ΜΠΑΣΚΕΤ

Λεπτό προς λεπτό η σπουδαία αναμέτρηση του Άρη με την Προμετέι (19.00,PRESSARIS LIVE)

«Όλα για όλα» σήμερα ο Άρης στη Ρίγα στον αγώνα με την ουκρανική Προμετέι, ο οποίος θα διεξαχθεί στις 19:00 (PRESSARIS LIVE) , στη Ρίγα της Λετονίας, για τη φάση των play-offs του BKT EuroCup. Το PRESSARIS θα σας μεταδώσει λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του αγώνα.

Μείνετε συντονισμένοι μαζί μας!

95-67, τέλος. Ήττα για τον Άρη, και αποκλεισμός. Ευχαριστούμε που μείνατε μαζί μας. Καλό βράδυ!

Τα πάντα κρίθηκαν στο πρώτο ημίχρονο!

93-67 στο τελευταίο λεπτό…

Ο Άρης δεν θα συνεχίσει, 93-65 στο 39

91-65 στο 38, ακόμα δυο λεπτά σε έναν αγώνα που έχει κριθεί

Μέτρησε και η κούραση

Τρία λεπτά ακόμα, 89-63 στο συν 26

Ο Άρης θα στραφεί αποκλειστικά στο Πρωτάθλημα, έκανε το καλύτερο που μπορούσε στην Ευρώπη!

Με 0-4 μειώνει σε 67-48

Ο Άρης ψάχνει αντίδραση στη Λετονία όμως οι Ουκρανοί παραμένουν σε απόσταση ασφαλείας!

53-34 στο 22, πολύς κόσμος με Άρη!

O Άρης ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με 10/16 δίποντα, 2/13 τρίποντα, 6/10 βολές, 14 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 κλεψίματα, 11 λάθη και 3 μπλοκ.

Μοναδικός διασωθέντας για τον Άρη ο Χάρελ με 14 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα. Ομαδικά ο Αρης έχει 11 λάθη και 2/13 τρίποντα!

40-27, καλάθι ύστερα από ώρα…

Ο Κέιλεμπ Αγκάντα έχει δημιουργήσει προβλήματα στην άμυνα του Άρη, σημειώνοντας 11 πόντους με 2/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4/5 βολές, ένα ριμπάουντ, δυο ασίστ και ένα κλέψιμο

40-25

Ο Άρης είχε ένα κακό διάστημα προς το τέλος της πρώτης περιόδου, έμεινε πίσω και πλέον μετράει 2/9 τρίποντα και πέντε ασίστ για οκτώ λάθη. Επίσης, έχει δεχθεί 38 πόντους σε 15 λεπτά. Η άμυνά του δεν είναι, ακόμη τουλάχιστον, στο επίπεδο που θέλει ο Γιάννης Καστρίτης.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΗΣ 1ΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ

Η Προμετέι έκλεισε την περίοδο με 7/12 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 8/10 βολές, 7 ριμπάουντ (6-1), 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 1 λάθος, 5 φάουλ και τον Αγκάντα στους 11 πόντους. Ο Άρης έχει 5/7 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 4/7 βολές, 11 ριμπάουντ (8-3), 4 ασίστ, κανένα κλέψιμο, 3 μπλοκ, 6 λάθη και τον Χάρελ στους 12 πόντους. Άποντος (0/3 σουτ) ο Τολιόπουλος σε 7:07.

ΛΗΞΗ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ 28-17

25-17 και 28-17

25-14, τελευταίο λεπτό

23-13 στο συν δέκα

Στο 8 είμαστε

Ο Κέιλεμπ Αγκάντα έχει προκαλέσει σημαντική ζημιά στον Άρη. Έχει 11 πόντους από 2/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4/5 βολές, όλα αυτά σε 5:16

21-13 ξεφεύγει πάλι η Προμετέι

Χάρελ και Μπάνκστον δείχνουν έτοιμοι γι’ αυτόν τον τελικό επιβίωσης, με τον Άρη να έχει 0/3 τρίποντα, αλλά να έχει ισορροπήσει το ματς μετά από το χλιαρό του ξεκίνημα. 4/4 δίποντα από τους κιτρινόμαυρους και 4 ασίστ για 4 λάθη

Στο 6…

14-10, μεγάλη μάχη…

12-10, καλύφτηκε η διαφορά

12-7 με Χάρελ

Στην Προμετέι αγωνίζεται επίσης ο Γκιαν Κλαβέλ που αγωνίστηκε στο παρελθόν στον Προμηθέα

Δεν είναι ιδανικό το ξεκίνημα του Άρη στο ματς, καθώς οι κιτρινόμαυροι έχουν 2/4 σουτ και τρία λάθη στο πρώτο τρίλεπτο

Σε ακόμη ένα εκτός έδρας ματς, ο Άρης έχει αρκετό κόσμο μαζί του

Οι οπαδοί της ομάδας βρέθηκαν και στο ξενοδοχείο της αποστολής, για να εμψυχώσουν τον Γιάννη Καστρίτη, τους συνεργάτες και τους αθλητές του

Η Προμετέι έκλεισε την κανονική περίοδο με ρεκόρ 10-8 (7-2 εντός και 3-6 εκτός έδρας). Ο Άρης με ρεκόρ 9-9 (5-4 εντός καιο 4-5 εκτός έδρας).

Η αναμέτρηση θα γίνει στη Ρίγα (Λετονία), καθώ η Προμετέι δεν μπορεί λόγω του πολέμου Ρωσίας – Ουκρανίας να παίξει στην έδρα της

Ο νικητής θα προκριθεί στα προημιτελικά του EuroCup για να αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Μπουργκ. Τζάμπολ στις 19:00

Οι «κίτρινοι» δίνουν ραντεβού με το πιο σημαντικό ματς της χρονιάς στην «Arena Riga» όπου ισχύει το «ο θάνατός σου, η ζωή μου». Με νίκη απέναντι στην ουκρανική ομάδα θα πάρει και την μεγάλη πρόκριση για τα προημιτελικά του Eurocup, εκεί όπου περιμένει ήδη η Μπουργκ σ’ ‘ένα ακόμα «do or die» παιχνίδι με φόντο την είσοδο στα ημιτελικά

Θα χρειαστεί μια πολύ καλή εμφάνιση κόντρα στην Προμετέι

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη προέρχεται από την ήττα στο Πρωτάθλημα από τον Προμηθέα και θέλει να φορέσει το “ευρωπαϊκό” της κουστούμι, κάνοντας την πέμπτη νίκη της μακριά από τη Θεσσαλονίκη.Θυμίζουμε ότι το παιχνίδι είναι νοκ άουτ και γίνεται στην Arena Riga, έδρα που χρησιμοποιεί η Προμετέι τη φετινή σεζόν.

Οι θύρες 107 και 109 που θα φιλοξενήσουν τους φιλάθλους της κιτρινόμαυρης ομάδας

Φυσικά, ο Άρης για μια ακόμη φορά δεν θα είναι μόνος του στη Ρίγα και πολλοί φίλαθλοι θα είναι κοντά του, που αποθέωσαν νωρίτερα την αποστολή

Διαιτητές της αναμέτρησης θα είναι ο Ισπανός Χουάν Κάρλος Γκαρθία από τους πιο έμπειρους για ευρωπαϊκά παιχνίδια, δεύτερος ο Τούρκος Αμίτ Μπαλάκ και τρίτος ο Σέρβος Ούρος Ομπρκνέζεβιτς

Το παιχνίδι (6/3) θα κάνει τζάμπολ στις 19:00 και θα μεταδοθεί τηλεοπτικά από το Novasports Prime

Τα ζευγάρια για την πρώτη νοκ-άουτ φάση

• Ουλμ – Μπανταλόνα 79-88
  • Προμετέι – Άρης (6/3, 19:00)
  • Λόντον Λάιονς – Τουρκ Τέλεκομ (6/3, 20:00)
  • Γκραν Κανάρια – Μπεσίκτας (6/3, 22:00)

Μετά την ολοκλήρωση της regular season του EuroCup με ρεκόρ 9-9 ο Άρης θα δώσει μια νοκ-άουτ μάχη με την Προμετέι (σσ. που έχει το πλεονέκτημα) στη Ρίγα της Λετονίας, την οποία και χρησιμοποιεί ως έδρα η ουκρανική ομάδα, λόγω της ρωσικής εισβολής στη χώρα

Θυμίζουμε πως ο Γιάννης Καστρίτης δεν έχει στη διάθεσή του για αυτό το ματς τους τραυματίες Ρομπέρτο Γκάλινατ και Γιώργο Φίλλιο, ενώ την τελευταία στιγμή θα κριθεί η συμμετοχή του Δημήτρη Κατσίβελη

Ο Άρης έχει μπροστά του μια τεράστια νοκ-άουτ μάχη, αυτή με την Προμετέι (6/3) για το EuroCup

Kαλησπέρα, θα είμαστε μαζί για την αναμέτρηση του Άρη με την Προμετέι

ΜΠΑΣΚΕΤ

Λεπτό προς λεπτό η σπουδαία αναμέτρηση του Άρη με την Τρέντο (20.00, PRESSARIS LIVE)

Πάρτι πρόκρισης με Τρέντο σήμερα για τον Άρη (20.00, PRESSARIS LIVE). Ο Άρης  υποδέχεται την ιταλική Τρέντο (ρεκόρ 7-10 οι Ιταλοί, ενώ οι «κιτρινόμαυροι» έχουν 8-9) για την τελευταία (18η) αγωνιστική της κανονικής περιόδου του EuroCup και θέλει νίκη για να προκριθεί ως πέμπτος του Β’ Ομίλου. Κάτι που σημαίνει ότι θα έχει μειονέκτημα έδρας στα πλέι οφ είτε νικήσει είτε ηττηθεί.

Παρακολουθείστε λεπτό προς λεπτό η σπουδαία αναμέτρηση του Άρη με την Τρέντο…