Λέικερς – Χιτ 124-114: Ο καρχαρίας μύρισε αίμα και 2-0 στους τελικούς

Ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, οι Λέικερς νίκησαν 124-114 τους δίχως Ντράγκιτς-Αντεμπάγιο Χιτ και έκαναν το 2-0 στους τελικούς του ΝΒΑ. Συγκινητικό το Μαϊάμι, ασυναγώνιστο το δίδυμο Τζέιμς-Ντέιβις.

Γκόραν Ντράγκιτς κι ο Μπαμ Αντεμπάγιο έμειναν εκτός αγώνα εξαιτίας των τραυματισμών τους, οι Λέικερς “μύρισαν αίμα” και σαν καρχαρίες κατασπάραξαν ξανά τους Χιτ (124-114) για να κάνουν το 2-0 στους 2020 NBA Finals που διεξάγονται στη “φούσκα” της Disney World, στο Ορλάντο.

Η ομάδα του ΛεΜπρόν Τζέιμς και του Άντονι Ντέιβις, η ομάδα του Ραζόν Ρόντο στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων, πήρε με σχετική άνεση το αποτέλεσμα και θα έχει πέντε ευκαιρίες για τις δύο νίκες που χρειάζεται ώστε να πετύχει τον στόχο της, να κατακτήσει το πρωτάθλημα και να το αφιερώσει στη μνήμη του Κόμπι Μπράιαντ.

Οι Χιτ ήταν πραγματικά συγκινητικοί. Χωρίς δύο πενταδάτους τους, έπαιξαν όσο καλύτερα μπορούσαν στην επίθεση, δεν είχαν όμως κορμιά για να σταματήσουν τον Τζέιμς και τον Ντέιβις και ειδικά τον δεύτερο που έκανε ό,τι ήθελε λες και έπαιζε με αντιπάλους τα παιδιά και τα ανήψια του. Ήταν συγκλονιστική η εμφάνισή του, το ίδιο όμως ήταν και εκείνη του Ρόντο που με την εμπειρία του κάνει πραγματικά τη διαφορά σε αγώνες τέτοιας κρισιμότητας.

Ο Τάιλερ Χίρο έγινε σε ηλικία 20 ετών και 256 ημερών ο νεαρότερος starter σε τελικούς στην ιστορία της Λίγκας, καθώς έσπασε για οκτώ ημέρες το ρεκόρ που κρατούσε ο Μάτζικ Τζόνσον από το Game 1 των τελικών του 1980. Ο Μπαμ Αντεμπάγιο, από την άλλη, ζήτησε να είναι active ώστε να μη φορέσει μάσκα για να δίνει οδηγίες στους συμπαίκτες του. Ήταν το δεύτερο ματς που έχασε από τις αρχές του 2018.

O MVP

Έτοιμος για το MVP των τελικών ο Άντονι Ντέιβις, δεν είχε αντίπαλο στον δεύτερο τελικό. Σε 39:33 σκόραρε 32 πόντους από 14/19 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 1/1 βολή, μάζεψε 14 ριμπάουντ εν τη απουσία του Μπαμ Αντεμπάγιο, είχε μία ασίστ και ένα κλέψιμο. Στην τρίτη περίοδο έμοιαζε να παίζει χωρίς να υπάρχει άμυνα γύρω του, διέλυσε τους Χιτ στο επιθετικό ριμπάουντ (πήρε οκτώ) και συνεχίζει για τον πρώτο τίτλο της καριέρας του, απολαμβάνοντας τους πρώτους τελικούς της καριέρας του.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ

Ο Ντάνκαν Ρόμπινσον. Δεν έχει στα playoffs την εικόνα που είχε στην κανονική περίοδο και με τους Ντράγκιτς-Αντεμπάγιο εκτός αγώνα έπρεπε να κάνει κάτι σπουδαίο για να βοηθήσει τους Χιτ να ισοφαρίσουν στο 1-1. Ήταν κακός. Πήρε σουτ χωρίς ισορροπία, δεν βρήκε ποτέ ρυθμό, έχει πολύ δρόμο να διανύσει για να φτάσει στο επίπεδο να κρίνει τόσο μεγάλα ματς. Υπάρχουν στιγμές που θεωρεί ότι είναι ο κλώνος του Κλέι Τόμπσον. Δεν είναι. Σε 22 λεπτά είχε 9 πόντους από 2/7 τρίποντα και 3/3 βολές.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Με 5/4/4 (πόντους/ριμπάουντ/ασίστ) έκλεισε την πρώτη περίοδο ο Τζίμι Μπάτλερ, την ώρα που ο Κάιλ Κούζμα είχε τα τρία από τα πέντε λάθη των Λέικερς και οι πόντοι στο ζωγραφιστό ήταν 18-6. Για κάποιον άγνωστο λόγο η ομάδα του Βόγκελ επέμεινε υπερβολικά στο μακρινό σουτ στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, χωρίς όμως να το “πληρώσει” και στο τέλος της βραδιάς είχε κάνει ρεκόρ στην ιστορία των NBA Finals με 47 εκτελεσμένα σουτ πίσω από τη γραμμή των 7μ.25. Σε 39:09 συμμετοχής ο ΛεΜπρόν Τζέιμς δεν έκανε λάθος (9 είχαν οι Λέικερς σε 48 λεπτά!) και έχασε το triple-double για ένα ριμπάουντ και μία τελική πάσα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ήταν ξεκάθαρο από νωρίς ότι οι Λέικερς έπαιζαν χωρίς πίεση. Στο 4′ το σκορ ήταν 14-8, με τον Σπόλστρα να καλεί νωρίς το πρώτο του timeout αλλά να μην καταφέρνει πολλά. Ο Χάουαρντ έκανε καλή δουλειά στο τελείωμα των φάσεων, ο Κούζμα έβαλε πέντε σερί πόντους για το 22-14 στο 8′ και το 29-23 της πρώτης περιόδου έμοιαζε χειρότερο για τους τυπικά γηπεδούχους παρά για τους Χιτ που έμεναν κοντά με τρομερή υπερπροσπάθεια.

Η διαφορά δεν άργησε να ανοίξει. Σε μόλις τέσσερα λεπτά στη δεύτερη περίοδο οι Λέικερς πήγαν στο +13 (40-27), με τον Σπόλστρα να καλεί ένα κρίσιμο timeout και να γυρίζει σε άμυνα ζώνης. Οι Χιτ βρήκαν δύναμη μέσα από τα άστοχα σουτ των αντιπάλων τους, ροκάνισαν τη διαφορά, έμειναν κοντά στο σκορ και το ματς δεν έχασε το ενδιαφέρον του, ωστόσο κάθε φορά που η ομάδα του Λος Άντζελες ένιωθε ότι απειλείται, σκόραρε και έκοβε λίγο-λίγο τα πόδια εκείνης του Μαϊάμι.

Το 68-54 του ημιχρόνου ήταν βαρύ για μια ομάδα που δεν είχε δύο starters στη σύνθεσή της, βέβαια και οι Λέικερς ήταν αρκετά υπερβολικοί καθώς έκλεισαν το πρώτο μέρος με 20 εκτελεσμένα δίποντα και 27 εκτελεσμένα τρίποντα (ρεκόρ στην ιστορία των τελικών του ΝΒΑ) την ώρα που οι αντίπαλοί τους δεν είχαν κορμιά στη ρακέτα.

Με τον Ντέιβις να βάζει οκτώ σερί πόντους από κάθε σημείο του παρκέ και με τον Τζέιμς να σκοράρει γκολ-φάουλ για το 81-64 στο 28′, οι Λέικερς κράτησαν μια διαφορά που τους επέτρεπε να συνεχίσου ννα παίζουν χωρίς άγχος και να απολαμβάνουν το παιχνίδι. Στο 32′ και με το σκορ στο 92-79 ο Γιουντόνις Χάσλεμ τα “έχωσε” στους συμπαίκτες του στη διάρκεια ενός timeout,m σε μια προσπάθεια να τους πιέσει για να μαζέψουν περισσότερο τη διαφορά, η εικόνα τους ήταν πολύ καλή, αλλά το 103-93 δεν τους άφηνε περιθώρια να πιστεύουν πραγματικά στην ανατροπή καθώς κάθε λεπτό έμοιαζε με έξτρα τόνο στις πλάτες τους.

Δεν έκρυβε συγκινήσεις η τέταρτη περίοδος. Όσο κι αν προσπαθούσαν οι Χιτ, οι Λέικερς έβρισκαν απαντήσεις. Με το σκορ στο 111-101 το Μαϊάμι σπατάλησε τις ευκαιρίες του, ο Τζέιμς έβαλε δύο σερί καλάθια και έγραψε και το 117-104 στο 45′ που έκρινε οριστικά την αναμέτρηση. Όσο καλή κι αν ήταν η ομάδα του Σπόλστρα, εκείνη του Βόγκελ ήταν ακόμη καλύτερη.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-23, 68-54, 103-93, 124-114

ΛΕΙΚΕΡΣ (Βόγκελ): Τζέιμς 33 (11/17 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 2/5 βολές, 9 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ, κανένα λάθος σε 39:09), Ντέιβις 32 (14/19 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 14 ριμπάουντ), Χάουαρντ 6, Γκριν 3 (1/8 τρίποντα), Κάλντγουελ-Πόουπ 11 (2/11 τρίποντα), Κούζμα 11 (2), Ρόντο 16 (2/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 1 λάθος σε 26 λεπτά), Καρούζο 6 (2), Μόρις 6 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σμιθ

ΧΙΤ (Σπόλστρα): Μπάτλερ 25 (7/16 δίποντα, 11/12 βολές, 8 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 3 λάθη), Κράουντερ 12 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λέοναρντ 7 (1), Ρόμπινσον 9 (2/7 τρίποντα), Χίρο 17 (5/12 σουτ, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ σε 42:50), Ολίνικ 24 (6/9 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 3/5 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ναν 13 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ιγκουοντάλα 7 (1), Τζόουνς, Χιλ

Τα ομαδικά στατιστικά των Λέικερς: 33/50 δίποντα, 16/47 τρίποντα, 10/17 βολές, 44 ριμπάουντ (28 αμυντικά – 16 επιθετικά), 32 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 9 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά των Χιτ: 25/44 δίποντα, 11/27 τρίποντα, 31/34 βολές, 37 ριμπάουντ (31 αμυντικά – 6 επιθετικά), 29 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 9 λάθη

Ο επόμενος αγώνας των δύο ομάδων: το Game 3 της σειράς των τελικών θα γίνει τα ξημερώματα της Δευτέρας (5/10) στις 02:30.

Πηγή: sport24.gr