Λάρισα: Φιλική νίκη επί του Προμηθέα πριν το ματς με τον Άρη

Η Λάρισα, την οποία αντιμετωπίζει εκτός έδρας ο Άρης το Σάββατο για το Κύπελλο, έδωσε δύο φιλικά το τριήμερο, κερδίζοντας τον Προμηθέα Πάτρας (81-73) και φέρνοντας… ισοπαλία (68-68) με την διοργανώτρια του τουρνουά Καρδίτσα.

Η Λάρισα φόρτσαρε στην τέταρτη περίοδο, με αποτέλεσμα να ανατρέψει τις καταστάσεις και να νικήσει τον Προμηθέα με 81-73 στο πλαίσιο του φιλικού τουρνουά στην Καρδίτσα.

Ο Προμηθέας ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με οχτώ πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-12). Αν και η Λάρισα μείωσε την διαφορά στους τρεις πόντους (35-32) στα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου, οι Πατρινοί διατήρησαν το προβάδισμα τους και προηγήθηκαν με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (41-36).

Αν και η Θεσσαλική ομάδα συνέχισε να πιέζει στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, οι Πατρινοί συνέχισαν να έχουν προβάδισμα με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (61-58). Η Λάρισα πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 23-12, κατάφερε να ανατρέψει τις καταστάσεις και να νικήσει στην φιλική αναμέτρηση τον Προμηθέα με 81-73.

Δεκάλεπτα: 20-12, 41-36, 61-58, 73-81