ΜΠΑΣΚΕΤ

Λεπτό προς λεπτό από τo PRΕSSARIS η πρεμιέρα του Άρη στο Αγρίνιο για τη φετινή Basket League

Πρεμιέρα κάνει σήμερα (17.15) ο Άρης στην Basket League αντιμετωπίζοντας στο Αγρίνιο τη νεοφώτιστη ομάδα του Μεσολογγίου.

Παρακολουθήστε λεπτό προς λεπτό από το PRESSARIS την προσπάθεια των «κιτρινόμαυρων» για την κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα. Μείνετε συντονισμένοι…

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ: ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ – ΑΡΗΣ 73-70

40′ Τρίποντο του Γκριν με τη λήξη του χρόνου, 73-70

Τάιμ άουτ για το Μεσολόγγι, ακόμα 14” για το φινάλε

40′ Τρεις βολές για τον Τσάλμερς (3/3), 70-70

40′ Ξανά βολές για τον Αγραβάνη (2/2), 70-67

40′ Βολές για τον Αγραβάνη (0/2)

40′ Αντιαθλητικό φάουλ από τον Σούλερ

Τάιμ άουτ από το Μεσολόγγι, ακόμα 20” για το τέλος

40′ Τρίποντο ξανά ο Φλιώνης, 68-67

Τάιμ άουτ, απομένουν 33” με την κατοχή στον Άρη

40′ Τρίποντο ο Φλιώνης, 68-64

19.21: Ξεκίνησε πάλι το παιχνίδι

19.17: Επανέρχεται πάλι σταδιακά η τάση κι ενώ απομένουν 2’15” για το τέλος του αγώνα.

19.13: Ξανά διακοπή ρεύματος στο ΔΑΚ Αγρινίου και νέα διακοπή στον αγώνα!

38′ Βολές ο Σλαφτσάκης (2/2), 68-61

37′ Κάρφωμα ο Μπράουν, 68-59

Έρμπολ ο Μιλόσεβιτς

35′ Κλέψιμο του ΝτεΚόζι, εντυπωσιακά τελειώνει τη φάση ο Φλιώνης, 66-59

Νέο τάιμ άουτ στο παιχνίδι

Κλέψιμο του Μιλόσεβιτς, βήματα όμως στη συνέχεια από τον ίδιο

36′ Τρίποντο ο Φλιώνης, 66-57

35′ Αλέι ουπ κάρφωμα του Μπράουν, 66-54

Άστοχο τρίποντο του Σούλερ

Κλέψιμο του ΝτεΚόζι, χάνει την ευκαιρία για καλάθι ο Άρης

34′ Στις βολές ο Σούλερ (1/2), 64-54

34′ Εύστοχος ο Μοτσενίγος, 64-53

34′ Μειώνει ο Φλιώνης, 62-53

Τάιμ άουτ ο Καμπερίδης

33′ Τρίποντο του Χατζηνικόλα, 62-51

32′ Καλάθι και φάουλ του Μοτσενίγου (μέσα η βολή), 59-51

31′ Βολές για τον Ντραγκίτσεβιτς (2/2), 56-51

Σχόλιο: Νέο μπλακ-άουτ του Άρη, δέχτηκε νέο σερί 10-0 δίχως να μπορέσει να αντιδράσει.

ΤΕΛΟΣ Γ’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ: 56-49

30′ Τρίποντο του Αγραβάνη, 56-49

30′ Βολές για τον Τσάλμερς (1/2), 53-49

29′ Στον αιφνιδιασμό ο Αγραβάνης, 53-48

27′ Σκοράρει ο Σαχπατζίδης, 51-48

Σερί 10-0 τρέχουν οι γηπεδούχοι

26′ Τρίποντο ο Αμάρντι, μπροστά το Μεσολόγγι, 49-48

25′ Τρίποντο του Γκριν, 46-48

Εκτός αγώνα οριστικά ο Δημήτρης Σταμάτης.

24′ Από κοντά ο Αμάρντι, 43-48

24′ Εντυπωσιακό και δύσκολο καλάθι του Σούλερ, 41-48

24′ Σηκώνεται και καρφώνει ο ΝτεΚόζι, απαντάει ο Μπράουν, 41-46

23′ Μειώνει ο Γκριν, 39-44

23′ Βολές για τον Μιλόσεβιτς (2/2), 37-44

22′ Ο Σούλερ στον Ντραγκίτσεβιτς και… 37-42

18.32: Ξεκίνησε η δεύτερο ημίχρονο

18.22: Σε περίπου 10′ ξεκινάει η τρίτη περίοδος…

Για τον Άρη από 6 πόντους έχουν οι Τσάλμερς, Σούλερ και Ντραγκίτσεβιτς, ενώ για το Μεσολόγγι 8 πόντους έχει ο Αγραβάνης.

Μεσολόγγι: 8/10 βολές, 13/17 δίποντα, 1/10 τρίποντα, 17 ριμπάουντ (14-3), 8 ασίστ, 3 κοψίματα, 7 λάθη, 12 φάουλ.

Άρης: 15/16 βολές, 8/19 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 16 ριμπάουντ (10-6), 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 5 λάθη, 10 φάουλ.

Σχόλιο: Με τον Φλιώνη να σκοράρει και να οργανώνει ο Άρης πήγε στο +10, όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με συνεχόμενους πόντους των Μάθις και Σαχπατζίδη και σερί 14-0 πήραν προσωρινά το προβάδισμα.

ΤΕΛΟΣ Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: 37-40

20′ Φάουλ στην εκπνοή σε τρίποντο του Φέργκιουσον (2/3 βολές), 37-40

20′ Ωραία προσπάθεια του Σλαφτσάκη, 35-40

Τάιμ άουτ από τον Καλαμπάκο

19′ Στις βολές ο Μιλόσεβιτς (2/2), 35-38

19′ Φάουλ στο τρίποντο κερδίζει ο Σούλερ (3/3 βολές), 35-36

18′ Βολές τώρα για τον Μοτσενίγο (2/2), 35-33

Τάιμ άουτ για το Μεσολόγγι

18′ Κερδίζει φάουλ και βολές ο Κουζέλογλου (2/2), 33-33

18′ Βολές για τον Τσάλμερς (2/2), 33-31

17′ Καλάθι και φάουλ από τον Σαχπατζίδη (μέσα η βολή), 33-29

Το σερί έφτασε στο 11-0 για την ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου…

17′ Τρίποντο από τον Μάθις και πάλι, 30-29

16′ Εύστοχος ο Μάθις, 27-29

Πίεση ξανά σε όλο το γήπεδο από το Μεσολόγγι

Τάιμ άουτ από τον Καμπερίδη μετά το σερί 6-0 του Μεσολογγίου

16′ Εύστοχος ο Σαχπατζίδης, 25-29

15′ Με διπλή προσπάθεια ο Αγραβάνης, 23-29

14′ Μειώνει ο Σαχπατζίδης, 21-29

14′ Τρίποντο ο Φλιώνης, 19-29

Χτύπησε ο Σταμάτης στο πόδι, προσωρινή διακοπή στο παιχνίδι. Στη θέση του ο Τσάλμερς

13′ Ασίστ ο Φλιώνης, καλάθι ο Ντραγκίτσεβιτς, 19-26

12′ Βολές για τον Φλιώνη (2/2), 19-24

11′ Τρίποντο του Κουζέλογλου, 19-22

11′ Καλάθι από κοντά από τον Φέργκιουσον, 19-19

Σχόλιο: Με υπομονή ο Άρης και στοχεύοντας κοντά στο καλάθι, διατηρεί τον έλεγχο του αγώνα, αντέχοντας και στην πίεση των γηπεδούχων.

ΤΕΛΟΣ Α’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ: 17-19

10′ Τρίποντο στη λήξη της περιόδου από τον Μιλόσεβιτς, 17-19

10′ Καλάθι και από τον Φέργκιουσον, 17-16

10′ Εύστοχος ο Μάθις, 15-16

9′ Καλάθι και φάουλ ο ΝτεΚόζι (έξω η βολή), 13-16

9′ Νέο καλάθι του Αγραβάνη, 13-14

8′ Σκοράρει ο Ντραγκίτσεβιτς μετά από ασίστι του Μιλόσεβιτς, 11-14

8′ Τρέχει το Μεσολόγγι και καρφώνει ο Αμάρντι, 11-12

7′ Καλάθι και φάουλ πολύ γρήγορα από τον Σούλερ (1/1 βολή), 9-12

6′ Σκοράρει ο Αγραβάνης, 9-9

6′ Βολές για τον Τσάλμερς (2/2), 7-9

6′ Στις βολές ο Γκριν (2/2), 7-7

5′ Καλάθι και φάουλ του ΝτεΚόζι (1/1 βολή), 5-7

Πιέζει σε όλο το γήπεδο το Μεσολόγγι

5′ Δύσκολο καλάθι του Αγραβάνη, 5-4

Τάπα του ΝτεΚόζι στον Αγραβάνη

4′ Στον αιφνιδιασμό ο Αμάρντι, 3-4

3′ Βολές για τον Μπράουν (1/2), 1-4

3′ Σκοράρει από κοντά και ο Ντραγκίτσεβιτς, 0-4

2′ Με πλάτη ο Τσάλμερς κοντά στο καλάθι και… 0-2

17.27: Ξεκίνησε ξανά το παιχνίδι

17.22: Επανέρχεται σταδιακά η τάση του ρεύματος. Οι δύο ομάδες προθερμαίνονται…

17.16: Έπεσε το ρεύμα στο γήπεδο! Όλα στο σκοτάδι και προσωρινή διακοπή μετά από μόλις 16” αγώνα!

17.15: Ξεκίνησε το παιχνίδι, η μπάλα στον Άρη

17.14: Με μαύρες εμφανίσεις ο Άρης, με λευκές οι γηπεδούχοι.

Η πεντάδα του Άρη: Τσάλμερς, Σούλερ, ΝτεΚόζι, Μιλόσεβιτς, Ντραγκίτσεβιτς.

Η πεντάδα του Μεσολογγίου: Φέργκιουσον, Γκριν, Αγραβάνης, Αμάρντι, Μπράουν.

17.11: Ολοκληρώθηκε η παρουσίαση των δύο ομάδων.

17.00: Την ίδια ώρα (17.15) ξεκινούν τα παιχνίδια Ιωνικός-ΑΕΚ και Περιστέρι-Κολοσσός.

16.53: Οι παίκτες των δύο ομάδων συνεχίζουν το ζέσταμά τους…

16.41: Τρεις παίκτες του Μεσολογγίου έχουν φορέσει τα κιτρινόμαυρα στο παρελθόν, χωρίς όμως να αποτελέσουν επίσημα παίκτες του Άρη

16.34: Αυτή είναι η 29η πρεμιέρα του Άρη στην Basket League. Δείτε ΕΔΩ τι έχει κάνει η ομάδα από το 1992 και έπειτα.

16.26: Χάρης Παπαγεωργίου και Σταύρος Ελληνιάδης θα βρεθούν στο πλευρό του Άρη από διοικητικής πλευράς.

16.20: Χωρίς προβλήματα ο Άρης στο Αγρίνιο με τον Σάββα Καμπερίδη να έχει στη διάθεσή του όλους τους παίκτες.  Σούλερ, Σταμάτης, Σλαφτσάκης, Φλιώνης, Μιλόσεβιτς, Χαριτόπουλος, Κουζέλογλου, Καλαϊτζίδης, Τσάλμερς, Ντραγκίτσεβιτς, Λιτλ και ΝτεΚόζι αποτελούν τη δωδεκάδα του Άρη.

16.17: Διαιτητές της σημερινής αναμέτρησης είναι οι Καρακατσούνης, Ψαριανός και Πιτσίκλας και παρατηρητής ο Πίγκας.