ΜΠΑΣΚΕΤ

Λεπτό προς λεπτό η εξέλιξη του αγώνα του Άρη κόντρα στην ομάδα της Ρόδου στο Nick Galis Hall

Παρακολουθήστε μέσα από το PRESSARIS την λεπτό προς λεπτό εξέλιξη του εντός έδρας αγώνα του Άρη κόντρα στον Κολοσσό Ρόδου για την 6η αγωνιστική της Basket League και όσα συμβαίνουν πριν το τζάμπολ της αναμέτρησης.

Stoiximan.gr: Το Παιχνίδι σου Καλύτερο με Live Streaming και Cash-out (ισχύουν όροι & προϋποθέσεις)!

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ: ΑΡΗΣ – ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ 85-87

Δε δίνεται φάουλ στον Ντραγκίτσεβιτς

Τάιμ άουτ για τον Άρη, απομένουν 11” για το φινάλε

50′ Τρίποντο ο Τζάκσον, 85-87

50′ Βολές για τον Αγκμπελέσε (2/2), 85-84

Προσπάθησε για το επιθετικό ριμπάουντ ο Γκάγκιτς και έκανε φάουλ

50′ Στις βολές ο Ντραγκίτσεβιτς (1/2), 85-82

49′ Ξανά ο Τάλτον με λέι απ, 84-82

48′ Εύστοχος ο Τάλτον, 82-82

Πάνω κάτω το παιχνίδι, άστοχες οι δύο ομάδες

Εκτός αγώνα ο Μπρέιζελτον με πέντε φάουλ

47′ Στις βολές ο Γκάγκιτς (1/2), 80-82

47′ Νέο τρίποντο ο Μπρέιζελτον, 79-82

46′ Εύστοχος ο Μπρέιζελτον, 79-79

46′ Στις βολές ο Γκετσεβίτσιους (2/2), 79-77

Στην πεντάδα ο Μόρις, που όμως δείχνει πως πονάει στη γάμπα

ΤΕΛΟΣ Α’ ΠΑΡΑΤΑΣΗΣ: 77-77

Άστοχος ο Μιλόσεβιτς, νέα παράταση

Τάιμ άουτ για τον Άρη, ακόμα 9” για το τέλος της παράτασης

45′ Σκοράρει ο Μπρέιζελτον, 77-77

Πονάει στη γάμπα ο Μόρις και βγαίνει εκτός

45′ Στις βολές ο Κρομά (1/2), 77-75

Πέμπτο φάουλ ο Φλιώνης, εκτός αγώνα

44′ Στις βολές ο Αγκμπελέσε (0/2)

43′ Σκοράρει ο Μόρις, 77-74

42′ Στις βολές ο Γκετσεβίτσιους (2/2), 75-74

42′ Τρίποντο και φάουλ ο Κρομά (0/1β.), 73-74

41′ Στις βολές ο Γκετσεβίτσιους (2/2), 73-71

17.30: Ο φίλαθλος φαίνεται πως συνήλθε, συνεχίζεται τώρα ο αγώνας…

17.27: Ένας φίλος του Άρη αντιμετωπίζει πρόβλημα και έχει σπεύσει στις κερκίδες ο γιατρός του Άρη και φορείο με διασώστες. Προσωρινή διακοπή στον αγώνα για τις πρώτες βοήθειες.

Σχόλιο: Ο Άρης είχε την ευκαιρία να «καθαρίσει» το παιχνίδι, όμως έχασε τη διαφορά των 7 πόντων που είχε χτίσει, ενώ στο τέλος οι Φλιώνης και Γκετσεβίτσιους δεν βρήκαν στόχο στα σουτ που θα έδιναν στον Άρη ξανά προβάδισμα.

ΤΕΛΟΣ Δ’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ: 71-71

Άστοχοι Φλιώνης και Γκετσεβίτσιους, άστοχος και ο Μπρέιζελτον σε τρίποντο

Η μπάλα για τον Άρη μετά το λάθος διώξιμο του Ντάνιελς

Ακόμα 37” για το φινάλε

40′ Βολές για τον Ντραγκίτσεβιτς (1/2), 71-71

Ακόμα 56” για το τέλος του αγώνα

Τάιμ άουτ ο Μαρκόπουλος

40′ Λέι απ ο Παύλος, 70-71

39′ Τρίποντο ο Μπρέιζελτον, 70-69

39′ Ωραία συνεργασία Τάλτον-Ντραγκίτσεβιτς, 70-66

Τάιμ άουτ για τον Άρη

39′ Ξανά ο Τουντζιαράκης, 68-66

38′ Μειώνει ο Τουντζιαράκης, 68-64

37′ Τρίποντο του Μόρις, 68-62

37′ Στις βολές ο Ντάνιελς (2/2), 65-62

37′ Καλάθι και φάουλ ο Τουντζιαράκης (0/1β.), 65-60

Τάιμ άουτ ο Λυκογιάννης

36′ Εύστοχος ο Τάλτον, 65-58

35′ Από κοντά ο Αγκμπελέσε, απαντάει γρήγορα ο Μόρις, 63-58

34′ Στον αιφνιδιασμό ο Μπρέιζελτον, απαντάει με σουτ ο Τάλτον, 61-56

Από τέσσερα φάουλ έχουν πλέον Φλιώνης και Τάλτον

34′ Νέο αυστηρό φάουλ υπέρ του Κολοσσού, βολές ο Μπρέιζελτον (1/2), 59-54

33′ Ωραία κίνηση, τελειώνει με χουκ ο Γκάγκιτς, 59-53

33′ Καλάθι και φάουλ ο Αγκμπελέσε (1/1β.), 57-53

Το μεγαλύτερο προβάδισμα του Άρη στον αγώνα

32′ Τρίποντο ο Γκετσεβίτσιους, 57-50

32′ Φόλοου του Σλαφτσάκη, 54-50

31′ Καλάθι και φάουλ ο Σλαφτσάκης (1/1β.), 52-50

Σχόλιο: Με τον Μόρις να ξεχωρίζει (8 πόντοι στην περίοδο) ο Άρης προσπέρασε 43-42, όμως ο Κολοσσός με δύσκολα σουτ του Τζάκσον κατάφερε να ανακτήσει το προβάδισμα.

ΤΕΛΟΣ Γ’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ: 49-50

30′ Επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι του Γκάγκιτς, 49-50

29′ Στις βολές ο Τουντζιαράκης (1/2), 47-50

29′ Φόλοου ο Μόρις, 47-49

28′ Καλάθι του Τουντζιαράκη, 45-49

28′ Τρίποντο ο Τζάκσον, 45-47

27′ Σκοράρει ο Τζάκσον, απαντάει ο Μιλόσεβιτς, 45-44

Τάιμ άουτ ο Κολοσσός

Ξανά μπροστά ο Άρης μετά το 21-20 στο 12′

26′ Στις βολές ο Μόρις (2/2), 43-42

26′ Απαντάει με τον ίδιο τρόπο ο Μόρις, 41-42

25′ Δύσκολο σουτ του Τζάκσον, 39-42

24′ Εύστοχος ο Γκετσεβίτσιους, 39-40

23′ Από κοντά ο Γκετσεβίτσιους, 37-40

23′ Τρίποντο ο Ντάνιελς, 35-40

23′ Κάρφωμα του Μόρις, 35-37

Τρίτο φάουλ και για τον Ντραγκίτσεβιτς

22′ Δίνεται αντιαθλητικό του Ντραγκίτσεβιτς στον Κρομά (1/2β.), 33-37

22′ Κερδίζει ξανά τον Αγκμπελέσε ο Ντραγκίτσεβιτς, 33-36

Τρίτο φάουλ ο Φλιώνης, στη θέση του ο Τάλτον. Για τον Κολοσσό τρία φάουλ έχει ο Μπρούσεβιτς

21′ Χουκ ο Ντραγκίτσεβιτς και… 31-36

16.29: Σε περίπου 10′ ξεκινάει η τρίτη περίοδος…

Πρώτοι σκόρερ του Άρη οι Φλιώνης και Γκετσεβίτσιους με 6 πόντους έκαστος, ενώ από τον Κολοσσό στους 13 πόντους έχει φτάσει ο Κρομά.

Άρης: 6/9 βολές, 7/19 δίποντα, 3/12 τρίποντα, 18 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 10 κερδισμένα φάουλ, 4 λάθη.

Κολοσσός: 2/2 βολές, 11/23 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 23 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 6 κερδισμένα φάουλ, 6 λάθη.

Σχόλιο: Ο Μόρις έδωσε λύσεις σε άμυνα και επίθεση με την ενέργειά του, όμως ομαδικά ο Άρης συνέχισε να υστερεί, με αποτέλεσμα ο Κολοσσός να βρίσκεται σταθερά μπροστά στο σκορ.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: 29-36

20′ Σκοράρει ο Κρομά στο τέλος, 29-36

20′ Καλάθι του Τάλτον, 29-34

19′ Τρίποντο ο Παύλος, 27-34

18′ Στις βολές ο Τουντζιαράκης (2/2), 27-31

18′ Ωραία προσπάθεια του Μόρις και… 27-29

17′ Εύστοχος ο Μόρις, 25-29

17′ Καλάθι ο Τουντζιαράκης, 23-29

15′ Βολές για τον Μόρις (1/2), 23-27

14′ Στις βολές ο Ντραγκίτσεβιτς (1/2), 22-27

14′ Τρίποντο ο Μπρέιζελτον, 21-27

13′ Εύστοχος ο Μπρέιζελτον, 21-24

12′ Λέι απ ο Τζάκσον, 21-22

12′ Από κοντά με διπλή προσπάθεια ο Ντάνιελς, 21-20

11′ Στις βολές ο Γκάγκιτς (2/2), 21-18

Σχόλιο: Με κακή αμυντική λειτουργία, αργές επιστροφές και επιπόλαια λάθη ο Άρης δέχθηκε σερί 0-12 και βρέθηκε πίσω στο σκορ, όμως απάντησε με ένα 6-0, κλείνοντας την περίοδο προηγούμενος 19-18.

ΤΕΛΟΣ Α’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ: 19-18

Ακόμα 13” για το τέλος της πρώτης περιόδου

10′ Τρίποντο ο Γκετσεβίτσιους, 19-18

10′ Σκοράρει ο Γκάγκιτς, 16-18

9′ Στις βολές ο Φλιώνης (1/2), 14-18

8′ Στον αιφνιδιασμό ο Κρομά, 13-18

7′ Καλάθι και φάουλ ο Ντραγκίτσεβιτς (1/1β.), 13-16

7′ Λέι απ ο Μπρούσεβιτς, 10-16

7′ Σκοράρει ο Φλιώνης, 10-14

Σερί 0-12 για τον Κολοσσό

6′ Εύστοχος ο Κρομά, 8-14

6′ Τρίποντο και ο Κρομά, 8-12

6′ Τρίποντο ο Μπρούσεβιτς και μπροστά ο Κολοσσός για πρώτη φορά, 8-9

5′ Από κοντά ο Τουντζιαράκης, 8-6

4′ Σκοράρει ο Κρομά, 8-4

3′ Τρίποντο ο Γκετσεβίτσιους, 8-2

3′ Μειώνει ο Κρομά, 5-2

2′ Τρίποντο ο Φλιώνης, 5-0

1′ Σκοράρει ο Μιλόσεβιτς, 2-0

Η πεντάδα του Άρη: Φλιώνης, Γκετσεβίτσιους, Μόρις, Μιλόσεβιτς, Ντραγκίτσεβιτς.

Η πεντάδα του Κολοσσού: Μπρέιζελτον, Μπρούσεβιτς, Παύλος, Κρομά, Τουντζιαράκης.

15.42: Ολοκληρώθηκε η παρουσίαση των δύο ομάδων, σε 3′ ξεκινάει το παιχνίδι…

15.31: Ο Άρης έχει ρεκόρ 1-4 και προέρχεται από τέσσερις σερί ήττες, ενώ ο Κολοσσός με ρεκόρ 2-3 σημείωσε νίκη επί του ΠΑΟΚ στην τελευταία αγωνιστική.

15.29: Ο Μόρις συμμετέχει κανονικά στην προθέρμανση του Άρη χωρίς να φανερώνει κάποια ενόχληση στο πόδι του.

15.22: Τις δύο ομάδες συνδέει ο Στέλιος Πουλιανίτης που αγωνίζεται στον Κολοσσό και φόρεσε τη φανέλα του Άρη σε 50 παιχνίδια της Basket League και σε δύο θητείες, από το 2013 ως το 2015 και από το 2016 ως το 2018.

15.19: Στα μεταξύ τους παιχνίδια στο Παλέ ο Άρης μετράει οκτώ νίκες έναντι πέντε του Κολοσσού, με τους Ροδίτες να μετράνε δύο σερί νίκες στις δύο τελευταίες επισκέψεις του σε αυτό.

15.15: Οι δύο ομάδες έκαναν την είσοδό τους στο παρκέ του Nick Galis Hall για το τελικό ζέσταμα πριν το τζάμπολ.

15.07: Επιστρέφει ο Τζέιλεν Μόρις μετά από 20 μέρες λόγω των ενοχλήσεων που είχε στον αχίλλειο. Εκτός παραμένει ο Λευτέρης Μποχωρίδης (καρπός), ενώ ο Βαγγέλης Σακελλαρίου που έχασε τέσσερις ομαδικές προπονήσεις (γαστρεντερίτιδα) θα είναι στη δωδεκάδα του Άρη. Πλήρης είναι ο Κολοσσός.

15.05: Διαιτητές της σημερινής αναμέτρησης είναι οι Παπαπέτρου-Σταματόπουλος-Τζαφλέρης και κομισάριος ο Δέλλας.