Λεπτό προς λεπτό από το PRESSARIS ο εκτός έδρας αγώνας του Άρη με τη Λέφσκι (19.00)

Το διπλό στη Σόφια θέλει να κατακτήσει σήμερα ο Άρης κόντρα στη Λουκόιλ Λέφσκι (19.00) για την 3η αγωνιστική της Α’ φάσης  του FIBA Europe Cup και να βρεθεί έτσι στην κορυφή του 7ου ομίλου.

Stoiximan.gr: Το παιχνίδι σου καλύτερο με 300+ ειδικά στοιχήματα σε κάθε αγώνα του Άρη!

Παρακολουθείστε μέσα από το PRESSARIS την εξέλιξη του αγώνα, αλλά και όσα θα προηγηθούν του τζάμπολ στο “Universiada Hall”…

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ: ΛΟΥΚΟΪΛ ΛΕΦΣΚΙ – ΑΡΗΣ: 77-66

Έχασε το κάρφωμα ο Κάιζερ…

40′ Στις βολές ο Ρέμπερτ (0/2)

Τάιμ άουτ η Λέφσκι στα 10” πριν το τέλος…

40′ Τρίποντο ο Φλιώνης, 77-66

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Κατάγια κέρδισε την Ντνίπρο με 84-77

Τάιμ άουτ για τον Άρη

39′ Βολές για τον Ρέμπερτ (2/2), 77-63

Απομένει 1’10” για το φινάλε

39′ Στις βολές ο Χάρις (0/2)

39′ Φάουλ του Χάρις στη διεκδίκηση του ριμπάουντ, βολές για τον Ν. Ιβάνοφ (2/2), 75-63

39′ Στις βολές ο Κάιζερ (0/2)

Φλιώνης, Μπελ, Τζόουνς, Χάρις, Κάιζερ στο παρκέ

Τάιμ άουτ από τον Αγγέλου, ακόμα 2’18” για το τέλος του αγώνα

Χωρίς επιθετικές λύσεις οι “κιτρινόμαυροι”, έχουν χάσει πολλές ευκαιρίες να μειώσουν

Πιέζει σε όλο το γήπεδο ξανά ο Άρης

37′ Στις βολές ο Ρέμπερτ (2/2), 73-63

36′ Στις βολές ο Νταλό (1/2), 71-63

Με Νταλό, Μπελ, Τζόουςν, Σλαφτσάκη, Χάρις συνεχίζει ο Άρης

Τάιμ άουτ η Λέφσκι

35′ Τρίποντο από τον Μπελ, 71-62

34′ Κερδίζει τρεις βολές ο Μπελ, (3/3), 71-59

32′ Σκοράρει ο Μποχωρίδης, απαντάει ο Ν. Ιβάνοφ, 71-56

32′ Καλάθι ο Ρέμπερτ, 69-54

Ο Κάιζερ αντί του ΜακΓκι

32′ Καλάθι και φάουλ του Ρόμπινσον, 67-54, έξω η βολή

Με Μποχωρίδη, Βεργίνη, Μπελ, Τζόουνς και ΜακΓκι ο Άρης

ΤΕΛΟΣ Γ’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ: 65-54

Άστοχος ο Βεργίνης

30′ Σκοράρει στον αιφνιδιασμό ο Ρόμπινσον, 65-54

Πολλά άστοχα τρίποντα για τη Λέφσκι

28′ Ασίστ του Τζόουνς, καλάθι και φάουλ ο Κάιζερ, 63-54, έξω η βολή

Λάθη και χαμένες επιθέσεις και από τις δύο ομάδες

26′ Τρίποντο ο Χάρις, 63-52

Τάιμ άουτ ο Αγγέλου

25′ Χάνει αιφνιδιασμό ο Άρης με Μποχωρίδη και δέχεται “καπάκι” αιφνιδιασμό από τον Αβράμοφ, 63-49

Βήματα ο Χάρις

24′ Τρίποντο ο Κ. Ιβάνοφ, 61-49

23′ Τρίποντο ο Ν. Ιβάνοφ, απαντάει ο Χάρις, 58-49

23′ Ωραία συνεργασία Μποχωρίδη – ΜακΓκι και κάρφωμα του τελευταίου, 55-46

23′ Απίστευτο σουτ από τον Αβράμοφ, 55-44

Το ίδιο και ο ΜακΓκι που κάνει και επιθετικό φάουλ στη συνέχεια…

Άστοχος μόνος του κάτω από το καλάθι ο Φλιώνης…

22′ Τρίποντο ο Ζαχαρίεφ, 53-44

21′ Τρίποντο ο Μπελ, 50-44

21′ Σκοράρει ο Κ. Ιβάνοφ, 50-41

Φλιώνης, Μπελ, Τζόουνς, Χάρις και ΜακΓκι οι πέντε του Άρη

Σε 1′ ξεκινάει η 3η περίοδος…

Πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων ο Ζαχαρίεφ με 11 πόντους, ενώ για τον Άρη ο Μποχωρίδης έχει 12.

Λέφσκι: 6/7 βολές, 9/15 δίποντα, 8/17 τρίποντα, 15 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 5 κλεψίματα, 6 λάθη, 9 φάουλ.

Άρης: 6/9 βολές, 10/17 δίποντα, 5/13 τρίποντα, 16 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 8 λάθη, 10 φάουλ.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: 48-41

20′ Μπάσιμο από τον Ρέμπερτ στο τέλος του ημιχρόνου, 48-41

20′ Καλάθι ο Ζαχαρίεφ, 46-41

19′ Απαντάει με τρίποντο ο Αβράμοφ, 44-41

19′ Νέο τρίποντο από τον Μπελ, 41-41

Τάιμ άουτ για τη Λέφσκι, που βλέπει τον Άρη να τρέχει σερί 0-8

18′ Τρίποντο ο Μπελ, 41-38

17′ Από κοντά ο Κάιζερ, 41-35

17′ Τρίποντο ο Χάρις, 41-33

16′ Εύστοχος ο Ζαχαρίεφ, 41-30

Πιέζει σε όλο το γήπεδο ο Άρης

Τάιμ άουτ για τους γηπεδούχους

16′ Πέντε σερί πόντοι (τρίποντο και δίποντο) από τον Μποχωρίδη, 39-30

15′ Τρίποντο ο Μίγιοβιτς και καλάθι του Ρόμπινσον μετά από λάθος, 39-25

15′ Μόνος του κάτω από το καλάθι ο Μποχωρίδης, 34-25

14′ Από κοντά ο Μίγιοβιτς, 34-23

14′ Βολές για τον Μποχωρίδη (2/2), 32-23

13′ Στις βολές ο Ν. Ιβάνοφ (1/2), 32-21

13′ Καλάθι και φάουλ ο Μποχωρίδης, 31-21, μέσα η βολή

13′ Τρίποντο από τον Μίγιοβιτς, 31-18

Ο Μπελ αντί του Φλιώνη

12′ Στις βολές ο Ζαχαρίεφ (2/2), 28-18

12′ Σκοράρει ο Φλιώνης, 26-18

12′ Τρίποντο από τον Σλαφτσάκη, 26-16

11′ Καλάθι από τον Ν. Ιβάνοφ, 26-13

11′ Στις βολές ο Κάιζερ (1/2), 24-13

Με Φλιώνη, Μποχωρίδη, Τζόουνς, Σλαφτσάκη και Κάιζερ ξεκινάει τη 2η περίοδο ο Άρης

Οι γηπεδούχοι έχουν 5/10 τρίποντα, ενώ ο Άρης 0/6…

ΤΕΛΟΣ Α’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ: 24-12

10′ Σκοράρει ο Σλαφτσάκης, 24-12

10′ Αντιαθλητικό φάουλ κέρδισε ο Σλαφτσάκης, (1/2 βολές), 24-10

9′ Τρίποντο ο Κ. Ιβάνοφ, 24-9

Τάιμ άουτ από τον Αγγέλου

8′ Καλάθι και φάουλ ο Ζαχαρίεφ, 21-9, μέσα η βολή

8′ Στις βολές ο Ρέμπερτ (2/2), 18-9

Και ο Σλαφτσάκης στη θέση του Χάρις

Κάιζερ και Φλιώνης μέσα, ΜακΓκι και Νταλό έξω

6′ Μειώνει ο Τζόουνς, 16-9

Τέσσερα συνεχόμενα τρίποντα έχει δεχθεί ο Άρης…

5′ Σκοράρει ο ΜακΓκι, 16-7

5′ Κι άλλο τρίποντο από τον Ρέμπερτ, 16-5

4′ Νέο τρίποντο από τον Αβράμοφ τώρα, 13-5

3′ Τρίποντο από τον Ν. Ιβάνοφ, 10-5

3′ Με… τριπλή προσπάθεια ο ΜακΓκι, 7-5

2′ Τρίποντο ο Ρέμπερτ, 7-3

2′ Καλάθι από τον ΜακΓκι, 4-3

2′ Σκοράρει ο Ζαχαρίεφ, 4-1

1′ Στις βολές ο Νταλό (1/2), 2-1

1′ Καλάθι από τον Κ. Ιβάνοφ, 2-0

Η πεντάδα της Λέφσκι: Αβράμοφ, Ν. Ιβάνοφ, Κ. Ιβάνοφ, Ρέμπερτ, Ζαχαρίεφ

Η πεντάδα του Άρη: Νταλό, Μποχωρίδης, Μπελ, Χάρις, ΜακΓκι

Σε 1′ ξεκινάει η αναμέτρηση…

Έντονη η παρουσία των φίλων του Άρη στο γήπεδο της Λέφσκι.

Στα 5′ πριν το τζάμπολ γίνεται η παρουσίαση των δύο ομάδων.

Λίγο νωρίτερα (18.30) ξεκίνησε ο άλλος αγώνας του ομίλου ανάμεσα στην Κατάγια και την Ντνίπρο.

Οι διαιτητές του αγώνα είναι οι Σεργκέι Κρουγκ από τη Ρωσία, Ιβόρ Μάτεγιεκ από την Τσεχία και Κφιρ Μουάλεμ από το Ισραήλ, ενώ κομισάριος ορίστηκε ο Βλάντο Τσβετκόφκσι από τα Σκόπια.

Πλήρεις αναμένεται να παραταχθούν οι δύο ομάδες, αφού δεν υπάρχουν αγωνιστικά προβλήματα.

Επιπλέον η Λέφσκι είναι αήττητη στο βουλγαρικό πρωτάθλημα σε τέσσερις αγωνιστικές, ενώ ο Άρης στην Basket League έχει μία νίκη και τρεις ήττες.

Από την πλευρά του ο Άρης έχει ρεκόρ 1-1 με τελευταίο αποτέλεσμα το διπλό στην Ντνίπρο με 51-55.

Στον όμιλο η Λέφσκι μετράει δύο νίκες σε ισάριθμες αγωνιστικές και προέρχεται από την εντός έδρας νίκη επί της Κατάγια με 94-86.