Λάθη και διαιτησία στέρησαν τον θρίαμβο!

Ο Άρης έχασε άλλο έναν αγώνα στο φινάλε, από τα δικά του λάθη! Είχε την ευκαιρία να κερδίσει ή να πάει το παιχνίδι στη παράταση απέναντι στον Παναθηναϊκό, αλλά τελικώς έφυγε με σκυμμένο κεφάλι. Η ήττα με σκορ 72-68 οφείλεται στην αδυναμία να διαχειριστούν οι παίκτες του Αλεξανδρή τις “ειδικές καταστάσεις”, αλλά και στα σφυρίγματα των τριών διαιτητών που και πάλι είχαν διαφορετικά μέτρα και σταθμά…

Το πρώτο ημίχρονο ήταν εξαιρετικό για τον Άρη. Παρότι οι παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρή δεν μπόρεσαν να βρουν τρόπους στην επίθεση να βάλουν τη μπάλα στο καλάθι στο ξεκίνημα και μόνο μέσα από τα τρίποντα είχαν λύσεις, η άμυνα ήταν αυτή που κράτησε όρθιο τον Άρη. Το 3-9 του Παναθηναϊκού έγινε 9-9 στο 7′ και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 14-12 για τους πράσινους.
Με πρωταγωνιστή τον Σέρτζιο Κερούς και σταθερή αξία την άμυνα, ο Άρης κατάφερε να εξαργυρώσει στο παρκέ την πολύ καλή του απόδοση μετά το πρώτο μισό της δεύτερης περιόδου. Προηγήθηκε για πρώτη φορά με καλάθι του Αμερικανού με 19-18 (15′), έφτασε στο +6 (26-20, 28-22 και 30-24), αλλά οι διαιτητές καταρχήν (αντιαθλητικό φάουλ πάνω στον Κερούς από τον Καϊμακόγλου δόθηκε απλό φάουλ από τον Πουρσανίδη) και τα επιθετικά ριμπάουντ (7) του Παναθηναϊκού έκαναν το παιχνίδι και πάλι ντέρμπι. Οι πράσινοι προσπέρασαν με τον Καϊμακόγλου (31-30), όμως ο Ταπούτος με 2/2 βολές διαμόρφωσε το 32-31 του πρώτου μέρους.

Ο Άρης ήταν εξαιρετικός στο τρίτο δεκάλεπτο. Με την ίδια πίεση στην άμυνα κατάφερε να διατηρήσει εκτός ρυθμού τον Παναθηναϊκό και προηγήθηκε με 47-42 και 51-48 στο τέλος της περιόδου.

Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ο Άρης είχε το προβάδισμα ως το 35′ (58-57), όμως ο Παναθηναϊκός με την εμπειρία των Διαμαντίδη, Μπατίστ και Γιασικεβίτσιους και την διαιτησία με το μέρος του γύρισε το παιχνίδι. Προηγήθηκε με 60-63 με τρίποντο του Διαμαντίδη, όμως ο Άρης είχε τον τρόπο να διατηρηθεί στο παιχνίδι! Ισοφάρισε με βολές του Τζέιμς στο 38′ σε 66-66, ο Βουγιούκας έκανε το 66-68 με βολές, ο Μαυραειδής ισοφάρισε σε 68-68, αλλά ο Μπατίστ στα 1.31 έδωσε προβάδισμα στους πράσινους με 68-70. Ακολούθησε λάθος του Τσαλδάρη, άστοχο σουτ του Περπέρογλου, λάθος του Μαυραειδή (34,9”), άστοχο σουτ του Γιασικεβίτσιους στα 9,9”, όμως εκεί πήρε επιθετικό ριμπάουντ ο Μπατίστ, ο Περπέρογλου κέρδισε φάουλ, αστόχησε και στις δύο βολές και στην τελευταία επίθεση του Άρη ο Ντέιβις έκανε λάθος στο κέντρο. Ο Μπατίστ κάρφωσε και έκανε το τελικό 68-72.

Τα δεκάλεπτα: 12-14, 32-31, 51-48, 68-72.

ΑΡΗΣ: Μαυραειδής 2 (5λ.), Κερούς 18 (1/2β., 4/6δπ., 3/4τρ., 9ρ.), Ταπούτος 13 (5ρ.), Τζέιμς 11 (3ασ.), Τσαϊρέλης, Ντέιβις 8, Κρούσιτς, Μπόγρης 7 (5ρ.), Μάλντροου 5 (5ρ.), Τσαλδάρης 3 (1), Βεργίνης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μάριτς 2, Περπέρογλου 2, Μπατίστ 21 (7/9β., 7/10δπ.), Σάτο, Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 14 (3ασ.), Βουγιούκας 2, Καλάθης 8, Σμιθ 9 (1), Καϊμακόγλου 5 (1), Γιασικεβίτσιους 7 (3ασ.).