Λεπτό προς λεπτό απ’ το Nick Galis Hall και το PRESSARIS ο αγώνας του Άρη κόντρα στην ομάδα της Νίκαιας

Παρακολουθήστε λεπτό προς λεπτό απ’ το Nick Galis Hall τον αγώνα του Άρη κόντρα στον Ιωνικό Νικαίας για την 4η αγωνιστική της Basket League. Ζωντανή ενημέρωση και για όσα συμβαίνουν πριν το τζάμπολ.

Stoiximan.gr: Το Παιχνίδι σου Καλύτερο με Live Streaming και Cash-out (ισχύουν όροι & προϋποθέσεις)!

Σχόλιο: Δύο σερί τρίποντα έδωσαν στον Ιωνικό προβάδισμα 9 πόντων, ο Άρης βρήκε λύσεις με Τάλτον και Ντραγκίτσεβιτς, όμως δύο δύσκολα σουτ του Μπαρτ σε συνδυασμό με τις κακές επιλογές του Σλαφτσάκη και την αστοχία στις τελευταίες επιθέσεις έφεραν την ήττα.

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ: ΑΡΗΣ – ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 72-77

40′ Σκοράρει ο Μπαρτ, 72-77

Τάιμ άουτ ο Ιωνικός

40′ Έξω η πρώτη βολή, μέσα η δεύτερη, 72-75

40′ Βολές για τον Σακελλαρίου στα 3,9” πριν το τέλος

Άστοχος και ο Τάλτο,, ακόμα 11”

Άστοχος ο Μιλόσεβιτς, λάθος του Ιωνικού. Ακόμα 19,6” για το τέλος.

Νέο τάιμ άουτ, ακόμα 31” για το τέλος.

Τάιμ άουτ, κατοχή ο Άρης, ακόμα 36” για το φινάλε.

39′ Καλάθι του Σλαφτσάκη, 71-75

38′ Βολές για τον Σλαφτσάκη (0/2)

38′ Βολές για τον Γκάγκιτς (1/2), 69-75

37′ Απαντάει ο Μπαρτ, 68-75

37′ Δύσκολο καλάθι του Τάλτον, 68-73

36′ Εύστοχος ο Τάλτον, 66-73

36′ Μπάσιμο του Μπαρτ, 64-73

36′ Σκοράρει ο Ντραγκίτσεβιτς, 64-71

35′ Βήματα ο Φλιώνης, τάιμ άουτ ο Άρης

35′ Αλλεπάλληλα επιθετικά ριμπάουντ και καλάθι του Στιθ, 62-71

Τάιμ άουτ για τον Άρη

33′ Τρίποντο ο Χαραλαμπόπουλος, 62-69

32′ Τρίποντο του Μπατή, 62-66

32′ Καλάθι του Ντραγκίτσεβιτς, 62-63

31′ Εύστοχος από μακριά ο Χαραλαμπόπουλος, 60-63

Σχόλιο: Με τρίποντα των Γκετσεβίτσιους (1) και Φλιώνη (2) ο Άρης βρήκε σκοράρισμα από μακριά, με τον Ιωνικό να σκοράρει σε αυτή την περίοδο 7/8 βολές, προκαλώντας τις αντιδράσεις του κόσμου με τα σφυρίγματα των διαιτητών.

ΤΕΛΟΣ Γ’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ: 60-61

Ακόμα 25” για το τέλος της τρίτης περιόδου…

30′ Στις βολές ο Χαραλαμπόπουλος (2/2), 60-61

29′ Από κοντά ο Μαυροκεφαλίδης, 60-59

29′ Εύστοχος ο Τάλτον, 60-57

28′ Ξανά στις βολές ο Μπαρτ (1/2), 58-57

28′ Τρίποντο ο Φλιώνης, 58-56

28′ Βολές για τον Μπαρτ (2/2), 55-56

27′ Τρίποντο ο Φλιώνης, 55-54

26′ Στις βολές ο Μπαρτ (2/2), 52-54

26′ Λέι απ του Ντραγκίτσεβιτς, 52-52

25′ Ωραία προσπάθεια του Μιλόσεβιτς, 50-52

24′ Σκοράρει ο Μαυροκεφαλίδης, 48-52

24′ Τρίποντο ο Γκετσεβίτσιους, 48-50

24′ Τρίποντο ο Μπαρτ, 45-50

23′ Τέταρτο φάουλ ο Σλαφτσάκης, στη θέση του ο Σακελλαρίου

23′ Εύστοχος ο Τζόουνς, 45-47

22′ Βολές για τον Ντραγκίτσεβιτς (1/2), 45-45

22′ Καλάθι του Μαυροκεφαλίδη, 44-45

16.40: Σε 5′ ξεκινάει η τρίτη περίοδος…

Πρώτοι σκόρερ του Άρη οι Τάλτον και Ντραγκίτσεβιτς με 10 πόντους έκαστος, όσους έχουν και οι Μπαρτ, Μαυροκεφαλίδης για τον Ιωνικό.

Άρης: 8/10 βολές, 15/26 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 13 ριμπάουντ (7-6), 12 ασίστ, 5 κλεψίματα, 11 κερδισμένα φάουλ, 7 λάθη.

Ιωνικός: 8/12 βολές, 10/15 δίποντα, 5/12 τρίποντα, 14 ριμπάουντ (10-4), 10 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 12 κερδισμένα φάουλ, 8 λάθη.

Σχόλιο: Με πόντους των Γκάγκιτς (4π.) και Τάλτον (6π.) ο Άρης έτρεξε σερί 13-0, προσπερνώντας με 36-29. Πήρε πόντους και με μακρινά σουτ και κατάφερε να μείνει μπροστά στο σκορ στο τέλος του ημιχρόνου.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: 44-43

Ακόμα 2,3” για το τέλος του ημιχρόνου

20′ Βολές ο Γκετσεβίτσιους (2/2), 44-43

20′ Διείσδυση του Μπαρτ, 42-43

19′ Βολές ξανά για τον Μαυροκεφαλίδη (2/2), 42-41

19′ Από κοντά ο Μιλόσεβιτς, 42-39

19′ Τρίποντο ο Μαυροκεφαλίδης, 40-39

18′ Εύστοχος ο Τζόουνς, 40-36

18′ Σκοράρει ξανά ο Τάλτον, 40-34

17′ Βολές για τον Μαυροκεφαλίδη (2/2), 38-34

17′ Εύστοχος ο Τάλτον, 38-32

16′ Στις βολές ο Μπαρτ (1/2), 36-32

16′ Δύσκολο καλάθι του Μπαρτ, 36-31

Σερί 13-0 τρέχει ο Άρης…

15′ Τρίποντο ο Φλιώνης, 36-29

14′ Ξανά ο Τάλτον στον αιφνιδιασμό μετά από κλέψιμο, 33-29

14′ Στον αιφνιδιασμό ο Τάλτον, 31-29

13′ Ασίστ Τάλτον, σκοράρει ο Γκάγκιτς, 29-29

13′ Στις βολές ο Τάλτον (2/2), 27-29

Τάιμ άουτ

12′ Στη ρακέτα ο Γκάγκιτς και 25-29

12′ Τρίποντο ο Στιθ, 23-29

11′ Κάρφωμα ο Χαραλαμπόπουλος, απαντάει με μπάσιμο ο Γκετσιβίτσιους, 23-26

Σχόλιο: Ο Άρης είχε σκορ μόνο από τους Ντραγκίτσεβιτς (10π.), Μιλόσεβιτς (5.) στα πρώτα 7’ της αναμέτρησης (15-17) μην έχοντας βοήθεια επιθετικά από την περιφέρειά του, ενώ στην άμυνα κρίνεται ανεπαρκής ξανά, αφού δέχθηκε 24 πόντους.

ΤΕΛΟΣ Α’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ: 21-24

10′ Τρίποντο ο Μπατής, 21-24

10′ Ασίστ Γκετσεβίτσιους, καλάθι ο Γκάγκιτς, 21-21

10′ Στις βολές ο Μαυροκεφαλίδης (1/2), 19-21

9′ Στον αιφνιδιασμό ο Μπαρτ, 19-20

9′ Εύστοχος ο Φλιώνης, 19-18

8′ Βολές για τον Γκετσεβίτσιους (2/2), 17-18

7′ Στις βολές ο Μπαρτ (1/2), 15-18

7′ Από κοντά ο Ντραγκίτσεβιτς, 15-17

7′ Τρίποντο ο Χαραλαμπόπουλος, 13-17

Τάιμ άουτ ο Μαρκόπουλος

6′ Στον αιφνιδιασμό ο Χαραλαμπόπουλος, 13-14

5′ Τρίποντο ο Μπαρτ, 13-12

5′ Βολές για τον Ντραγκίτσεβιτς (1/2), 13-9

4′ Εύστοχος ο Λόρενς, 12-9

Στη θέση του Μιλόσεβιτς ο Γκάγκιτς

4′ Ωραίο καλάθι του Μιλόσεβιτς, 12-7

4′ Δυναμικά ο Κώττας, 10-7

3′ Με δεύτερο φάουλ χρεώνεται ο Μιλόσεβιτς. Πολύ νωρίς στο παιχνίδι…

3′ Στις βολές ο Ντραγκίτσεβιτς (1/2), 10-5

3′ Από κοντά ο Λόρενς, 9-5

3′ Τρίποντο ο Μιλόσεβιτς, 9-3

2′ Ξανά ο Ντραγκίτσεβιτς, 6-3

2′ Εύστοχος ο Μαυροκεφαλίδης, 4-3

2′ Σκοράρει ξανά ο Ντραγκίτσεβιτς, 4-1

2′ Βολές για τον Κώττα (1/2), 2-1

1′ Εύστοχος ο Ντραγκίτσεβιτς, 2-0

1′ Το τζάμπολ στον Άρη

Η πεντάδα του Άρη: Φλιώνης, Γκετσεβίτσιους, Σλαφτσάκης, Μιλόσεβιτς, Ντραγκίτσεβιτς.

Η πεντάδα του Ιωνικού: Μπαρτ, Λόρενς, Τζόουνς, Μαυροκεφαλίδης, Κώττας.

15.40: Ολοκληρώθηκε η παρουσίαση των δύο ομάδων. Σε 5′ ξεκινάει το παιχνίδι…

15.38: Επέστρεψε από τα αποδυτήρια ο Μόρις και δοκιμάζει το πόδι του υπό τις οδηγίες του γυμναστή του Άρη, Παναγιώτη Ζάλογγου.

15.33: Ο Μόρις δε συμμετέχει πλέον στο ζέσταμα της ομάδας, ενώ είχε ξεκινήσει κανονικά.

15.22: Κορυφαίος παίκτης του Άρη ως τώρα είναι ο Βλάντιμιρ Ντραγκίτσεβιτς με 13,3 πόντους, 8,7 ριμπάουντ, 2,6 ασίστ και 1 κλέψιμο κατά μέσο όρο και αντίστοιχα του Ιωνικού είναι ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με 20,6 πόντους (53% στα τρίποντα), 6,3 ριμπάουντ, 1,6 ασίστ και 1 κόψιμο ανά παιχνίδι.

15.18: Οι δύο ομάδες κάνουν την προθέρμανσή τους. Ο Μόρις βρίσκεται κανονικά στη δωδεκάδα του Άρη, συμμετέχοντας στο ζέσταμα.

15.13: Οι δύο ομάδες συναντώνται ξανά στο ίδιο γήπεδο μετά από 32 χρόνια, με τον Άρη τότε να δημιουργεί ρεκόρ διαφοράς πόντων. Θυμηθείτε ΕΔΩ τι έγινε στην τελευταία τους αναμέτρηση.

15.10: Αμφίβολη είναι η συμμετοχή του Τζέιλεν Μόρις. Ο Αμερικανός έβγαλε μόνο ένα μέρος της χθεσινής προπόνησης λόγω του προβλήματος στον αχίλλειο τένοντα που αντιμετώπισε από τον αγώνα στη Λάρισα. Ο Ιωνικός δεν αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα.

15.05: Άρης και Ιωνικός έχουν το ίδιο ρεκόρ νικών-ηττών (1-2). Ο Άρης προέρχεται από δύο σερί εκτός έδρας ήττες σε Ιβανώφειο και Λάρισα, ενώ ο Ιωνικός από την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα κόντρα στον ΠΑΟΚ.

15.02: Διαιτητές της σημερινής αναμέτρησης είναι οι Μάνος, Διαμαντής και Σταματόπουλος, ενώ κομισάριος ορίστηκε ο Σιμητόπουλος.