΑΠΟΕΛ και διατηρούσε πάνω χέρι στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου 45λεπτου. Η πίεση των φιλοξενούμενων καρποφόρησε στο 33’ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μαρκίνιος, θέτοντας την ομάδα του επικεφαλής.

Στην επανέναρξη οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν την αναμέτρηση και απείλησαν την αντίπαλη εστία. Ανέβασαν την πίεση αλλά ουσιαστικά δεν κατόρθωσαν να πάρουν τον πολύτιμο πόντο ενόψει της συνέχειας, αφού δεν εκμεταλλεύτηκαν τις προϋποθέσεις που δημιούργησαν. Έτσι, ο ΑΠΟΕΛ απέδρασε με το 1-0 σε μία δύσκολη έδρα και ένα απαιτητικό παιχνίδι.