Λεπτό προς λεπτό από το Παλέ η εξέλιξη της αναμέτρησης του Άρη κόντρα στην ομάδα της Λήμνου

Ο Άρης υποδέχεται στις 15.30 τον Ήφαιστο Λήμνου για την 20η αγωνιστική της Basket League και το PRESSARIS σας μεταφέρει την εξέλιξη της αναμέτρησης και όσα συμβαίνουν λίγο πριν το τζάμπολ.

Stoiximan.gr: Το Παιχνίδι σου Καλύτερο με Live Streaming και Cash-out (ισχύουν όροι & προϋποθέσεις)!

Λεπτό προς λεπτό από το PRESSARIS όσα γίνονται σήμερα στο Παλέ. Μείνετε συντονισμένοι…

Σχόλιο: Ρεσιτάλ τριπόντων από Τέρνερ-Φιτζπάτρικ, ο Άρης άντεξε στην αντεπίθεση του Ηφαίστου που μείωσε μέχρι τους 8 πόντους.

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ: ΑΡΗΣ – ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΛΗΜΝΟΥ 88-77

40′ Τρίποντο ο ΣΜιθ, 88-77

40′ Λέι απ του Σμιθ, 88-74

40′ Τρίποντο ο Μπράουν, 88-72

39′ Απαντάει από τα 6,75μ. ο Φιτζπάτρικ, 85-72

39′ Και πάλι για τρεις ο Τέρνερ! 82-72

39′ Επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι του Φιτζπάτρικ, 82-69

39′ Από κοντά ο Ντραγκίτσεβιτς, 80-69

38′ Τρίτο τρίποντο του Τέρνερ στην περίοδο, 78-69

37′ Γκολ-φάουλ του Φιτζπάτρικ (0/1β.), 78-66

Τάιμ άουτ για τον Άρη

37′ Τρίποντο του Τέρνερ, 76-66

Φοβερή τάπα του Μποχωρίδη σε προσπάθεια του Έβανς για κάρφωμα

36′ Από κοντά ο Μούρτος, 76-63

36′ Καλάθι του Μποχωρίδη με σουτ εκτός ισορροπίας, 76-61

35′ Τρίποντο ο Τέρνερ, 74-61

Σερί 8-0 για τον Άρη

35′ Φόλοου του Μιλόσεβιτς και… 74-58

34′ Εύστοχος από τα 4 μέτρα με ταμπλό ο Ντραγκίτσεβιτς, 72-58

34′ Σκοράρει ο Μποχωρίδης, 70-58

33′ Δύσκολο λέι απ του Μποχωρίδη, 68-58

32′ Εύστοχος ο Σμιθ, 66-58

31′ Καλάθι και φάουλ από τον Γκίλμπερτ (1/1β.), 66-55

31′ Τρίποντο και πάλι από τον Φιτζπάτρικ, 66-52

Σχόλιο: Πολύ κακός αμυντικά ο Άρης, δέχθηκε 31 πόντους στο επιμέρους σκορ της περιόδου -την στιγμή που δέχθηκε 21 πόντους στο ημίχρονο- και επέτρεψε στον Ήφαιστο να επιστρέψει στο παιχνίδι.

ΤΕΛΟΣ Γ’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ: 63-52

Απομένουν 0,7” για το τέλος της περιόδου

30′ Κερδίζει φάουλ και βολές ο Σμιθ (1/2), 63-52

30′ Καλάθι και φάουλ του Μπράουν (0/1β.), 63-51

30′ Στις βολές ο Χαριτόπουλος, 61-51

30′ Και ξανά από τη γωνία για τρεις ο Φιτζπάτρικ, 61-49

29′ Τρίποντο ξανά ο Χαριτόπουλος! 58-49

29′ Ξεκολλάει τον Άρη με τρίποντο ο Φιτζπάτρικ, 58-46

Σερί 10-0 τρέχει ο Ήφαιστος…

29′ Τρίποντο ο Χαριτόπουλος, 55-46

28′ Μειώνει κι άλλο ο Ήφαιστος με τον Χαριτόπουλο, 55-43

27′ Λέι απ του Γκίλμπερτ, 55-41

Σκοράρει ο Μιλόσεβιτς, όμως του καταλογίζεται επιθετικό φάουλ

26′ Ξανά για τρεις ο Γκίλμπερτ, 55-39

26′ Τρίποντο του Μπράουν, 55-36

Τάιμ άουτ από τον Καμπερίδη

25′ Εκμεταλλεύτηκε τη διαφορά ύψους με τον Μπράουν και σκόραρε από κοντά ο Γκίλμπερτ, 52-36

24′ Τρίποντο τώρα από τον Γκίλμπερτ, 52-34

24′ Τρίποντο του Γκετσεβίτσιους, 52-31

24′ Σκοράρει πάλι ο Σμιθ, 49-31

23′ Καλάθι του Ντραγκίτσεβιτς, 49-29

23′ Σκοράρει ο Μιλόσεβιτς, απαντάει ο Γκίλμπερτ, 47-29

22′ Στις βολές ξανά ο Σμιθ (2/2), 45-27

21′ Τρίποντο ο Πελεκάνος, απαντάει με τον ίδιο τρόπο ο Μιλόσεβιτς, 45-25

21′ Βολές για τον Σμιθ (1/2), 42-22

16.30: Ξεκίνησε η τρίτη περίοδος

Στα ημίχρονα των άλλων δύο αγώνων που γίνονται την ίδια ώρα και ενδιαφέρουν τον Άρη: Λάρισα – Κολοσσός 43-43 και Λαύριο – Πανιώνιος 57-44.

16.18: Σε περίπου 10′ η έναρξη της τρίτης περιόδου…

Πρώτος σκόρερ του Άρη ο Μπράουν με 14 πόντους με 3/3 τρίποντα, ενώ για τον Ήφαιστο ο Χάμοντς έχει 6 πόντους (2/3τρ.)

Άρης: 12/14 βολές, 9/19 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 22 ριμπάουντ (17-5), 10 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 13 κερδισμένα φάουλ, 7 λάθη.

Ήφαιστος: 4/4 βολές, 4/18 δίποντα, 3/15 τρίποντα, 17 ριμπάουντ (8-9), 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 9 κερδισμένα φάουλ, 7 λάθη.

Σχόλιο: Με παίκτη «ορχήστρα» τον Μπράουν ο Άρης ανέβασε κι άλλο τη διαφορά. Σκόραρε 9 πόντους στην περίοδο, παρασέρνοντας και τους συμπαίκτες του σε έναν γρήγορο ρυθμό

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: 42-21

20′ Μπάσιμο του Φλιώνη, 42-21

19′ Μόνος του για τρεις ο Γκίλμπερτ, 40-21

19′ Στις βολές ο Σμιθ (2/2), 40-18

Ο Μπράουν έβαλε νέο τρίποντο, αλλά προηγήθηκε επιθετικό φάουλ του Μόρις

18′ Ξανά στον αιφνιδιασμό ο Μπράουν, κερδίζει φάουλ και νέες βολές (1/2), 40-16

16′ Νέο τρίποντο από τον Μπράουν, 39-16

Τάιμ άουτ για τον Ήφαιστο

14′ Κλέβει ο Μπράουν, μοιράζει στον Σλαφτσάκη και… 36-16

14′ Τρίποντο ο Μπράουν, 34-16

13′ Ασίστ ο Σλαφτσάκης, σκοράρει ο Σιδηροηλίας, 31-16

13′ Τρίποντο ο Χάμοντς, 29-16

Πιέζει σε όλο το γήπεδο ο Άρης

12′ Φάουλ στον Μπράουν στον αιφνιδιασμό, βολές για τον Αμερικανό (2/2), 29-13

11′ Τρίποντο ο Φιτζπάτρικ, 27-13

Έπεσε άτσαλα στο παρκέ, πρέπει να υπέστη διάστρεμμα ο Έλληνας γκαρντ του Ηφαίστου…

11′ Στον αιφνιδιασμό ο Σταμάτης, 24-13

Σχόλιο: Ξεκινώντας από την ενέργεια και τη διάθεση που έβγαλε στην άμυνα, ο Άρης βρήκε ρυθμό στην επίθεση και με κύριους εκφραστές τους Μιλόσεβιτς (6π.) και Ντραγκίτσεβιτς (7π.) αποσπάστηκε με διψήφια διαφορά από τον αντίπαλό του.

ΤΕΛΟΣ Α’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ: 24-11

10′ Κερδίζει φάουλ στο τρίποντο ο Μπράουν και πάει στις βολές (2/3), 24-11

10′ Βολές για τον Σταμάτη (2/2), 22-11

10′ Τρίποντο του Μπράουν, 22-9

9′ Ποστάρει και σκοράρει ο Μιλόσεβιτς, 19-9

9′ Μπάσιμο του Πελεκάνου, 17-9

8′ Βολές για τον Μποχωρίδη (2/2), 17-7

7΄Στις βολές ο Μιλόσεβιτς (2/2), 15-7

6′ Τρίποντο ο Χάμοντς, 13-7

6′ Ασίστ του Γκετσεβίτσιους από το ένα καλάθι στο άλλο και λέι απ του Μποχωρίδη στον αιφνιδιασμό, 13-4

5′ Ασίστ ο Φλιώνης, καλάθι και φάουλ ο Ντραγκίτσεβιτς (1/1β.), 11-4

4′ Εύστοχος ο Ντραγκίτσεβιτς, 8-4

4′ Εντυπωσιακό καλάθι του Σμιθ, 6-4

3′ Από κοντά ο Ντραγκίτσεβιτς, 6-2

2′ Κλέψιμο του Φλιώνη, κερδίζει φάουλ και βολές (2/2), 4-2

2′ Απαντάει ο Μιλόσεβιτς, 2-2

2′ Με δεύτερη προσπάθεια ο Έβανς, 0-2

15.32: Ξεκίνησε το παιχνίδι, κατοχή για τον Ήφαιστο.

Η πεντάδα του Άρη: Φλιώνης, Γκετσεβίτσιους, Μποχωρίδης, Μιλόσεβιτς, Ντραγκίτσεβιτς.

Η πεντάδα του Ηφαίστου: Σμιθ, Χαμοντς, Γκίλμπερτ, Χαριτόπουλος, Έβανς.

15.26: Ολοκληρώθηκε η παρουσίαση των δύο ομάδων.

15.18: Αυξάνεται σιγά-σιγά ο κόσμος στις κερκίδες, παραμένει χαμηλός όμως ο αριθμός των φιλάθλων σε σχέση με προηγούμενα παιχνίδια.

15.04: Ο Σάββας Καμπερίδης χαιρέτησε με θέρμη τον πρώην συνεργάτη του στον Άρη και νυν μέλος του τεχνικού τιμ του Ηφαίστου, Θανάση Μολυβδά.

15.01: Στο παρκέ οι παίκτες του Άρη και του Ηφαίστου για το τελικό τους ζέσταμα.

14.58: Στον Α’ γύρο στη Λήμνο ο Άρης ηττήθηκε με 85-59. Σημαντικό ρόλο είχαν διαδραματίσει τα λάθη (9 οι γηπεδούχοι, 19 οι φιλοξενούμενοι) και τα τρίποντα (10/26 οι γηπεδούχοι, 5/19 οι φιλοξενούμενοι).

14.55: Στην μικρή προϊστορία των δύο ομάδων, ο Άρης έχει κερδίσει δύο φορές σε ισάριθμες αναμετρήσεις στο Παλέ. Με 71-60 τη σεζόν 2017-18 και με 65-54 τη σεζόν 2018-19.

14.47: Συνολικά έξι μέλη του Ηφαίστου έχουν περάσει από τον Άρη. Δείτε ΕΔΩ ποιοι είναι αυτοί.

14.44: Ο Άρης προέρχεται από τρεις σερί ήττες με αντιπάλους κατά σειρά τους Ιωνικό, Παναθηναϊκό και Κολοσσό. Από την άλλη πλευρά ο Ήφαιστος κέρδισε την προηγούμενη αγωνιστική τον ΠΑΟΚ στη Λήμνο με 77-69.

14.42: Στην τελευταία θέση μαζί με τον ΠΑΟΚ βρίσκεται ο Άρης με ρεκόρ 5-14 και 24 βαθμούς, ενώ ο Ήφαιστος είναι στην 5η θέση με ρεκόρ 11-8 και 30 βαθμούς.

14.35: Διαιτητές της σημερινής αναμέτρησης είναι οι Μάνος, Σιώμος, Πιτσίλκας και κομισάριος ο Γκούμας.