Λεπτό προς λεπτό ο αγώνας του Άρη στο ΟΑΚΑ απέναντι στην ΑΕΚ

Παρακολουθήστε μέσα από το PRESSARIS την προσπάθεια των παικτών του Άρη στο ΟΑΚΑ απέναντι στην ΑΕΚ για την 21η αγωνιστική της Basket League. Λεπτό προς λεπτό η εξέλιξη του αγώνα και το pregame.

Stoiximan.gr: Το παιχνίδι σου καλύτερο με 300+ ειδικά στοιχήματα σε κάθε αγώνα του Άρη!

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ: ΑΕΚ – ΑΡΗΣ 81-73

40′ Γράφει το τελικό σκορ ο ΜακΓκι, 81-73

40′ Στις βολές ο Λαρεντζάκης (2/2), 81-71

40′ Κλέψιμο και καλάθι του Φλιώνη, 79-71

40′ Μειώνει ο Μποχωρίδης, 79-69

39′ Καλάθι από τον Λαρεντζάκη, 79-67

38′ Σκοράρει ο Σάκοτα από επιθετικό ριμπάουντ, 77-67

38′ Καρφώνει, κερδίζει και βολή ο ΜακΓκι (1/1), 75-67

37′ Εύστοχος ο Φλιώνης, 75-64

37′ Επιθετικό ριμπάουντ και βολές για τον ΜακΓκι (1/2), 75-62

37′ Στις βολές ο Τζόουνς (0/2)

37′ Λέι απ του Λαρεντζάκη, 75-61

36′ Νέο τρίποντο του Τζόουνς, απαντάει με τον ίδιο τρόπο ο Γκρίφιν 73-61

Τάιμ άουτ

35′ Τρίποντο ο Τζόουνς, 70-58

Σερί 12-0 για τους γηπεδούχους…

34′ Από κοντά ο Σάκοτα, 70-55

33′ Ο Γιαννόπουλος για το 68-55

33′ Σκοράρει πάλι η ΑΕΚ με τον Γκρίφιν, 66-55

Τάιμ άουτ για τον Άρη

31′ Γρήγορα καλάθια από Λαρεντζάκη και Σάκοτα, 64-55

ΤΕΛΟΣ Γ’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ: 60-55

30′ Καλάθι του Λαρεντζάκη, 60-55

29′ Μπάσιμο από τον Μποχωρίδη, 58-55

29′ Κάρφωμα του Χάντερ, 58-53

29′ Κερδίζει φάουλ για τρεις βολές ο Χάρις (1/3), 56-53

Τάιμ άουτ από τον Καστρίτη

28′ Τρίποντο από τον Σαντ-Ρόος, 56-52

27′ Σκοράρει ο Σαντ-Ρόος, 53-52

26′ Προβάδισμα για τον Άρη με τον Κάιζερ, 51-52

Τάιμ άουτ ο Μπάνκι

25′ Ξανά ο Τολιόπουλος, 51-50

25′ Τρίποντο ο Τολιόπουλος, 51-48

24′ Στις βολές ο Χάρις (1/2), 51-45

24′ Τρίποντο ο Σαντ-Ροος, 51-44

24′ Καλάθι ο Μποχωρίδης, 48-44

Δύο διαδοχικά επιθετικά φάουλ χρεώνονται στον ΜακΓκι, ο οποίος φτάνει τα 3

23′ Σκοράρουν Τσαλμπούρης, Γκρίφιν, 48-42

22′ Στις βολές ο Τσαλμπούρης (1/2), 44-42

21′ Τρίποντο ο Τολιόπουλος, 43-42

21′ Κάρφωμα ο ΜακΓκι, 43-39

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: 43-37

20′ Σκοράρει ο Λαρεντζάκης, 43-37

20′ Ο Τζέιμς κάνει το 41-37

19′ Στις βολές ο Θίοντορ (2/2), 39-37

18′ Τρίποντο ο Νταλό, 37-37

18′ Εύστοχος ο Ρογκαβόπουλος, 37-34

18′ Καλάθι από τον Τζόουνς, 35-34

17′ Ασίστ ο Τζόουνς, κάρφωμα ο ΜακΓκι, 35-32

17′ Στις βολές ο Χάντερ (1/2), 35-30

17′ Μειώνει ο ΜακΓκι, 34-30

16′ Σκοράρει ο Θίοντορ, 34-28

15′ Καλάθι και φάουλ ο Χάντερ, μέσα η βολή, 32-28

15′ Τρίποντο ο Τολιόπουλος, 29-28

Τάιμ άουτ από τον Μπάνκι

14′ Μειώνει ο ΜακΓκι, 29-25

14′ Καλάθι από τον Λαρεντζάκη, 29-23

13′ Τρίποντο ο Νταλό, 27-23

12′ Βολές για τον Μωραΐτη (1/2), 27-20

12′ Στις βολές ο ΜακΓκι (2/2), 26-20

12′ Ο Μωραΐτης κάνει το 26-18

12′ Μειώνουν Νταλό και Σλαφτσάκης, 24-18

11′ Τρίποντο ο Λαρεντζάκης, 24-14

ΤΕΛΟΣ Α’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ: 21-14

10′ Σκοράρει ο Σάκοτα, 21-14

10′ Τρίποντο του Κάιζερ, 19-14

10′ Καλάθι και φάουλ ο Σάκοτα, μέσα και η βολή, 19-11

9′ Στις βολές ο Σάκοτα (1/2), 16-11

9′ Βολές τώρα για τον Λαρεντζάκη (2/2), 15-11

8′ Στις βολές ο Νταλό (1/2), 13-11

8′ Στις βολές ο Κάιζερ (1/2), 13-10

7′ Εύστοχος ο Λαρεντζάκης, 13-9

7′ Τεχνική ποινή στον Μπάνκι, εύστοχη βολή του Τολιόπουλου, 11-9

6′ Στις βολές ο Κάιζερ (1/2), 11-8

6′ Kαι πάλι ο ΜακΓκι που έχει πετύχει όλους τους πόντους του Άρη, 11-7

5′ Στις βολές ο Γκρίφιν (1/2), 11-5

5′ Σκοράρει ο ΜακΓκι, 10-5

4′ Σκοράρουν κατά σειρά Χάντερ και Θίοντορ, 10-3

3′ Σκοράρει ο Τσαλμπούρης, 6-3

2′ Ξανά ο Χάντερ, 4-3

2′ Μειώνει ο Χάντερ, 2-3

1′ Κάρφωμα ο ΜακΓκι, 0-3

1′ Στις βολές ο ΜακΓκι (1/2), 0-1

Η πεντάδα της ΑΕΚ: Γκρίφιν, Θίοντορ, Σαντ-Ροος, Τσαλμπούρης, Χάντερ

Η πεντάδα του Άρη: Τολιόπουλος, Μποχωρίδης, Φλιώνης, Χάρις, ΜακΓκι

16.55: Μικρή η προσέλευση του κόσμου στο ΟΑΚΑ

16.50: Οι αποστολές των δύο ομάδων…

ΑΕΚ (Μπάνκι): Τζέιμς, Σάκοτα, Τσαλμπούρης, Λαρεντζάκης, Μωραϊτης, Γκρίφιν, Θίοντορ, Σαντ Ρος, Ρογκαβόπουλος, Γιαννόπουλος, Χάντερ..

Άρης (Καστρίτης): Τζόουνς, Κάιζερ, Τολιόπουλος, Βεργίνης Μποχωρίδης, Φλιώνης, Βουλγαρόπουλος, Νταλό, Χρηστίδης, Σλαφτσάκης, ΜακΓκι, Χάρις.

16.40: Οι διαιτητές της αναμέτρησης είναι οι Μάνος, Διαμαντής, Λόρτος και κομισάριος ο Ντάβαρης

16.27: Η ΑΕΚ θα παραταχθεί με… εντεκάδα! Απόντες ξανά οι Βασίλης Ξανθόπουλος και Βασίλης Καββαδάς, ενώ εκτός είναι και ο Γιόνας Ματσιούλις, που θα χάσει το υπόλοιπο της σεζόν, λόγω κατάγματος στο χέρι.

16.26: Για τον Άρη εκτός δράσης είναι ο Γκάρι Μπελ, ο οποίος ταλαιπωρείται από ενοχλήσεις στο γόνατο και έμεινε στη Θεσσαλονίκη, ενώ απουσιάζει και ο Γιώργος Αγγέλου.

16.18: Στον αγώνα του πρώτου γύρου στο Nick Galis Hall, η ΑΕΚ είχε επικρατήσει του Άρη με 77-81 (Μποχωρίδης 24, Τζόουνς 15π, 6ρ, 3ασ. – Χάντερ 16π, 8ρ, Γκρίφιν 14).

16.11: Με ρεκόρ 6-14 το σύνολο του Γιάννη Καστρίτη βρίσκεται στην 8η θέση, ενώ η ΑΕΚ με ρεκόρ 15-5 είναι 2η, βάσει πάντα της τιμωρίας του Ολυμπιακού με την αφαίρεση 12 βαθμών, για την οποία αναμένεται να εκδικασθεί η έφεση.

16.08: Ο Άρης προέρχεται από τέσσερις σερί ήττες και θέλει μέσα από αυτό το παιχνίδι να βγάλει αντίδραση και να ανακτήσει τη χαμένη ψυχολογία του, ενόψει της συνέχειας.

Λεπτό προς λεπτό ο αγώνας του Άρη στο ΟΑΚΑ

Παρακολουθήστε από το PRESSARIS την αναμέτρηση του Άρη στο ΟΑΚΑ απέναντι στον Παναθηναϊκό για την 15η αγωνιστική της Basket League. Μείνετε συντονισμένοι!

ΤΕΛΙΚΟ: Παναθηναϊκός – Άρης 85-65

40′ 2/2 βολές από τον Γκιστ (85-65).

39′ 0/2 βολές από τον ΜακΓκι…

37′ Τρίποντο από τον Καλάθη (83-65).

37′ Τρίποντο από τον Κιλπάτρικ (80-65).

36′ Τρίποντο από τον Παπαπέτρου (77-65).

36′ Βολές για τον Τζόουνς, δίνεται απλό φάουλ από τους διαιτητές… Οργια στην τέταρτη περίοδο!

36′ Ο Τόμας κάνει το 74-65.

35′ Αντιαθλητικό φάουλ του Καλάθη στον Τολιόπουλο, δίνεται άουτ υπέρ του Παναθηναϊκού!

35′ Κάρφωμα του Γκιστ (72-65).

35′ Τρίποντο από τον Τολιόπουλο και 70-65!

34′ Φάουλ στον Τολιόπουλο δεν δίνεται, ο Καλάθης κάνει το 70-62. Τάιμ άουτ από τον Καστρίτη.

34′ Πέμπτο ομαδικό φάουλ για τον Άρη σε 3,5 λεπτά… Βολές για τον Γκιστ, 2/2 και 68-62.

34′ Τρίποντο από τον Νταλό και 66-62.

33′ Βολές για τον Κιλπάτρικ, 1/2 και 66-59.

33′ Φάουλ μόνο αν βγει… αίμα στην επίθεση του Άρη! Οι γκρι σκιές παίζουν τώρα για τον Παναθηναϊκό…

32′ Βολές για τον Τόμας, 2/2 και 65-59.

31′ Τρίποντο από τον Καλάθη (63-59).

Γ’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: Παναθηναϊκός – Άρης 60-59

Οι κίτρινοι με επιμέρους 9-25 επέστρεψαν στο ματς με εντυπωσιακό τρόπο. Η άμυνά τους είναι αυτή που τους οδηγεί και φυσικά τα τρίποντα, αλλά και οι συνεργασίες με αποδέκτη τον Κάιζερ.

30′ Ο Χρηστίδης μειώνει στον πόντο (60-59).

29′ Βολές για τον Αντετοκούνμπο, 0/2 παραμένει το 60-57.

29′ Νέο καλάθι από τον Κάιζερ (60-57).

28′ 0/2 βολές από τον Μήτογλου (60-55).

28′ Κάρφωμα και πάλι από τον Κάιζερ, ασίστ από τον Μποχωρίδη (60-55).

27′ Διάστρεμμα του Σλαφτσάκη στο δεξί πόδι… Πονάει ο φόργουορντ του Άρη αποχωρώντας από το γήπεδο.

27′ Κάρφωμα του Κάιζερ από ασίστ του Φλιώνη (60-53).

27′ 2/2 βολές ο Λεκαβίτσιους (60-51).

27′ Ο Γκιστ κάνει το 58-51.

25′ Καλάθι και φάουλ από τον Μποχωρίδη, μειώνει σε 56-51 ο Άρης.

25′ Τρίποντο από τον Τολιόπουλο (56-48).

24′ Ο Καλάθης κάνει το 56-45.

24′ Τρίποντο από τον Τζόουνς και 54-45.

23′ Ασίστ του Μποχωρίδη, κάρφωμα από τον ΜακΓκι και 54-42. Τάιμ άουτ από τον Πιτίνο.

22′ Τρίποντο από τον Χάρις (54-40).

21′ Τρίποντο από τον Πέιν (54-37).

21′ Τρίποντο από τον Τολιόπουλο και 51-37.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Παναθηναϊκός – Άρης 51-34

20′ Ο Καλάθης κάνει το 51-34.

20′ Βολές για τον Φλιώνη, μειώνει ο Άρης σε 49-34.

19′ Βολές για τον Πέιν, 2/2 και 49-32.

19′ Καλάθι και φάουλ από τον Νταλό, μειώνει ο Άρης σε 47-32.

19′ Ο Κιλπάτρικ κάνει το 47-29.

18′ Βολές για τον ΜακΓκι, 1/2 και 45-29.

18′ Τρίποντο από τον Μποχωρίδη (45-28).

18′ Καλάθι και φάουλ από τον Πέιν (45-25).

17′ Βολές για τον ΜακΓκι, 0/2 παραμένει το 43-25.

17′ Ο Παπαγιάννης κάνει το 43-25.

17′ Ο Χάρις με κάρφωμα μειώνει σε 41-25.

16′ Τρίποντο από τον Κιλπάτρικ (41-23).

16′ Ο Τόμας κάνει το 38-23.

16′ Ο Τζόουνς μειώνει σε 36-23.

15′ 2/2 βολές από τον Τόμας και 36-21. Τάιμ άουτ από τον Καστρίτη, γιατί ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με σερί 9-0.

14′ Τρίποντο του Μήτογλου (34-21).

13′ Ο Μήτογλου από ασίστ του Καλάθη κάνει το 31-21.

13′ Ο Λεκαβίτσιους βρίσκει στόχο (29-21).

13′ Ο Κάιζερ στον αιφνιδιασμό με σουτ από μέση απόσταση μειώνει σε 27-21.

12′ Ο Νταλό με τρίποντο μειώνει σε 27-19.

12′ Λάθος πάσα του Νταλό, κάνει και φάουλ στον Λοτζέσκι που σκοράρει κιόλας… Το σκορ γίνεται 27-16.

11′ Κάρφωμα του Γκιστ μετά από επιθετικό ριμπάουντ (24-14).

11′ Κάρφωμα του Χρηστίδη και 22-16.

Α’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: Παναθηναϊκός – Άρης 22-14

Ο Άρης δεν κατάφερε να περιορίσει το παιχνίδι του Καλάθη και αυτό κάνει τη διαφορά… Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού έχει 6 πόντους και 3 ασίστ στο α’ δεκάλεπτο.

10′ Ο Μποχωρίδης μειώνει σε 22-14.

9′ Ο Λεκαβίτσιους με 1/2 βολές κάνει το 22-12.

9′ Βολές για τον Λοτζέσκι, 1/2 και 21-12.

8′ Λύση από τον Χάρις και 20-12.

8′ Ο Γκιστ μετά από επιθετικό ριμπάουντ σκοράρει (20-9).

7′ Νέα ασίστ του Καλάθη, σκοράρει ο Λοτζέσκι (18-9).

6′ Ο Μήτογλου μετά από ασίστ του Καλάθη σκοράρει για το 16-9.

5′ Ο Παπαπέτρου κάνει το 14-9.

5′ Κάρφωμα του ΜακΓκι από ασίστ του Τζόουνς (12-9).

4′ Ο Παπαπέτρου στον αιφνιδιασμό κάνει το 12-7.

4′ 2/2 τρίποντα από τον Καλάθη και 10-7.

3′ Ο Καλάθης ισοφαρίζει με τρίποντο (7-7).

3′ Τρίποντο του Χάρις και 4-7.

2′ Ο Πέιν βρίσκει πάλι στόχο (4-4).

2′ Ο Φλιώνης κάνει το 2-4.

2′ Ισοφαρίζει ο Πέιν (2-2).

2′ Ο ΜακΓκι κάνει το 0-2.

Ξεκινάει ο αγώνας.

Η πεντάδα του Άρη: Φλιώνης, Μποχωρίδης, Τζόουνς, Χάρις, ΜακΓκι.

Η πεντάδα του Παναθηναϊκού: Καλάθης, Κιλπάτρικ, Παπαπέτρου, Τόμας, Πέιν.

Στο pregame της Cosmote TV ο Γιάννης Καστρίτης τόνιε πως “Δεν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο που άλλαξε. Εγώ συνάντησα παίκτες που κάθε μέρα δίνουν τον καλύτερο τους εαυτό στη προπόνηση. Το ζητούμενο ήταν μια νίκη που θα τους απελευθέρωνε και αυτή ήρθε μετά από δύο προσπάθειες. Από τότε οι παίκτες εκφράζουν καλύτερα τον εαυτό τους στο παρκέ”.

Για την κόντρα του με τον Ρικ Πιτίνο είπε: “Είναι μεγάλη τιμή να βρίσκομαι απέναντι σε έναν θρύλο της προπονητικής. Είναι χαρά μας που τον έχουμε εδώ, μπορούμε να βλέπουμε από κοντά πράγματα που διαβάζουμε στα βιβλία του. Δεν είναι όμως προσωπικό, οι αθλητές παίζουν”.

Οι κίτρινοι μετρούν τρεις σερί νίκες στο πρωτάθλημα, είναι αήττητοι μέσα στο 2019 έχοντας κερδίσει Ήφαιστο, Ρέθυμνο και Λαύριο και έχουν ρεκόρ 5-9.

Ο Παναθηναϊκός είναι αήττητος με ρεκόρ 13-0 και έχει δύο αγώνες λιγότερους, τον σημερινό με τον Άρη και τον εξ αναβολής με τον Κολοσσό που θα γίνει 24 Φεβρουαρίου.

Απόντες από τον σημερινό αγώνα για τον Άρη θα είναι ο Γκάρι Μπελ και ο Δημήτρης Βεργίνης λόγω τραυματισμών. Για τον ίδιο λόγο ο Παναθηναϊκός δεν έχει στο ρόστερ του τον Νίκο Παππά και τον Κιθ Λάνγκφορντ, ενώ σήμερα αποδέσμευσε και τον Στεφάν Λάσμε.

Πολλά νέα πρόσωπα και στις δύο ομάδες σε σχέση με τον αγώνα του πρώτου γύρου στο Αλεξάνδρειο. Δεν υπάρχει ούτε Βαγγέλης Αγγέλου, ούτε Τσάβι Πασκουάλ στους πάγκους, αλλά οι Γιάννης Καστρίτης και Ρικ Πιτίνο, ενώ ο Άρης πρόσθεσε τον Βασίλη Τολιόπουλο στο ρόστερ του και ο Παναθηναϊκός τους Σον Κιλπάτρικ και Αντρέιαν Πέιν.