Λεπτό προς λεπτό η προσπάθεια των «κιτρινόμαυρων» στην Κρήτη για το πρώτο φετινό διπλό

Παρακολουθήστε από το PRESSARIS την προσπάθεια του Άρη στην Κρήτη κόντρα στο Ρέθυμνο (16.15) για να πάρει το πρώτο του φετινό διπλό. Λεπτό προς λεπτό όλη εξέλιξη του παιχνιδιού και όσα συμβαίνουν πριν το τζάμπολ στο «Μελίνα Μερκούρη» για την 9η αγωνιστική της Basket League.

Stoiximan.gr: Το Παιχνίδι σου Καλύτερο με Live Streaming και Cash-out (ισχύουν όροι & προϋποθέσεις)!

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ: ΡΕΘΥΜΝΟ – ΑΡΗΣ 70-63

40′ Μειώνει ο Μποχωρίδης με τη λήξη, 70-63

40′ Κλέψιμο και κάρφωμα του Χάρις, 70-61

Ακόμα 16” για το τέλος του αγώνα

40′ Βολές για τον Χότον (1/2), 68-61

Δύο τρίποντα των Φιτζπάτρικ και Φλιώνη μπήκαν και βγήκαν από το καλάθι

Νέο τάιμ άουτ για τον Άρη

40′ Βολές για τον Φράνκαμπ (2/2), 67-61

Ακόμα 35” για το τέλος του αγώνα…

Επιθετικό φάουλ “βλέπουν” οι διαιτητές στον Μποχωρίδη στην προσπάθειά του για τρίποντο

Τάιμ άουτ για τον Άρη

38′ Μειώνει ο Μιλόσεβιτς, 65-61

38′ Τρίποντο ο Φράνκαμπ, 65-59

38′ Βολές ο Μποχωρίδης (2/2), 62-59

37′ Μειώνει ο Μποχωρίδης, 62-57

37′ Τρίποντο ο Χάρις, 62-55

Τάιμ άουτ για το Ρέθυμνο

Άποντες οι δύο ομάδες για 3′

Πρώτο καλάθι για τον Αμερικανό με τη φανέλα του Άρη

33′ Εύστοχος ο Φιτζπάτρικ, 59-55

31′ Τρίποντο ο Μόρις, 59-53

Σχόλιο: Με τον Φλιώνη από νωρίς στον πάγκο, ο Άρης δεν μπόρεσε να περιορίσει τον Φράνκαμπ, ο οποίος είναι ο κινητήριος μοχλός του Ρεθύμνου.

ΤΕΛΟΣ Γ’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ: 59-50

30′ Κάρφωμα ο Χότον, 59-50

30′ Βολές για τον Γκετσεβίτσιους (2/2), 57-50

30′ Επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι ο Χότον, 57-48

29′ Εύστοχος ο Φράνκαμπ, 55-48

28′ Κερδίζει τρεις βολές ο Καμπερίδης (3/3), 53-48

28′ Τρίποντο ο Γκετσεβίτσιους, 50-48

27′ Βολές για τον Χότον (2/2), 50-45

27′ Ποστάρει και σκοράρει ο Μιλόσεβιτς, 48-45

27′ Από κοντά ο Μιλόσεβιτς, 48-43

26′ Κάρφωμα ο Χότον, 48-41

26′ Απαντάει με τρίποντο ο Φράνκαμπ, 46-41

25′ Πρώτο τρίποντο(!) του Άρη με τον Γκετσεβίτσιους, 43-41

23′ Βολές για τον Μιλόσεβιτς (1/2), 43-38

23′ Στις βολές ο Λι (0/2)

22′ Σκοράρει ο Χριστοδούλου, 43-37

Έφτασε τα 3 φάουλ ο Φλιώνης, στη θέση του ο Μπράουν

22′ Καλάθι και φάουλ ο Μιλόσεβιτς (1/1β.), 41-37

22′ Λέι απ ο Φράνκαμπ, 41-34

21′ Τρίποντο ο Φράνκαμπ, 39-34

17.16: Ξεκίνησε η τρίτη περίοδος

17.05: Σε περίπου 10′ η έναρξη της τρίτης περιόδου…

Πρώτος σκόρερ του Άρη ο Ντραγκίτσεβιτς με 13 πόντους, ενώ για το Ρέθυμνο ο Φράνκαμπ έχει 11.

Ρέθυμνο: 7/10 βολές, 10/18 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 17 ριμπάουντ (12-5), 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 11 κερδισμένα φάουλ, 9 λάθη.

Άρης: 8/10 βολές, 13/28 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 20 ριμπάουντ (11-9), 8 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 11 κερδισμένα φάουλ, 6 λάθη.

Σχόλιο: Με τον Ντραγκίτσεβιτς να σκοράρει –πέτυχε 11 πόντους σε αυτή την περίοδο- ο Άρης κατάφερε να προσπεράσει ξανά, όμως το Ρέθυμνο βρήκε λύσεις και έκλεισε το ημίχρονο με προβάδισμα δύο πόντων.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: 36-34

Λάθος το Ρέθυμνο, ακόμα 3” για το ημίχρονο.

20′ Νέο πικ εν ρολ Μπράουν-Ντραγκίτσεβιτς, 36-34

20′ Τρίποντο ο Χάρις, 36-32

19′ Επιθετικό ριμπάουντ, καλάθι και φάουλ του Γκόρντον (1/1β.),  33-32

19′ Βολές ο Φράνκαμπ (1/2), 30-32

Τάιμ άουτ ο Ζιάγκος

19′ Στον αιφνιδιασμό ο Μόρις, 29-32

18′ Ωραία ενέργεια του Σλαφτσάκη, 29-30

18′ Βολές για τον Λι (1/2), 29-28

17′ Καλάθι και φάουλ ο Ντραγκίτσεβιτς (1/1β.), 28-28

16′ Βολές ο Γκετσεβίτσιους (2/2), 28-25

16′ Διείσδυση ο Λι και… 28-23

16′ Καλάθι ο Φράνκαμπ, 26-23

15′ Νέα συνεργασία Μπράουν-Ντραγκίτσεβιτς, 24-23

14′ Στις βολές ο Χότον (1/2), 24-21

14′ Ασίστ ο Μπράουν, καλάθι ο Ντραγκίτσεβιτς, 23-21

13′ Σκοράρει ο Λι, 23-19

13′ Από κοντά ο Ντραγκίτσεβιτς, 21-19

12′ Επιθετικό ριμπάουντ και βολές για τον Μόρις (2/2), 21-17

Τάιμ άουτ από τον Μαρκόπουλο

12′ Κλέψιμο και καλάθι του Μάρεϊ, 21-15

11′ Καλάθι του Γκόρντον, 19-15

Σχόλιο: Με πρωταγωνιστή τον Μποχωρίδη (9 από τους 15 πόντους της ομάδας), ο Άρης είχε τον έλεγχο, όμως από την άλλη πλευρά ο Φράνκαμπ (8 πόντοι από τους 17) βρήκε διαδρόμους και έβαλε το Ρέθυμνο μπροστά στο σκορ.

ΤΕΛΟΣ Α’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ: 17-15

10′ Στον αιφνιδιασμό ο Χριστοδούλου, 17-15

Στο παιχνίδι για πρώτη φορά ο Μπράουν

9′ Στις βολές ο Φράνκαμπ (2/2), 15-15

9′ Φόλοου του Μποχωρίδη, 13-15

9′ Λέι απ του Φράνκαμπ, 13-13

9′ Καλάθι και φάουλ ο Μποχωρίδης (1/1β.), 11-13

8′ Εύστοχος ο Λι, 11-10

8′ Μία βολή για τον Φράνκαμπ (1/1), 9-10

Τεχνική ποινή στον πάγκο του Άρη…

Έντονες διαμαρτυρίες από τον πάγκο του Άρη για το σκληρό παιχνίδι των Κρητικών και τις αποφάσεις των διαιτητών.

16.27: Προσωρινή διακοπή στο παιχνίδι καθώς ο Σλαφτσάκης χτύπησε στη φάση με τον Γκόρντον. Μάτωσε στη μύτη, στη θέση του ο Φιτζπάτρικ.

7′ Σκοράρει ο Γκόρντον, 8-10

7′ Από μέση απόσταση ο Μποχωρίδης, 6-10

6′ Εύστοχος ο Φλιώνης, 6-8

6′ Τρίποντο από τον Χριστοδούλου, 6-6

5′ Τρίποντο ο Φράνκαμπ, 3-6

4′ Βολές για τον Μόρις (1/2), 0-6

4′ Στις βολές ο Μιλόσεβιτς (1/2), 0-5

3′ Σκοράρει ο Ντραγκίτσεβιτς, 0-4

1′ Πρώτο καλάθι με τον Μποχωρίδη, 0-2

Η πεντάδα του Ρεθύμνου: Φράνκαμπ, Χριστοδούλου, Μάρεϊ, Χάρις, Γκόρντον

Η πεντάδα του Άρη: Φλιώνης, Μποχωρίδης, Μόρις, Μιλόσεβιτς, Ντραγκίτσεβιτς.

16.12: Ολοκληρώθηκε η παρουσίαση των δύο ομάδων. Τζάμπολ σε περίπου 3′.

16.05: Φίλοι του Άρη βρίσκονται στο “Μελίνα Μερκούρη” και στέκονται για ακόμα μια φορά στο πλευρό της ομάδας.

16.04:Πέρσι στο ίδιο γήπεδο ο Άρης πήρε τη νίκη, επικρατώντας με 74-76 (Χριστοδούλου 23, Άαρον Τζόουνς 13 – Μποχωρίδης 17, Μπελ 14, ΜακΓκί 13π, 10ρ.).

16.00: Την ομάδα στο Ρέθυμνο συνοδεύει ο πρόεδρος της ΚΑΕ Άρης, Χάρης Παπαγεωργίου.

15.55: Για δύο παίκτες το σημερινό παιχνίδι έχει μια ιδιαιτερότητα αφού θα αντιμετωπίσουν την πρώην ομάδα τους. Ο Ραμόν Χάρις που αγωνίζεται φέτος στο Ρέθυμνο, πέρσι φόρεσε τη φανέλα του Άρη έχοντας μέσους όρους 6,3 πόντων και 4,2 ριμπάουντ. Αντίθετα, ο Τόρλιν Φιτζπάτρικ γνωρίζει τα κατατόπια στο Ρέθυμνο αφού αγωνίστηκε εκεί στη σεζόν 2016-17, έχοντας σε 31 ματς πρωταθλήματος 12,2 πόντους, 6,7 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

15.47: Οι παίκτες των δύο ομάδων συνεχίζουν το ζέσταμά τους, περίπου μισή ώρα πριν την έναρξη του αγώνα.

15.42: Στην προϊστορία των δύο αντιπάλων ο Άρης διατηρεί το προβάδισμα αφού νίκησε στους 11 από τους 18 αγώνες, με το Ρέθυμνο να διατηρεί οριακό προβάδισμα εντός έδρας, μετρώντας πέντε νίκες έναντι τεσσάρων των «κιτρινόμαυρων».

15.34: Ο Άρης προέρχεται από την εντός έδρας νίκη επί του Περιστερίου (72-59), ενώ οι Κρητικοί από ήττα στην Πυλαία απέναντι στον ΠΑΟΚ (78-56).

15.32: Άρης και Ρέθυμνο έχουν το ίδιο ρεκόρ έως τώρα (2-6), ισοβαθμώντας και με τους Λάρισα και Πανιώνιο.

15.26: Οι δύο ομάδες είναι πλήρεις, με τους Σούλη Μαρκόπουλο και Βαγγέλη Ζιάγκο να υπολογίζουν σε όλους τους διαθέσιμους παίκτες τους.

15.23: Ντεμπούτο για τον Άρη θα κάνει ο Κεν Μπράουν, η απόκτηση του οποίου ανακοινώθηκε την Πέμπτη. Ο Αμερικανός γκαρντ, ο οποίος έχει εμπειρία από το ελληνικό πρωτάθλημα έχοντας παίξει 12 παιχνίδια με τον Κόροιβο στο ξεκίνημα της σεζόν 2016-17, αντικατέστησε τον Γκάρι Τάλτον.

15.17: Διαιτητές της αναμέτρησης είναι οι Σώμος, Παντελίδης και Ζαχαρής, ενώ κομισάριος ορίστηκε ο Μαγγανάς.