Λεπτό προς λεπτό η αναμέτρηση του σπουδαίου αγώνα του Άρη με τον ΠΑΟΚ για το Κύπελλο Ελλάδας (20.00, PRESSARIS LIVE)

Με τη… φόρα από τη μεγάλη νίκη της περασμένης Κυριακής ο Άρης αντιμετωπίζει απόψε στις 21:00 (PRESSARIS LIVE) τον ΠΑΟΚ για δεύτερη φορά μέσα σε πέντε μέρες για την προημιτελική φάση του final 8 με στόχο τη νίκη και την πρόκριση στα ημιτελικά του κυπέλλου!

To PRESSARIS θα σας μεταδώσει λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του αγώνα, όπως και το “τρίτο ημίχρονο”…

Μείνετε συντονισμένοι…

74-76, πρόκριση Άρη, ευχαριστούμε που μείνατε μαζί μας!Καλό βράδυ!

Τεράστιος Τολιόπουλος!

Μεγάλη εμφάνιση και όλα ανοικτά!

Εκπληκτική ματσάρα. Τρομερός ημιτελικός. Στον ΠΑΟΚ δεν μπορούν να το πιστέψουν. Ο Άρης σκοράρει σε κάθε επίθεση εδώ και 4-5 λεπτά.

Τεράστια ανατροπή…

Ο Άρης πέρασε μπροστά για πρώτη φορά στο ματς!74-76! Με Τολιόπουλο!

74-74 με Μπλούμπεργκς!

74-72, ένα λεπτό ακόμα!

73-72, μεγάλο τρίποντο του Τολιό!

73-69, μπροστά ο ΠΑΟΚ

71-69 με Χάρελ, δυο λεπτά ακόμα!

71-67… Όλα ανοικτά…

Τεχνική ποινή υπέρ του Άρη, ο Τολιόπουλος θα την εκτελέσει.

71-66, με τρομερό Τολιόπουλο

Τρία λεπτά ακόμα…

69-64, πλησιάζει ακόμη περισσότερο ο Άρης στο 37!

Ο Τολιόπουλος δεν πτοείται ποτέ όταν δεν του πάει ένα ματς. Ο Άρης ελπίζει χάρη σε αυτόν. Στο μεταξύ ο ΠΑΟΚ νικάει σε όλο το ματς με διψήφιες διαφορές και έχει …16 λάθη

Ο Άρης μειώνει σε 66-59, με καλάθια του Τολιόπουλου!4 λεπτά ακόμα!

Πέντε λεπτά για το τέλος…

66-54

64-54, μειώνει στους δέκα ο Τολιόπουλος

64-49, 64-51, ο Άρης πρέπει να κάνει μεγάλη ανατροπή!

62-49, 33-13 τα ριμπάουντ!

62-48, στο μείον 14, πολύ δύσκολη η αποστολή του Άρη

59-46 και 59-48, στο 32ο λεπτό!

Στο 31ο λεπτό ο ΠΑΟΚ μεγάλωσε τη διαφορά στους 13 πόντους

*57-46 το σκορ στο φινάλε της τρίτης περιόδου. Ο Άρης μπήκε φορτσάτος στο παρκέ μετά το ημίχρονο και πλησίασε μέχρι τους 4 πόντους, όμως ο ΠΑΟΚ διατήρησε την ψυχραιμία του και ξέφυγε εκ νέου με διψήφια διαφορά.

57-46, λήξη δεκαλέπτου…

Ο Άρης χρειάζεται αντεπίθεση να μειώσει ακόμη περισσότερο…

Φυσικά το πρόβλημα δεν είναι για αυτό το ματς, αλλά για το τουρνουά, αν ο ΠΑΟΚ πάρει την πρόκριση.

O Άλστον περπατάει με δυσκολία, παρά το δέσιμο.

57-44 και 57-46, στο τέλος της 3ης περιόδου…

55-44, ξανά έχασε επαφή ο Άρης

53-44, στους 9 πίσω ο Άρης!

51-43 χάνει ο Άρης στο 26…

Σε σετ επίθεση και οι δύο ομάδες δυσκολεύονται υπερβολικά να σκοράρουν!

Cosmote Sport 5HD η μετάδοση

47-42, 49-42, πάνω κάτω το ματς

47-40, στο μείον 7

Τεχνική ποινή στον πάγκο του ΠΑΟΚ για διαμαρτυρία στο 23’36″…

45-40 με Χάρελ, ο Άρης παλεύει

45-37, στο συν 8 ακόμα έχει πολύ δρόμο το ματς…

43-37, αντιαθλητικό!

43-36 με Σανόγκο!

Ξεκίνημα, ο Άρης μειώνει σε 43-33 με 0-4 σερί

Χρειάζεται άμεσα αλλαγή εικόνας…

Ο Άρης δεν έχει ούτε ριμπάουντ, ούτε δημιουργία, ούτε κάποιον που να βάζει με συνέπεια την μπάλα στο καλάθι.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ Α΄ ΜΕΡΟΥΣ

ΠΑΟΚ: 13/19 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 8/10 βολές, 17 ριμπάουντ (12 αμυντικά – 2 επιθετικά), 12 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 8 λάθη , 10 φάουλ

Άρης: 10/18 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 6/9 βολές, 7 ριμπάουντ (7 αμυντικά), 6 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 8 λάθη , 12 φάουλ

………………………………

Για τον Άρη ο Τολιόπουλος έχει 7 πόντους αλλά με 3/9 σουτ ενώ 6 πόντους έχει ο Σταρκ.

Πολύ κακός ο Άρης!

Τέλος ημιχρόνου με τον ΠΑΟΚ προηγούμενο με 14 πόντους (43-29).

Με κάρφωμα του Σχίζα το 43-29!

43-29, σταθερά πίσω παρά τις φωνές των φιλάθλων του!

41-29

37-27 και 39-27, μείωσε στους δέκα, αλλά πάλι χάνει με 41-27!

37-25 με Μποχωρίδη!

ΠΟΛΛΑ ΛΑΘΗ ΑΠΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΡΗ!

37-23…

4 λεπτά ακόμα για το ημίχρονο

35-23 το σκορ στο 15’20” μετά από ένα μικρό σερί 4-0 του Άρη.

35-23, σερί 0-4 ο Άρης

35-21, μειώνει ο Άρης

35-19, πάντα ψηλά η διαφορά!

33-17, κακός ο Άρης που καλείται να συνέλθει!

30-17 με τον Άρη να μένει ξανά πίσω στο 13

25-15 και 27-15, ο ΠΑΟΚ γρήγορες ενέργειες.

25-13 μειώνει ο Κατσίβελης στο 11

25-11 το σκορ στο τέλος του δεκαλέπτου, με τον ΠΑΟΚ να κυριαρχεί απόλυτα στις δύο πλευρές του παρκέ, βγάζοντας αντίδραση μετά την ήττα από τον Άρη στο Αλεξάνδρειο την περασμένη Κυριακή (11/2) για το πρωτάθλημα.

Τέλος 1ης περιόδου: ΠΑΟΚ-Άρης 25-11.

23-11…κακός ο Άρης

19-11 και 21-11, κακός στην άμυνα ο Άρης

19-9, στο συν 10 ο ΠΑΟΚ

16-9 στο 7

14-9 με Σταρκ

Ο ΠΑΟΚ έχει μπει πολύ καλά στο παιχνίδι και χτυπάει κοντά στη ρακέτα. 4 ασίστ για 5 καλάθια ο Δικέφαλος του Βορρά. Αντίθετα ο Άρης μοιάζει μπλοκαρισμένος και δεν μπορεί να βρει λύσεις πέραν του Τολιόπουλου.

Ο Άρης έχει συμπληρώσει τα πέντε ομαδικά φάουλ μετά από μόλις 4 λεπτά στην πρώτη περίοδο.

14-6, πρέπει να αντιδράσει ο Άρης

Πάει σε αλλαγές ο Καστρίτης, σε 6 λεπτά…

12-5 για τον ΠΑΟΚ, μπήκε πιο δυνατά…

9-5 ο Άρης μειώνει στο 5

7-3 με Τολιόπουλο

7-0 χωρίς σκορ ο Άρης ακόμα

Μεταξύ των θεατών του αγώνα ο γενικός διευθυντής του ΕΣΑΚΕ Ευθύμης Ρεντζιάς και ο πρόεδρος της ΚΑΕ Άρης, Χάρης Παπαγεωργίου…

6-0 στο 3, δεν μπήκε καλά ο Άρης

4-0 για τον ΠΑΟΚ

2-0 o ΠΑΟΚ

Όλα έτοιμα για το τζάμπολ του αγώνα. Λιγότερος κόσμος σε σύγκριση με το Παναθηναϊκός – ΑΕΚ, αλλά αισθητός στις κερκίδες του γηπέδου.

Φρίντρικσον, Τάουνς, Γουίλιαμς, ΜακΝις και Άλστον στο αρχικό σχήμα του ΠΑΟΚ. Ο Άρης θα ξεκινήσει με Μποχωρίδη, Τολιόπουλο, Χάρελ, Μπλούμπεργκς και Μπάνκστον.

Παπαπέτρου, Τσολάκος, Τσιμπούρης οι διαιτητές της αναμέτρησης.

Σλαφτσάκης, Σταρκ, Σανόγκο, Τολιόπουλος, Κατσίβελης, Μπλούμπεργκς, Μποχωρίδης, Περσίδης, Ντε Σόουζα, Χάρελ, Καλόγηρος, Μπάνκστον οι 12 του Άρη.

Για τον Άρη δεν παίζουν οι γνωστοί τραυματίες Γκάλινατ και Φίλλιος.

Η ΠΑΡΑΔΟΣΗ
Οι δύο ομάδες της Θεσσαλονίκης έχουν αναμετρηθεί 10 φορές μεταξύ τους σε επίπεδο Κυπέλλου και τις τρεις από αυτές ήταν σε τελικό. Οι κιτρινόμαυροι έχουν 6 νίκες σε αυτά τα παιχνίδια κόντρα στο Δικέφαλο του Βορρά.

Ο νικητής του αγώνα θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά της διοργάνωσης τον Παναθηναϊκό AKTOR ο οποίος λίγο νωρίτερα επικράτησε με 79-72 της ΑΕΚ Betsson.

Το ζέσταμα καλά κρατεί.

Mαζί θα σχολιάσουμε και θα παρακολουθήσουμε τον δεύτερο προημιτελικό του Final 8 ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Άρη.

Ο Μάικλ Γκίλμορ μένει για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι εκτός και είναι αυτός που “κόβεται” από την επτάδα των ξένων.

Ο Φώτης Τακιανός, πήρε την απόφαση να αφήσει τον Αμερικανό εκτός από τον προημιτελικό με τον Άρη, που θα διεξαχθεί απόψε (21:00) στο Ηράκλειο, με τους ξένους να είναι οι: Άλστον, ΜακΝίς, Φρίντρικσον, Ουίλιαμς, Μιχάλακ και Τάουνς.

O Άρης είναι σε εξαιρετική φόρμα, αλλά και ο ΠΑΟΚ θα αντιδράσει σήμερα.

Mε τους πράσινους να παίρνουν το πρώτο από τα τέσσερα εισιτήρια για τους ημιτελικούς της διοργάνωσης και να περιμένουν να δουν τι θα γίνει στην αναμέτρηση ΠΑΟΚ – Άρης για να μάθουν τον επόμενο αντίπαλό τους.

Ο Παναθηναϊκός AKTOR δεν έκανε περίπατο απέναντι στην ΑΕΚ Betsson όπως μερικά 24ωρα πριν στα Άνω Λιόσια, αλλά κατάφερε να πάρει τη νίκη με 79-72 στα Δύο Αοράκια και να κλείσει θέση στους ημιτελικούς του Final Eight του Κυπέλλου Ελλάδος ΟΠΑΠ.

Αρκετοί Αρειανοί ,θα βρεθούν στο πλευρό της ομάδας μπάσκετ, η οποία αντιμετωπίζει στις 21:00 τον ΠΑΟΚ, στον δεύτερο προημιτελικό του Final 8 του Κυπέλλου Ελλάδας.  Ο Άρης δεν θα είναι μόνος ούτε στα Δύο Αοράκια, έχοντας τη στήριξη των φίλων του, όπως σε κάθε γήπεδο, που αγωνίζεται.

ΠΑΟΚ και Άρης ρίχνονται στη μάχη για το δεύτερο, χρονικά, εισιτήριο (15/2, 21:00, COSMOTE SPORT 5). Όπως συνέβη και με το προηγούμενο ζευγάρι, η ομάδα του Τακιανού και εκείνη του Καστρίτη αντιμετωπίζουν εκ νέου η μία την άλλη σε μικρό χρονικό διάστημα.

Καλησπέρα θα είμαστε μαζί για την αναμέτρηση του Άρη με τον ΠΑΟΚ στο Κύπελλο Ελλάδας.

Λεπτό προς λεπτό η αναμέτρηση του σπουδαίου ντέρμπι του Άρη με τον ΠΑΟΚ (PRESSARIS LIVE, 16.30)!